جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

صرفه‌جویی 6 میلیون دلاری با بازسازی 2 دستگاه توربین از بین رفته در لرستان - نمایش محتوای خبر

 

 

صرفه‌جویی 6 میلیون دلاری با بازسازی 2 دستگاه توربین از بین رفته در لرستان

صرفه‌جویی 6 میلیون دلاری با بازسازی 2 دستگاه توربین از بین رفته در لرستان

قائم‌مقام لوله و مخابرات نفت ایران گفت: دو دستگاه توربین نفتی از بین رفته در لرستان بازسازی شدند که اگر بخواهیم پکیج کامل این توربین‌ها را از خارج تهیه کنیم نیازمند بیش از 6 میلیون دلار اعتبار هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، محمدمهدی علمایی ظهر روز شنبه در مراسم بهره‌برداری از دو توربین بازسازی شده در لرستان اظهار کرد: این نوع توربین‌ها تا قبل از انقلاب اسلامی تنها در خطوط زنجان استفاده می‌شده است که در آن زمان تنها آمریکایی‌ها توانایی این کار را داشتند و ایران در کنار آنها توانسته است در نگهداری و تعمیرات این توربین‌ها باشد اما به برکت انقلاب اسلامی ایران امروز کشور ما به جایی رسیده است که توربین‌های بمباران شده و از رده خارج را که تنها می‌تواند به صورت آهن قراضه استفاده شوند را به بهترین نحو بازسازی کند.

قائم‌مقام لوله و مخابرات نفت ایران عنوان کرد: روزی که آمریکایی‌ها این اقدامات را انجام می‌دادند به ما اجازه دخالت در کار خود را نمی‌دادند اما امروز توسط مردان غیور ایران زمین و به ویژه در منطقه لرستان این توربین‌ها به خوبی بازسازی می‌شوند و وارد چرخه کار می‌شوند که این برای ما یک افتخار بزرگ است.

علمایی با اشاره به اینکه منطقه نفت لرستان قلب مناطق نفت ایران را تشکیل می‌دهد ادامه داد: انتقال نفت از جنوب به شمال به عهده این منطقه است و ما باید منطقه تنگ‌فنی لرستان را یکی از مراکز چندمنظوره بنامیم.

قائم‌مقام لوله و مخابرات نفت ایران خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهیم پکیج کامل این توربین‌ها را از خارج تهیه کنیم نیازمند بیش از 6 میلیون دلار اعتبار هستیم اما خوشبختانه امروز این کار توسط غیورمردان ایرانی به ویژه لرستان با کمترین اعتبار و با پیشنهادی خودجوش انجام می‌شود.

علمایی خاطرنشان کرد: افزایش قابلیت اطمینان انتقال نفت به سمت جنوب و کرمانشاه توسط این توربین‌ها ایجاد می‌شود و ما می‌توانیم برای نوسانات انتقال از این توربین‌ها استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه انتقال نفت یکی از مسن‌ترین اقدامات توسط این شرکت است گفت: ما همه تلاش خود را برای این امر به کار می‌گیریم.

این مسئول اظهار کرد: تعمیر توربین‌ها یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که امروز به همت لرستانی‌ها و شرکت تنگ‌فنی این استان انجام شده است.

مدیر شرکت خطوط لوله نفت و مخابرات لرستان نیز در این مراسم اظهار کرد: شرکت لوله و نفت مخابرات لرستان دارای 12 منطقه و چهار مرکز انتقال نفت آبفا، تنگ‌فنی، پل بابا و ابیانه است.

اسدالله کلانتر عنوان کرد: در این شرکت دو تأسیسات در خرم‌آباد و دره‌شهر استان لرستان وجود دارد این در حالی است که حدود هزار کیلومتر خط با قطر 10 تا 30 اینچ در حوزه لرستان وجود دارند.

وی خاطرنشان کرد: 29 دستگاه توربوپمپ با توان کلی 107 مگاوات و 14 الکتروپمپ با توان کلی 12 مگاوات در استان لرستان وجود دارد.

این مسئول یادآور شد: یکی از مهم‌ترین مراکز نفتی لرستان مرکز تنگ‌فنی در زمینی بر مساحت 18 هزار مترمربع است و در ارتفاع 582 متری از سطح دریا ساخته شده است این در حالی است که این مرکز 52 بار توسط صدام بمباران شده و 18 نفر در این بمباران‌ها به شهادت رسیدند.

کلانتر اظهار کرد: سه خط ورودی و شش خط خروجی که شامل دو خط نفت خام، دو خط فرآورده و یک خط 16 اینچ هستند نیز در این مرکز وجود دارد.

وی تصریح کرد: 10 دستگاه توربین از توان 3.4 تا 8.4 مگاواتی در مرکز تنگ‌فنی لرستان وجود دارد.

وی عنوان کرد: این توربین‌ها می‌توانند نفت را از یک نقطه با حدود 100 متر ارتفاع به نقطه دیگر پمپاژ دهند و این توربین‌ها توانایی انجام این کار را دارند.

کلانتر ادامه داد: این توربین‌ها با هدف بهینه‌سازی مصرف انرژی، بازسازی شاسی از رده خارج و ضایعاتی توربین سولار بازسازی می‌شوند.

مدیر شرکت خطوط لوله نفت و مخابرات لرستان گفت: این توربین‌ها با 12 هزار نفر ساعت کار و با کمترین هزینه و بهره‌برداری از امکانات داخلی بازسازی شده‌اند که در آنها بیش از 1500 نوع قطعه به کار رفته است.

وی افزود: این در حالی است که قطعات به کار رفته در این توربین‌ها از انبارها و بازارهای داخلی تهیه شده و بیش از 50 نوع قطعه آن در خرم‌آباد مرکز استان لرستان ساخته شده است که این خود یکی از اهداف عملی کردن اقتصاد مقاومتی در استان و کشور است و می‌تواند در عملی کردن شعار سال به نام اقتصاد و مدیریت جهادی با عزم ملی تأثیر والایی داشته باشد.