رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

صفر تا صد دانش هسته‌ای را در اختیار داریم - نمایش محتوای خبر

 

 

صفر تا صد دانش هسته‌ای را در اختیار داریم

صفر تا صد دانش هسته‌ای را در اختیار داریم

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: مذاکرات هستهای ایران و 1+5 با اقتدار ایران اسلامی انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، علاء‌الدین بروجردی عصر روز چهارشنبه در جلسه شفاف‌سازی برجام در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان اظهار کرد: برنامه‌ریزیها به گونهای است که در صورت بدعهدی آمریکایی‏‌ها در مفاد برجام بتوان رآکتور اراک را پس از شش ماه با کارایی بهتر فعال کرد.

وی با اشاره به سابقه نیم قرن ایران اسلامی در فعالیت هستهای، عنوان کرد: سال 1337 برای نخستین بار رشته هستهای در دانشگاه تهران راه‌اندازی شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود: دشمنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به بهانه برخورداری ایران از ذخایر نفتی اجازه فعالیت هسته‌ای را از این کشور سلب کردند.

ملت ایران؛ پیروز جنگ ارادهها

بروجردی ادامه داد: پیروز جنگ اراده‌هایی که در آن آمریکا اصرار بر جلوگیری غنی‌سازی اورانیوم در ایران داشت، ملت ایران مسلمان بوده و هست.

وی تاکید کرد: آمریکا به عنوان قدرت برتر مادی جهان رسما اعلام میکرد که ایران نمیتواند به فناوری هستهای دست یابد.

این مسئول خاطرنشان کرد: امروز آمریکا با علم به این موضوع که احداث نیروگاه در کشورهایی نظیر امارات متحده عربی که همه چیزشان وابسته به دیگران است سودآور است، برای انجام این عمل اعلام آمادگی کرده اما دانش هستهای را به این کشورها منتقل نمیکنند و مسئله همین جا است.

بومی‌سازی دانش هسته‌ای

بروجردی با اشاره به اینکه امروزه دانش هستهای در جمهوری اسلامی ایران تبدیل به یک دانش بومی شده است، تصریح کرد: گفتههای البرادعی در بازدیدهای خود از مراکز هستهای ایران گواهی بر این مدعاست.

وی با اشاره به اینکه ایران اسلامی اصل عدم تولید بمب هستهای معاهده NPT را پذیرفته است، یادآور شد: براساس ماده چهار این معاهده بینالمللی کشورهای برخوردار مکلفند، این دانش را در اختیار عضو غیربرخوردار قرار دهند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر زمانی دادگاه بینالمللی تشکیل شود، کشورهای برخوردار از این دانش که ما را از آن محروم کرده‏‌اند، محکوم میشوند.

بروجردی اضافه کرد: در تعریف ابرقدرتهای دنیا کشوری که توانمندی غنیسازی اورانیوم را پیدا کند، با کشوری برابر است که توانمندی بالقوه ساخت بمب هستهای را دارد.

برخورداری ایران از فتوای رهبر

وی تصریح کرد: ایران اسلامی علاوه بر این تعهد بینالمللی از یک فتوای عظیم رهبری که مورد تحسین رئیس‌جمهور آمریکا نیز قرار گرفته برخوردار است.

این مسئول با اشاره به اینکه ایران اسلامی مخالف ساخت بمب هستهای است، خاطرنشان کرد: بمب هستهای هیچ افزایشی در اقتدار و امنیت ملی ما ندارد.

بروجردی با اشاره به اینکه پاکستان تنها کشور مسلمان برخوردار از بمب هسته‌ای است، ادامه داد: آمریکایی‌ها به طور منظم پهپادها را از پایگاه‌های خود در افغانستان را به بهانه مقابله با طالبان وارد پاکستان میکنند، اما این کشور با داشتن این بمب نمیتواند از تمامیت ارضی و حیثیت خود دفاع کند.

وی یادآور شد: این در حالی است که چند سال گذشته پهپاد آمریکا پس از ورود به فضای ایران اسلامی به زیر کشیده شده و توسط متخصصان جنگ الکترونیکی نوع ایرانی آن تولید شد.

عاملی که نشأت گرفته از تهیه سانتریفیوژهای اولیه است

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عامل اصلی متهم ساختن کشور ایران به تولید بمب هستهای از تهیه سانتریفیوژهای اولیه این کشور از کشور پاکستان نشات می‌گیرد، اظهار کرد: هدف ایران اسلامی از پذیرفتن محدودیت تولید انرژی هستهای در ده سال پیش ثابت کردن عدم تولید بمب هستهای بوده است.

بروجردی ادامه داد: با توجه به روشن‌سازی عدم تولید بمب هستهای در ایران، اصرار غربیها بر روشن‌سازی بیشتر به معنای عدم تمایل آنها به برخورداری جمهوری اسلامی ایران از انرژی هستهای است.

