رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

شرایط نگهداری حیوانات در باغ وحش خرم آباد استاندارد نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

شرایط نگهداری حیوانات در باغ وحش خرم آباد استاندارد نیست

شرایط نگهداری حیوانات در باغ وحش خرم آباد استاندارد نیست

مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: مشکل وضعیت نامناسب فضای نگهداری حیوانات در باغ وحش خرم آباد همچنان پابرجاست و با توجه به استانداردهایی که برای زیست حیوانات در باغ‌وحش تدوین شده، فضای این باغ وحش مورد تأیید نیست.

مهرداد فتحی‌بیرانوند در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، در مورد باغ وحش خرم آباد اظهار داشت: در گذشته باغ وحش خرم‌آباد بدون کار مطالعاتی در بام لرستان ساخته شد که این اقدام مورد تأیید کسی نیست اما اکنون که در مقابل کار انجام شده قرار گرفته‌ایم باید این مجموعه را به نحوی مدیریت کنیم که عوارض و مشکلات آن به حداقل برسد.

وی افزود: تعطیلی این باغ وحش برای محیط زیست کار آسانی است اما این راهکار درستی نیست بلکه باید همه مسئولان با هم‌اندیشی روشی را پیش بگیرند که ضمن حفظ این مجموعه، به اصلاع وضعیت آن پرداخته شود.

مدیرکل محیط زیست لرستان عنوان کرد: باغ وحش کاسیت برای استان لرستان یک فرصت است و می‌تواند یک جاذبه گردشگری، بستری برای آشنایی مردم با تنوع زیستی و برندی باشد که قبلاً در استان وجود نداشته است.

وی تصریح کرد: در گذشته 2 بحث در مورد باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد مطرح بود، نخست وضعیت تغذیه حیوانات و دوم فضای نگهداری آنها که با ورود رسانه‌ها و حساسیت‌هایی که در گذشته ایجاد شد، وضعیت تغذیه حیوانات بهبود پیدا کرد، حداقل اینکه این حیوانات قبلاً نان خشک می‌خورند ولی الآن گوشت می‌خورند.

فتحی بیرانوند افزود: اما مشکل وضعیت نامناسب فضای نگهداری حیوانات همچنان پابرجاست و با توجه به استانداردهایی که برای زیست حیوانات در باغ‌وحش تدوین شده، فضای این باغ وحش مورد تأیید نیست.

وی خاطرنشان کرد: برخی از حیوانات باغ‌وحش مثل گربه‌سانان فضای نگهداری بیشتری نیاز دارند که از این نظر باغ‌وحش خرم‌آباد با استاندارد فاصله دارد.

مدیرکل محیط زیست لرستان بیان کرد: جلسات متعددی با دستگاه‌های متولی و معاونت استانداری برگزار شده تا به بهبود کیفیت این باغ‌وحش کمک شود که در یکی از این جلسات ما پیشنهاد دادیم که شهرداری متولی نگهداری این باغ‌وحش شود.

وی گفت: با رایزنی‌هایی که با شهرداری انجام داده‌ایم، شهردار خرم‌آباد به‌صورت ضمنی قبول کرده که متولی این باغ‌وحش بشود اما فعلاً اقدامی انجام نشده و در حد حرف است که امیدواریم شهرداری این پیشنهاد را قبول و اجرایی کند، چون در شرایط فعلی شهرداری میتواند بهترین متولی باشد.