جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی در بروجرد ایجاد شود - نمایش محتوای خبر

 

 

صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی در بروجرد ایجاد شود

صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی در بروجرد ایجاد شود

فرماندار بروجرد گفت: توجه به ایجاد صنایع تبدیلی که سبب ایجاد ارزش‌افزوده می‌شود و نیز آموزش کشاورزان از طریق مروجان حوزه کشاورزی در کنار خرید تضمینی محصولات کشاورزی در بروجرد ضروری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، علی کورانی فر در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان با اشاره به کاهش سطح منابع آب در سال‌های اخیر اظهار داشت: در برنامه‌های توسعه‌ای و آمایش سرزمین باید تعادل بین منابع آبی، محیط زندگی، نیروی انسانی و فعالیت‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف خدمات، صنعت و کشاورزی برقرار شود و خروجی این امر باید تولید رفاه برای مردم باشد و از سویی با نگاه به آینده مانع هدر رفت منابع زیرزمینی شویم.

وی بابیان اینکه منابع ما محدود و نیازها نامحدود است، افزود: مدیریت منابع آبی با توجه به برداشت‌های بی‌رویه ضروری است و باید همه دستگاه‌های متولی با برنامه‌ریزی صحیح و حمایت‌های قضایی، اجرایی و سیاسی مانع کاهش منابع زیرزمینی آب شوند.

فرماندار بروجرد با تأکید بر لزوم بهینه ساختن کشت در اراضی کشاورزی عنوان کرد: از طریق نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های آب کشاورزی و ممانعت از آبیاری غرق آبی می‌توان منابع آبی را مدیریت کرده و از هدر رفت آن‌ها جلوگیری کرد.

وی با اشاره به میزان کشت‌های آبی و دیم در شهرستان بروجرد بیان کرد: شهرستان بروجرد نسبت به میانگین کشوری درزمینهٔ کشت‌های آبی و دیم وضعیت بهتری دارد به‌گونه‌ای که در حال حاضر50 درصد از محصولات به‌صورت دیم و 50 درصد دیگر به‌صورت آبی کشت می‌شود.

کورانی فر با تأکید بر ضرورت خرید تضمینی محصولات کشاورزی و توجه به این مهم تصریح کرد: توجه به ایجاد صنایع تبدیلی که سبب ایجاد ارزش‌افزوده می‌شود و نیز آموزش کشاورزان از طریق مروجان حوزه کشاورزی و برگزاری کلاس‌های آموزشی درزمینهٔ ترویج کشت‌های جایگزین کشت‌های غیراستراتژیک و توجیه کشاورزان از راه‌های مهم حفاظت از منابع آبی است.

وی استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود در این زمینه را ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: عدم مدیریت صحیح منابع آبی تبعات سوئی برای آیندگان به دنبال خواهد داشت بنابراین با برنامه‌ریزی‌های کارشناسی شده باید مصوبات این جلسات عملیاتی شود.