وی با اشاره به اینکه در مجلس هفتم دولت مکلف به لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی شد، خاطرنشان کرد: این مصوبه زمینه را برای هموار شدن راه و برداشته شدن گامهای بلند در رابطه با دانش هسته‌ای در کشور ایجاد کرد.

این مسئول با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری در رابطه با نرمش قهرمانانه، تصریح کرد: عبور از این گردنه صعب‌العبور نیازمند نشان دادن این نرمش است و این کوتاه آمدن در برخی نقاط به معنای داد و ستد در ادبیات سیاسی و بین‌المللی است.

بروجردی با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران نظامی منحصر به فرد است، تاکید کرد: اختلاف نظر در محیط آزاد جمهوری اسلامی به نزاع تبدیل نمیشود.

رد اعمال فشار بر ایران اسلامی

وی اعمال فشار بر ایران اسلامی در مذاکرات با 1+5 را رد و اضافه کرد: امروزه برداشتن این ظلم تاریخی یعنی تحریم، لازم و ضروری است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه کشور ایران به همه تعهدات خود در صحنه بینالمللی پایبند است، باز هم مورد تحریم دشمنان قرار میگیرد.

بروجردی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اقتصاد مقاومتی به مرحله صادرات تولیدات خود رسیده است، عنوان کرد: باز بودن سیستم بانکی برای انجام این اقدامات ضرورتی انکارناپذیر است.

وی تحریمهای دشمنان علیه ملت ایران را ظلمی بزرگ دانست و خاطرنشان کرد: هدف از انجام مذاکرات تنها لغو این تحریم‌هاست.

این مسئول بدبینی ایران به آمریکا را به حق دانست و یادآور شد: عامل اصلی این بدبینی رعایت نکردن اصول و قواعد از سوی طرف مقابل است.

بروجردی با اشاره به اینکه دنیای امروزه دنیای بیعدالتی و زور است، افزود: محکوم و تحریم تسلیحاتی ملت مظلوم یمن پس از هشت ماه بمباران از سوی دولت دنی و پست عربستان توسط شورای امنیت سازمان ملل گواهی بر این ادعا است.

قدرتهای بزرگ تنها به دنبال منافع خود هستند

وی با اشاره به اینکه قدرتهای بزرگ تنها به دنبال منافع خود هستند، تصریح کرد: در چنین وضعیتی تیم مذاکره کننده ایران اسلامی در اوج اقتدار مذاکرات را به سرانجام رسانده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران یک طرف و تمام قدرت‌های درجه یک دنیا طرف دیگر میز قرار داشتند، ادامه داد: تفسیر ساده این واقعیت برابر بودن قدرت جمهوری اسلامی ایران با همه قدرت‌های درجه یک دنیا است.

بروجردی با اشاره به چالشی بودن مذاکرات هستهای ایران و 1+5، اظهار کرد: پرتاب خودکار از سوی دکتر عراقچی پس از انجام این حرکت از سوی جان کری دلیل بر چالشی بودن مذاکرات و اتفاقی است که هیچ‌گاه در تاریخ تکرار نمی‌شود.

وی عنوان کرد: کاهش تعداد سانتریفیوژها از سوی کشور ایران به معنای داد و ستد این کشور با طرف مقابل است.

اهمیت برخورداری از دانش هسته‌ای

این مسئول به اهمیت برخورداری دانشمندان ایرانی از دانش هسته‌ای اشاره و تاکید کرد: امروزه از صفر تا صد این دانش یعنی از استخراج اورانیوم تا تولید کیک زرد، ساخت سانتریفیوژها، تزریق و غنی‌سازی در اختیار دانشمندان کشور قرار دارد.

وی تصریح کرد: البرادعی به توان ساخت مجدد نیروگاه‌های هسته‌ای درصورت نابود کردن آنها از سوی دشمنان اعتراف کرده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در مجموعه اقدامات در حال انجام در مجلس طی 9 بند روزنه‌های احتمالی نفوذ و سوء استفاده دشمنان محکم شده است.

بروجردی با اشاره به تشکیل کمیته رصد به دستور مقام معظم رهبری، اضافه کرد: کمیته نظارتی نیز از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.

وی تصریح کرد: هدف از تشکیل این کمیته انسداد راههای نفوذ دشمنان پس از اجرای برجام به کشور است.

این مسئول ادامه داد: در مجموع اقدامات صورت گرفته در کنار شکسته شدن فضای تحریم سیاسی برداشتن تحریمهای اقتصادی را نیز به دنبال داشته است.

بروجردی خاطرنشان کرد: پس از مذاکرات هستهای و برداشته شدن تحریمهای سیاسی ایران با منطقی قوی در عرصه بین‌المللی حضور فعال خود را به نمایش گذاشته است.

وی حضور ایران در نشست وین را گواهی بر حضور فعال کشور در عرصه بینالمللی پس از مذاکرات هستهای دانست و تاکید کرد: در این نشست ایران اسلامی نظرات خود را در کنار کشور منزوی شده عربستان بیان کرد.