جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

شبکه استانی افلاک مرجع اطلاع رسانی سیل - نمایش محتوای خبر

 

 

شبکه استانی افلاک مرجع اطلاع رسانی سیل

شبکه استانی افلاک مرجع اطلاع رسانی سیل

یازده شهرستان لرستان در  روزهایی ابتدایی نوروز 98،درگیر سیل شدید  بود و باز هم مثل همیشه صدا و سیمای مرکز لرستان، در زمینه اطلاع‌رسانی درباره این  سیل بی سابقه در مناطق مختلف استان و اقدامات صورت گرفته برای کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان، اقدامات گسترده‌ای انجام داد و خوش درخشید.

بر این اساس باتوجه به پیش بینی ها و هشدارهای هواشناسی ، صدا و سیمای مرکز لرستان ضمن تولید برنامه‌ها و گزارش‌هایی با هدف آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی در خصوص شرایط آب و هوایی و  بارندگی‌ها از همان روز اول فروردین و چند روز  قبل از وقوع سیل، اقدام به اطلاع‌رسانی هشدار‌ها و توصیه‌های لازم در خصوص وقوع سیل و طوفان کرد .

تلاشگران عرصه اطلاع رسانی صدا و سیمای مرکز لرستان از لحظه بروز سیل اولیه در 5 فروردین ،با حضور در مناطق بحرانی و آسیب‌دیده در کنار مردم و مسئولین، پوشش رسانه ای لازم را  دادند و  همچنین در برنامه های  مختلف  به این موضوع پرداخته شد و یک روز قبل از وقوع سیل مهیب در مناطق مختلف استان مانند: خرم آباد ، پلدختر ، معمولان ، چگنی،کوهدشت ، نورآباد و الشتر، در روز یازدهم فروردین ،با تدارک ویژه برنامه زنده سیل ضمن ارتباط زنده تصویری با این مناطق  و ارتباط با مسئولان استان ، اطلاع رسانی خوبی انجام شد. اعزام واحد‌های سیار تلویزیونی و SNG به مناطق  بحران زده استان و پوشش زنده وضعیت منطقه و مردم و امدادرسانی در دستور کار قرار گرفت در این راستا قرارگاه رسانه ای  پلدختر در تاریخ 16 فروردین 98 و  قرارگاه رسانه ای معمولان در تاریخ 17 فروردین 98  راه اندازی شد و با اعزام دو اکیپ تولیدی سیما و 2 تیم خبری با  استفاده از ظرفیت خبرنگاران مستقر در این دو منطقه سیل زده، برای پوشش زنده شرایط منطقه و کمک رسانی ها و اخبار این مناطق،گام موثری در اطلاع رسانی دقیق و سریع برداشته شد؛ از طرفی تولید و پخش ویژه برنامه‌های دیگر  صدا و سیما، تولید گزارش‌های خبری و پخش از خبر سراسری، ارتباط رادیویی و تلویزیونی با شبکه‌های سراسری  وشما و شبکه های استانی و  خبر  و حضور موثر در فضای مجازی و تولید و بارگذاری آثار محتوایی، از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط صدا و سیمای مرکز لرستان به شمار می‌روند.

 

