جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹

صدور کالا به ارزش بیش از 6 میلیارد دلار از ایران به عراق - نمایش محتوای خبر

 

 

صدور کالا به ارزش بیش از 6 میلیارد دلار از ایران به عراق

صدور کالا به ارزش بیش از 6 میلیارد دلار از ایران به عراق

انواع کالا به ارزش 6 میلیارد و 200 میلیون دلار از ایران به عراق صادر شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: پارسال انواع کالا به ارزش 6 میلیارد و200 میلیون دلار از کشور به عراق صادر شده است که 2و2 دهم میلیون دلار معادل30 درصد از ارزش صادرات مربوط به صادرات مواد غذایی و کشاورزی بوده است.

ابراهیم محمدرضازاده واردات عراق به ایران در سال گذشته را 50 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: صادرات ایران به این کشور از سال 83 تا کنون 17 برابر افزایش یافته و از369 میلیون دلار به بیش از 6 میلیارد دلار رسیده است.

رایزن بازرگانی ایران در عراق تصریح کرد پارسال دو شرکت کاله و پگاه به ترتیب 500 و کمتر از 100 میلیون دلار صادرات به عراق داشته اند.

محمدرضازاده با بیان اینکه در10سال گذشته صادرات ایران به عراق از 3 به20 درصد رسیده است گفت: ایران بیشترین طول مرزی با عراق را دارد و از مجموع 16گذرگاه مرزی دو کشور، 6 گذرگاه رسمی است.

رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: چین، عراق، امارات، افغانستان، هند و ترکیه از شرکای اصلی صادراتی ایران هستند که سهم عراق در این میان 17 و 36 صدم درصد است.

محمدرضازاده افزود: سهم ایران از بازار عراق 15درصد و سهم ترکیه 25 درصد است.

وی با بیان اینکه صادرات ترکیه به عراق پنج برابر ایران است، اظهار کرد: ترکیه بیشترین تعدد نمایندگی اقتصادی و رایزنی بازرگانی در عراق را دارد.

رایزن بازرگانی ایران در عراق اضافه کرد: سال گذشته با وجود کاهش هفت درصدی صادرات ایران به دنیا، و کاهش 43 درصدی واردات کشور عراق، کالاهای صادر شده ایران به این کشور دو درصد افزایش یافته است.

به گفته وی در حال حاضر احساس ناامنی برای ایجاد شرکت بازرگانی در بغداد و کمبود نمایشگاههای دائمی در مناطق مرزی از مشکلات پیش روی توسعه صادرات به عراق است.