سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

شهر گذرگاه تاریخ آماده استقبال از مسافران نوروزی - نمایش محتوای خبر

 

 

شهر گذرگاه تاریخ آماده استقبال از مسافران نوروزی

شهر گذرگاه تاریخ آماده استقبال از مسافران نوروزی

پلدختر شهر گذرگاه تاریخ آماده استقبال از مسافران نوروزی و علاقه‌مندان به گردشگری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از پلدختر، شهرستان پلدختر آماده استقبال از مهمانان و مسافران نوروزی از تمام ایران به این شهرستان است.

شهرستان پلدختر از حیث تمدن و چشم‌انداز طبیعی و تاریخی قدمت دیرینه‌ایی دارد که نقشی منحصر به خود گرفته و برگ زرینی از هزاره‌های تاریخ در گذرگاه اسرارآمیز بشر دارد.

پلدختر به دلیل قدمت هزاران ساله و طبیعت چشم‌گیر و چهار فصل خود دارای آثار تاریخی فراوان و ناشناخته‌ایی است که به شهر گذرگاه تاریخ شهرت دارد.

*پل تاریخی کلهر معمولان

پل تاریخی کلهر معمولان، کر و دختر و گاومیشان در کنار غارهای کم نظیر و هزاران ساله کلماکره، کوگان، قلعه نصیر و تپه واشیان، کاروان‌سرای چمشک و تالاب‌های چشم‌نواز ولی‌عصر و تنگ‌فنی، زردآبه و سیاه و..که در گویش محلی به" گری" مشهور هستند و دشت‌های جایدر و بان بازه، واشیان و آبشارهای افرینه و آبشار فصلی آب تاف و منطقه تفریحی بادامک و دهلیج تنها بخشی از پتانسیل‌های توریستی و گردشگری شهرستان پلدختر است.

تمدن این منطقه فقط مربوط به دوران باستان نیست، بلکه در دوره اسلامی نیز صاحب فرهنگ و قدمتی چند صدساله دارد که آثاری چون سنگ قبرها و مقبره‌ها و شاعرانی چون میرنوروز و همچنین اقامت فقیه گرانقدر علامه جزایری که اکنون مقبره آن زیارتگاه لرهای پلدختر است، نشانگر رونق این منطقه در آن ایام بوده است.

همچنین وجود امامزاده احمد پاعلم، بقعه آقا سید محمد معمولان در کنار مقبره‌های خلیل اکبر، بابازید و سید سهل‌الدین و سیدعلی در دره سید چمشک نیز نشانی روشن از غنای اسلامی این شهرستان بوده که در ایام نوروز پذیرای مسافران نوروزی و گردشگران و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی و طبیعت است.

فرماندار پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در پلدختر گفت: شهرستان پلدختر از همین حالا آماده استقبال از مهمانان نوروزی است.

قدرت‌الله ترابی‌نژاد افزود: امسال برای پذیرایی از مسافران نوروزی خدمات بهتری را پیش‌بینی کرده‌ایم و تمام امکانات و ظرفیت‌های شهرستان را شناسایی و نقشه گردشگری تدوین شده است.

وی گفت: شهرستان پلدختر از ظرفیت‌های بی‌بدیلی در بخش‌های تاریخی، طبیعی، گردشگری و وجود بقاع متبرکه و اماکن زیارتی در سطح کشور برخوردار است.

این مسئول تصریح کرد: پارک‌ها، بوستان‌ها و معابر شهری و نیز حریم راه‌های ارتباطی شهرستان برای استقبال از میهمانان نوروزی و گردشگران آماده شده است تا در ذهن مسافران عزیز خاطره‌ای خوش از شهر تاریخی پلدختر حک شود.

فرماندار پلدختر ادامه داد: حضور مهمانان نوروزی با توجه به وجود آثار تاریخی و تفرجگاه‌های بکر طبیعی این شهرستان در ایام نوروز قابل توجه است، زیرا این شهرستان پل ارتباطی بین اقلیم‌ها و فرهنگ‌ها بوده و امروز نیز امیدواریم  با شناساندن هرچه بهتر ابنیه تاریخی و تفرجگاه‌های بی‌نظیر و ارائه محصولات و صنایع‌دستی در جهت اقتصاد شهرستان موثر واقع شود.

وی گفت: امیدواریم مسافران و گردشگران عزیز در طول سفرشان به منطقه تاریخی پلدختر از تمام جاذبه‌های آن به خوبی بازدید کنند و با اقلیم، فرهنگ و آداب و رسوم مردم این خطه آشنا شوند و نسبت به تمدن و تاریخ کهن گذرگاه تاریخ ایران بزرگ آگاهی پیدا کنند.

