جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

شبکه آب‌رسانی باغات «زیودار» شهرستان پلدختر ساماندهی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

شبکه آب‌رسانی باغات «زیودار» شهرستان پلدختر ساماندهی می‌شود

شبکه آب‌رسانی باغات «زیودار» شهرستان پلدختر ساماندهی می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی پلدختر گفت: شبکه آب‌رسانی باغات «زیودار» شهرستان پلدختر ساماندهی می‌شود.

علی خادمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: انجیر سیاه این شهرستان در سطح کشور رتبه نخست را از نظر تولید به خود اختصاص داده است؛ سطح زیر کشت باغات انجیر در شهرستان یک هزار و 500 هکتار است.

مدیر جهاد کشاورزی پلدختر عنوان کرد: مهم‌ترین مشکلات باغداران شهرستان، در بحث کاهش آب رودخانه و سراب‌ها به دلیل تداوم پدیده خشکسالی است.

وی تصریح کرد: این پدیده سبب مشکلاتی برای بعضی از باغداران منطقه به‌ویژه باغدارانی که از رودخانه مادیان‌رود استفاده می‌کنند، شده است.

خادمی بیان کرد: بارش ریزگردها در شهرستان سبب شیوع آفت کنه در باغات منطقه شده و فصل برداشت انجیر در باغات شهرستان اوایل تابستان آغاز و تا پایان این فصل ادامه دارد.

وی اثرات خشکسالی بر باغات انجیر را به دلیل کاهش دبی آب اعلام و خاطرنشان کرد: این کاهش دبی آب سبب افت عملکرد تولید انجیر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی پلدختر گفت: بیش از 90 درصد تولیدات انجیر لرستان به شهرستان پلدختر اختصاص دارد که باغات انجیر شهرستان از طریق رودخانه‌های دائمی کشکان، مادیان‌رود و چول‌هول آبیاری می‌شوند.

وی افزود: برای جلوگیری از کاهش خسارات به باغات و تولیدات انجیر، این نهاد اقدام به احداث سایت‌های دائمی و موقت برای رفع مشکل کرده است.

خادمی به اثرات ناشی از کم آبی بر باغات انجیر شهرستان، تصریح کرد: اثرات کم آبی سبب می‌شود هم امکان توسعه سطح باغات مقدور نباشد و هم وضعیت موجود به مخاطره بیافتد.