جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

شبکه‌های آب پایین دست سد ایوشان خرم‌آباد تکمیل شود - نمایش محتوای خبر

 

 

شبکه‌های آب پایین دست سد ایوشان خرم‌آباد تکمیل شود

شبکه‌های آب پایین دست سد ایوشان خرم‌آباد تکمیل شود

فرماندار خرم‌آباد گفت: تکمیل شبکه‌های آب پایین دست یک و دو سد ایوشان در برنامه اقتصاد مقاومتی قرار داده شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حبیب‌الله خجسته پور شامگاه جمعه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان که در استانداری برگزار شد اظهار داشت: در بحث راه‌های روستایی دربرش شهرستانی سند اقتصاد مقاومتی استان 40 کیلومتر بهسازی و آسفالت راههای روستایی در شهرستان خرم‌آباد پیش بینی شده است در صورتی که فقط در بخش پاپی بخواهد اگر این روند دنبال شود تا 20 سال آینده نمی‌توانیم مشکلات راه روستایی این بخش را رفع کنیم.

وی افزود: در حالی که استان لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی معرفی شده است؛ اگر در این دو سال اجرای سند اقتصاد مقاومتی نتوانیم مشکل راه‌های روستایی بخش پاپی را حل کنیم تا 20 سال آینده هم نمی‌توانیم این مشکل را حل کنیم.

فرماندار خرم آباد گفت: 40 کیلومتر بهسازی و آسفالت پیش بینی شده اگر به روستاهای بخش مرکزی و دو سه بخش دیگر اختصاص یابد شاید کفایت کند؛ اما پیشنهاد می‌کنیم که بهسازی و آسفالت راه‌های روستایی بخش پاپی را در قالب یک برنامه جداگانه در نظر بگیرند و یک برنامه واحد و مشخصی را برای آن تعیین کنند.

خجسته پور بیان کرد: با این 40 کیلومتر بهسازی و آسفالت پیش بینی شده در برش شهرستانی سند اقتصاد مقاومتی حتی نمی توانیم مشکل 10 کیلومتر انتهایی بخش پاپی را رفع کنیم.

وی عنوان کرد: در بحث شبکه‌های آب پایین دست سد ایوشان نیز در حالی که شبکه‌های یک و دو هنوز توسط شرکت آب منطقه‌ای اجرا نشده است؛ جهادی کشاورزی شبکه‌های سه و چهار را به عنوان برنامه ارائه داده است.

وی با بیان اینکه از شرکت آب منطقه‌ای انتظار داریم که تکمیل شبکه‌های پایین دستی یک و دو سد ایوشان را در برنامه اقتصاد مقاومتی قرار دهد، افزود: در هر حال وقتی که شبکه یک و دو اجرا نشود شبکه‌های سه و چهار هم بلا استفاده می‌مانند.

فرماندار خرم‌آباد گفت: در طرح‌های اقتصاد روستایی چالشی که عمدتا داشته‌ایم این است که خیلی از بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به روستائیان از آنها سند ملک شهری طلب می‌کنند و با این حال سوال ما این است که آیا در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل این مشکل حل می‌شود یا نه.

خجسته پور اظهار داشت: وقتی می‌خواهیم اقتصاد در روستا شکوفا کنیم قاعدتا باید در هم آنجا هم از روستائیان تامین وثیقه شود.

وی خاطرنشان کرد: در بحث برق رسانی هم برخی روستاهای بالای 20 خانوار نظیر روستای تنگ پنج و تنگ هفت وجود دارند که مشکل برق آنها هنوز تامین نشده است؛ از این رو باید در یک برنامه جداگانه مشکل برق رسانی این روستاها نیز رفع شوند.

فرماندار خرم‌آباد گفت: در دهستان گریت بالای 10 هزار هکتار زمین دیم وجود دارد و از طرفی حق آبه رودخانه سزار نیز هست و با این حال پیشنهاد می‌‌‌کنیم که ایجاد یک ایستگاه پمپاژ بر روی رودخانه سزار در بین برنامه‌های اقتصاد مقاومتی شهرستان خرم آباد قرار بگیرد.