در حوزه صدا، از تاریخ 2 فروردین 98 تا تاریخ 17 فروردین 98 ، 35 ویژه برنامه با مدت زمان مجموع 7 هزار و 440دقیقه و 391 ارتباط با مقامات استانی و کشوری و لشکری(نماینده ولی فقیه در استان،استاندار،فرمانداران،شهردار، پخش زنده جلسه ستاد بحران استان به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و با حضور مهندس امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور  و وزرای بهداشت و درمان و راه و شهرسازی  و ورزش و جوانان وامیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و....)و گزارشگران و کارشناسان مختلف در حوزه های هواشناسی،مدیریت بحران و راهداری و.... از دیگر اقدامات صدا وسیمای مرکز لرستان می باشد.همچنین  در حوزه سیما بیش از 10 برنامه با مدت زمان 4 هزار و  560 دقیقه و بیش از 300 ارتباط زنده با گزارشگران و کارشناسان و مقامات استانی و لشکری و قرارگاه رسانه ای مستقر در شهرهای پلدختر و معمولان و پخش 24 ساعته زیرنویس شبکه استانی افلاک با موضوع سیلاب در قالب هشدار،اطلاع رسانی و...و رله کردن زیرنویس های فوری در شبکه سراسری خبر از دیگر اقدامات شبکه افلاک می باشد. در حوزه خبر 408عنوان  با مدت زمان مجموع  هزار و دویست و هشتاد و پنج   دقیقه و در قالب ارسال 195خبرمکتوب و گزارش تصویری و رادیویی ارسالی  به تهران ،20ارتباط تلویزیونی و رادیویی و 16گفتگوی ویژه خبری در شبکه استانی و شبکه خبر  و 17مصاحبه با مسئولین کشوری و 160 خبر تلویزیون و رادیو محلی ،توسط صدا و سیمای مرکز لرستان تولید و پخش شد.حوزه فضای مجازی صداوسیمای مرکز لرستان از چهارم فروردین با اطلاع رسانی های قبل وقوع سیل کار خود را  شروع کرد و در دوازدهم فروردین با حضوری تمام وقت درمرکز(تا 17 فروردین) با بارگذاری 602 محتوا،در کانال سروش و حضور پوششی در  تلگرام و توییتر و اینستاگرام، فعالیت فضای مجازی مرکز همچنان ادامه دارد.

صدا و سیمای مرکز لرستان همچنین با پوشش کامل سفر رئیس مجلس شورای اسلامی،معاون اول رئیس جمهور، معاون پارلمانی رئیس جمهور،وزرای  کشور،  راه و شهرسازی،ورزش و جوانان،بهداشت و درمان، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح،فرماندهان سپاه و ارتش و....سعی در اطلاع رسانی سریع و به موقع امدادرسانی به حادثه‌دیدگان داشت و علاوه بر این پوشش کامل مشکلات و آسیب‌دیدگان در  شهرستان های  استان را در اولویت کار‌های خبری قرار داد.

واحد فنی صداوسیمای مرکز لرستان با توجه به هشدارهای هواشناسی با علم به اینکه خط انتقال برق روستایی که ایستگاه معمولان در آن واقع‌شده زیرآب خواهد رفت  قبل از سیل یک ایستگاه تلویزیونی موقت در شهر معمولان برای پوشش 10 شبکه تلویزیونی راه‌اندازی  کرد.در روز سیل نیز  با توجه به اینکه تمام فیبرهای مرکز قطع بود شبکه افلاک بر روی ماهواره قطع شد و در همین راستا در کمترین زمان ممکن تمام شهرهای این استان از طریق خط زمینی پوشش داده شدند.ایستگاه تلویزیونی شهر پل‌دختر در روز 13/1/98 راه‌اندازی شد.در روز سیل با مستقر کردن یک دستگاه واحد سیار و نصب لینک در کنار رودخانه خرم‌آباد هشدارهای لازم به مردم داده شد وبه‌صورت زنده از محل اطلاع‌رسانی شد.سه دستگاه SNGدر شهرهای پل‌دختر ومعمولان بعد از سیل مستقر شد و از سه دستگاه AViwest برای پوشش زنده در شهر معمولان و پل‌دختر استفاده شد و همچنین 30 نفر از عوامل فنی در بیرون از مرکز و20 نفر عوامل فنی در مرکز درگیر پوشش خبری سیل بوده‌اند ؛ لینک واحد سیار در فرودگاه نیز به‌منظور پوشش امدادرسانی به مناطق سیل‌زده  مستقر شد و    در روز دوم سیل تمام نقاط سیل‌زده که برق آنها وصل بود شبکه‌ها وصل شدند ودر این مدت حدوداً15 دستگاه دوربین در اختیار واحدهای سیار قرارگرفت.

 جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام حرف های شهروندی ؛ بسیاری از شهرها و یا... شهروند ۱۳۹۸/۰۱/۲۰ ۱۸:۳۲

شهروند
سلام
حرف های شهروندی ؛
بسیاری از شهرها و یا شهرستان های کشور دارای نماد هایی از جمله فرهنگ، آثار دیدنی، سوغات، طبیعت و... هستند که دربین مردمان آن منطقه و حتی کل کشور شناخته شده است و می تواند ملاک سفر و گردش به این مکان ها باشد و پیامدهای گوناگون مثبتی از جنبه اقتصادی و فرهنگی قابل توجهی بدنبال دارد؛ هر ساله لرستان در ایام نوروز و تابستان شاهد حضور تعداد زیادی از گردشکران می باشد که از سایر نقاط کشور و حتی خارج از کشور برای سیاحت و تفریح به این استان سفر می کنند.
لرستان بعنوان مهد تمدن و فرهنگ در کشور بی تردید یکی از بهترین مکان ها برای گردشگران داخلی و خارجی می باشد که دارای پتانسیل قوی در آثار دیدنی، آبشارها و طبیعت بکر و سمبلی از فرهنگ دیرن کشور می باشد؛ با وجود همه این شرایط اگر در جایی دیده شود در میزبانی از گردشگران کوتاهی یا خدای نکرده با برخورد های نامناسب موجبات نارضایتی در بین گردشگران ایجاد شود می تواند موجب کاهش حجم گردشگری شود که آثار منفی در پی خواهد داشت.
اهمیت مسائل فرهنگی و اجتماعی در لابلای تعامل ها و برخورد های روزانه همشهریان و از جمله نوع رانندگی افراد که موضوع این نوشته است می تواند بسیار امر مهم و اساسی در راستای اشاعه فرهنگ و جذب توریست و گردشگران باشد.
این روزها بدون تعارف در بسیاری از معابر شهر شاهد تخلفات رانندگی زیادی از جمله تردد بالعکس، پارک ممنوع، پارک دوبل و عدم رعایت تقدم هستیم با وجود اینکه بیشتر رانندگان لزوماً بومی نیستند این نوع حرکات آثار مخربی در فرهنگ ما بدنبال خواهد داشت.
متاسفانه در بسیاری از خیابان ها و بلوارها تردد های بالعکس زیادی صورت میگیرد که در صورت تذکر شخصی با جملات رکیک و زشتی مواجه میشویم آن هم در حضور خانواده بطوریکه فرد خاطی خود را صاحب حق خوانده و حتی در مواردی باعث درگیری می شود. البته در بسیاری از موارد موجب تصادف هم شده است.
این چنین تذکرات در هنگام پارک های بی مورد و سایر تخلفات که عامل اصلی ترافیک هم در سطح شهر می باشد چهره شهر را خراب و فرهنگ اصلی این استان را هم زیر سوال می برد.چه بسا در موارد زیادی موجب دعوا و کتک کاری و وقوع تصادفاتی هم شده است.
بی شک وجود این گونه ناهنجاری ها موجب افول فرهنگ و آثار مخرب و جبران ناپذیری در سطح جامعه می شود لذا خواهشمندیم کلیه دستگاه های اجرایی توجه ویژه و خاص به این موضوع داشته باشند و از فرهنگ غنی و اسیل این استان حفاظت کنند
درخواست داریم که پلیس راهنمایی و رانندگی تدبیری بی اندیشد و با این موارد بصورت نامحسوس برخورد کند تا دیگر شاهد هنجارشکنی در سطح شهر نباشیم.
درخواست داریم صدا و سیما با تهیه گزارشات تصویری و فرهنگ سازی این موضوع مهم را انعکاس دهد.
درخواست داریم اداره گردشگری این موضوع مهم را پیگیری و از فرهنگ غنی مردمان این استان سیانت کند و به هر نحو ممکن با مسائل ضد فرهنگی مقابله و چاره اندیشی کند.
دارخواست داریم کلیه ادارات و سازمان ها از این موضوع غافل نشوند و در راستای گسترش مسائل فرهنگی در استان برنامه ریزی لازم بعمل آورند.
یک شهروند
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۸/۰۱/۲۰ ۱۸:۳۲