شهرستان پلدختر به واسطه بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و جاذبه‌های بی‌شمار تاریخی، طبیعی و فرهنگی، مکانی جذاب و قطبی مهم در صنعت گردشگری استان لرستان به شمار می‌رود.

این شهرستان با سه هزار و 902 کیلومتر مربع مساحت و قرار گرفتن در جنوب غربی زاگرس و بهره‌مندی از اقلیم مناسب و طبیعتی چهار فصل همه ساله در فصول مختلف سال می‌تواند پذیرای خیل عظیم گردشگران و توریسم باشد.

پلدختر با داشتن جاذبه‌های گردشگری فراوان مانند تالاب،آبشار زیبا، رودخانه‌های جاری و چشم‌نواز در حاشیه جاده، جنگل‌های بلوط و همچنین مناطق زیبای کوهستانی و ابنیه تاریخی منحصر به فرد در واقع گنجینه‌ای طبیعی و تاریخی برای استان لرستان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: میراث فرهنگی پلدختر تورهای یک روزه رایگان را در ایام نوروز در پلدختر می‌کند.

منوچهر بابایی افزود: به منظور بازدید مسافران نوروزی از اماکن تاریخی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پلدختر آمادگی دارد، تورهای رایگان یک روزه را در ایام نوروز برقرار کند.

بابایی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی تورهای یک‌روزه رایگان برای مسافران نوروزی علاوه بر آشنایی مسافران نوروزی با آثار باستانی و تاریخی و اماکن مذهبی و طبیعی در تبدیل پلدختر به مقصد گردشگری مهم و موثر است.

این مسئول اظهار داشت: پلدختر در زمینه میراث فرهنگی و آثار و ابنیه‌های تاریخی و نقاط سیاحتی و اماکن و بقاع مذهبی یک منطقه دارای پتانسیل و مستعد است.

وی تصریح کرد: شرایط برای بازدید میهمانان نوروزی و گردشگران از آثار بکر و منحصر‌‌ به فرد طبیعی، تاریخی و مذهبی فراهم است.

رئیس ستاد اسکان نوروزی پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در پلدختر گفت: پیش‌بینی می‌شود، بیش از 12 هزار نفر در اماکن آموزش و پرورش شهرستان پلدختر نوروز 94 اسکان پیدا کنند.

علیرضا افتخاری افزود: سال گذشته 11 هزار نفر در مدارس و اماکن آموزش و پرورش پلدختر اسکان یافته بودند که پیش‌بینی می‌شود، سال آینده بیش از 12 هزار نفر در اماکن آموزش و پرورش شهرستان پلدختر اسکان پیدا کنند.

وی اظهار داشت: پیش‌بینی کرده‌ایم که در مقایسه با سال گذشته نوروز امسال 10 درصد مسافران نوروزی در اماکن اسکان پلدختر افزایش پیدا کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: تمام تمهیدات برای اسکان مسافران نوروزی اندیشیده شده و باید مراکز اسکان در شهرستان پلدختر نسبت به سال گذشته از لحاظ کیفی ارتقا پیدا کنند.

افتخاری تصریح کرد: 15 مدرسه با 115 کلاس درس مدارس پلدختر در درجه‌های یک و دو و سه آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی هستند.

رئیس ستاد اسکان شهرستان پلدختر گفت: دغدغه ستاد اسکان فراهم کردن زمینه برای رفاه حال مسافران است و به همین دلیل تلفن‌های مدیر آموزش و پرورش، حراست و بازرسی آموزش و پرورش در مراکز اسکان به وسیله بنر و یا تراکت اطلاع‌رسانی می‌شود، تا در صورت مشاهده هر‌گونه تخلف و یا کمبودی مسافران نوروزی دغدغه‌های‌شان را به مسئولان ستاد اسکان منتقل کنند.

پلدختر به واسطه طبیعت چهار فصل شامل سرد در مناطق میانکوه شرقی، گرم در مناطق جنوبی، معتدل و کوهستانی در مناطق شمالی و نهایتا آب و هوای مرطوب و کوهستانی غرب و ثبت 210 آثار تاریخی و وجود بقاع متبرکه و امامزاده‌ها و اماکن تفرحی و طبیعی نظیر تالاب‌ها شهر گذرگاه تاریخ و پایتخت پل‌های باستانی لرستان لقب گرفته که حضور مهمانان نوروزی در این شهر می‌تواند به خاطره خوش و خاطره‌انگیزی برای آنها تبدیل شود.