جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

شبکه‌های پایاب کشاورزی سد حوضیان و خان‌آباد الیگودرز ساماندهی شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

شبکه‌های پایاب کشاورزی سد حوضیان و خان‌آباد الیگودرز ساماندهی شوند

شبکه‌های پایاب کشاورزی سد حوضیان و خان‌آباد الیگودرز ساماندهی شوند

فرماندار الیگودرز گفت: شبکه‌های پایاب کشاورزی دو سد حوضیان و خان‌آباد الیگودرز باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف و ساماندهی شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از الیگودرز، ولی‌الله میرزایی اصل در جلسه کارگروه حفاظت از منابع آب این شهرستان با تأکید بر مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب اظهار داشت: اولویت اصلی کارگروه حفاظت منابع آب شهرستان الیگودرز برخورد قانونی با حفر چاه‌های غیرمجاز و چاه‌هایی است که اضافه برداشت دارند.

وی بابیان اینکه در حال حاضر 972 حلقه چاه در شهرستان الیگودرز وجود دارد، افزود: از مجموع این تعداد حلقه چاه کشاورزی 80 حلقه بدون مجوز و غیرقانونی حفرشده که تاکنون 42 حلقه از آن پرشده و مابقی نیز در حال پیگیری و برخورد قانونی برای بستن آن‌هاست.

فرماندار الیگودرز حفاظت از منابع حیاتی آب را وظیفه همه دستگاه‌ها و عموم شهروندان دانست و عنوان کرد: باید تمام مسئولان با نگاه فرا بخشی و هم‌افزایی درزمینهٔ حفاظت و صیانت از منابع آب با جدیت ورود پیدا کنند و در این راستا اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با تأکید بر لزوم مصرف بهینه آب در شهرستان الیگودرز بیان کرد: به‌منظور جلوگیری از ایجاد بحران، ضرورت دارد اقداماتی از قبیل هوشمند سازی کنتور چاه‌های کشاورزی، تفکیک آب مصرفی فضای سبز از آب شرب، استفاده بهینه از تمام قنات‌ها و چشمه‌های سطح شهرستان، نظارت بر آب مصرفی چاه‌های صنعتی و کشاورزی و جلوگیری از برداشت بیش‌ از حد آب، اجرا و فرهنگ‌سازی طرح الگوی کشت، تبدیل چاه‌های دیزلی به برقی انجام شود.

میرزایی اصل با اشاره به منابع پایدار آب در این شهرستان تصریح کرد: مناطق کوهستانی در حوزه تولید آب نقش به سزایی دارند و این موضوع برای شهرستان یک نعمت است و باید این فرصت را غنیمت شمرده و با به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌ها از این منابع پایدار استفاده شود و در این خصوص توسعه باغداری در بحث الگوی کشت کمک شایانی به حفاظت از منابع آب می‌کند.

میرزایی اصل با اشاره به ظرفیت دو سد حوضیان و خان‌آباد گفت: شبکه‌های پایاب کشاورزی این دو سد باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف و ساماندهی شوند.