رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

شهرداران لرستان بر اساس منافع شخصی و تعلقات سیاسی انتصاب نشوند - نمایش محتوای خبر

 

 

شهرداران لرستان بر اساس منافع شخصی و تعلقات سیاسی انتصاب نشوند

شهرداران لرستان بر اساس منافع شخصی و تعلقات سیاسی انتصاب نشوند

رئیس‌کل دادگستری لرستان گفت: انتصاب شهرداران استان لرستان نباید بر اساس منافع شخصی اعضا شورا و یا تعلقات سیاسی صورت پذیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از الیگودرز، جعفر بدری ظهر امروز در جلسه شورای اداری این شهرستان با اشاره به مشکلات شهروندان لرستانی از عدم ارائه خدمات شهری اظهار داشت: اغلب شهروندان لرستانی با مشکلات عدیده‌ای همچون عدم ارائه خدمات شهری مواجه هستند که این امر سبب شکایت‌های فراوان و نارضایتی آن‌ها از عملکرد برخی شوراهای اسلامی شهر شده است.

وی با اشاره به انتقاد شهروندان از عملکرد شوراها در عدم تلاش برای توسعه خدمات شهری افزود: به‌رغم خدمات‌رسانی مؤثر دولت در مناطق دوره‌افتاده روستایی، مهاجرت و روی آوردن به زندگی شهری در سال‌های اخیر افزایش بی‌سابقه‌ای داشته و بیشتر روستائیان خانه وزندگی خود را در مناطق روستایی رها کرده و به امید یافتن یک زندگی مرفه‌تر به شهرها مهاجرت می‌کنند.

رئیس‌کل دادگستری لرستان حاشیه‌نشینی را پیامد مهاجرت روستائیان به شهرها خواند و بیان کرد: بیشتر کسانی که از روستاها به شهرها آمده‌اند در حاشیه شهرها سکونت کرده و تلاش می‌کنند در مناطق حاشیه‌ای شهرها برای خود سرپناهی تأمین کنند که این امر سبب افزایش حاشیه‌نشینی و به وجود آمدن سکونتگاه‌های غیررسمی می‌شود.

وی عنوان کرد: این سکونتگاه‌ها بدون در نظر گرفتن معیارهای شهری ساخته می‌شود و سبب ایجاد بسیاری از مشکلات شهرنشینی می‌شود که شهرداری‌ها نیز نتوانسته‌اند با عملکردی مناسب مانع ساخت‌وسازهای غیرقانونی شوند.

بدری تصریح کرد: ناکامی در مدیریت ساخت‌وساز شهری شهرهای استان را با مشکلات بسیاری مواجه نموده و ادامه این وضع سبب توسعه نامتوازن شهرها شده و سبب مختل شدن نظم شهری می‌شود که نتیجه‌ای جز از دست رفتن زیبایی شهرها ندارد.

وی بابیان اینکه شورای شهر باید برای توسعه شهری و رشد فرهنگ شهرنشینی، توسعه متوازن مناطق شهری را به‌صورت جدی در برنامه‌های خود قرار دهد، گفت: انتصاب شهرداران نباید بر اساس منافع شخصی اعضا شورا و یا تعلقات سیاسی صورت پذیرد چراکه شهرداران باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند نه پاسخگوی کسانی که آن‌ها را منصوب می‌کنند.

رئیس‌کل دادگستری لرستان نگرش سیاسی و ملاحظات شخصی در عزل و نصب شهرداران را زمینه‌ساز بروز فساد دانست و افزود: این امر همچنین سبب کمرنگ شدن نقش مردم در توسعه فرهنگ شهرنشینی و از بین رفتن حس مالکیت شهری به‌عنوان یک شهروند در آن‌ها می‌شود.

وی با اشاره به مطالبات دوطرفه مردم و مسئولان از یکدیگر عنوان کرد: مردم باید نتیجه پرداخت عوارض را در رفاه، ارائه خدمات و بهبود زندگی شهروندی احساس کنند و احساس مالکیت در آن‌ها تقویت شود در غیر این صورت در راستای توسعه شهری همکاری نخواهند کرد.