رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

صنعت استان لرستان با تمدید بازپرداخت تسهیلات به‌جایی نمی‌رسد - نمایش محتوای خبر

 

 

صنعت استان لرستان با تمدید بازپرداخت تسهیلات به‌جایی نمی‌رسد

صنعت استان لرستان با تمدید بازپرداخت تسهیلات به‌جایی نمی‌رسد

نماینده مردم درود وازنا در مجلس گفت: وضعیت صنعت لرستان به مرحله‌ای رسیده که با بازپرداخت تسهیلات قبلی و تمدید آن به جایی نمی‌رسد که علاوه بر تسهیلات جدید باید نوسازی صنعت نیز انجام شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد مجید کیان پور ظهر امروز در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: بیش از یک ساعت مطالبی که در جلسه مطرح شد تنها مطالب کارشناسی بود که مدیریت ارشد استان نباید برای این موارد وقت بگذارد.

وی افزود: مدیریت ارشد استان باید فکر خود را بر موارد کلان‌تر استان گذاشته، مواردی که بیشتر منجر به توسعه استان باشد ولی در این جلسه فقط مباحث کارشناسی مطرح شد و از مباحث کلان‌تر باز می‌مانیم.

نماینده مردم درود وازنا در مجلس عنوان کرد: لازم است در کمیته کاری، کارگروه تسهیل تشکیل و کارشناسی‌ها انجام شود تا در این جلسات منجر به تصمیم‌گیری شود.

وی بیان کرد: وضعیت صنعت استان علی‌رغم تلاش گسترده‌ای که انجام می‌شود هنوز به رونق خود در  بعضی جاها نرسیده و شاید لازمه آن است که تغییر رویکردی در نگرش به صنعتی که در لرستان وجود دارد داشته باشیم.

کیان پور تصریح کرد: از 11 موردی که در جلسه مطرح شد هشت مورد مربوط به تمدید تسهیلات بود که اگر بخواهیم بار دیگر تمدید کنیم کاری انجام نمی‌شود بلکه تسهیلاتی که صنعت معدن می‌خواهد پرداخت کند بدهی قبلی است.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع را باید جدی ببینیم تا ستاد اقتصاد مقاومتی و تسهیل کشور ظرفیتی برای لرستان قائل شوند و در همه زمینه‌ها کمک شود.

نماینده مردم دورود وازنا در مجلس گفت: شرکت‌هایی را که می‌خواهیم سرمایه در گردش بدهیم عملاً به دلیل اینکه توانایی بازپرداخت اقساط را ندارند بعد از یک سال هیچ تغییری در رونق صنعت یا اشتغال ایجاد نمی‌شود.

وی با اشاره به بازار صادراتی که در  بحث سنگ در کشور عراق راه‌اندازی می‌شود اظهار داشت: 250 واحد سنگ‌بری در منطقه وجود دارد که با سرمایه در گردش شاید مشکلشان برطرف نمیشود.

کیان پور افزود: طی نامه‌ای به وزارت کشور بحث نوسازی واحدهای تولیدی مطرح شد چراکه واحدهایی که خطوطشان قدیمی است و سنگ باکیفیت و محصول فرآوری شده باکیفیت را نمی‌توانند تولید کنند نوسازی شود.

وی عنوان کرد: ادارات کل ذیربط استان برای این واحدها برنامه‌ریزی کنند و کارگروهی تشکیل شود تا بتوانیم خطوط  تولید این واحدها را نوسازی کنیم تا محصول باکیفیت در جهت کسب قسمت مناسبی از بازار فراهم کنند.

نماینده مردم دورود وازنا در مجلس  بیان کرد: در بحث تسهیلاتی که به این بخش صنعت داده می‌شود و سهم وثایق و مباحث کارشناسی که مطرح می‌شود نشان از این دارد که اگر این تسهیلات داده شود باز صنعت ما حرکتی نمی‌کند؛ وضعیت صنعت لرستان به مرحله‌ای رسیده که با بازپرداخت تسهیلات قبلی و تمدید آن به جایی نمی‌رسد که علاوه بر تسهیلات جدید باید نوسازی صنعت نیز انجام شود.

وی بابیان اینکه استاندار لرستان تغییر رویکردی در زمینه توسعه استان داشته باشد تصریح کرد: مدیریت ارشد استان فقط فکر و ذکر خود را به وضعیت موجود نگه ندارند و ملاک را روی بحث توسعه بگذارد چراکه اگر به فکر توسعه نباشیم بلایی که روی فولاد، چدن، پارسیلون و کارخانه‌های مختلفی آمده به طور یقین این امر تداوم پیدا می‌کند و مطمئناً تأمین اجتماعی و اداره مالیات نیز درآمدهای لازم را نمی‌توانند داشته باشند و از طرفی اشتغال پایدار با مشکل مواجه و منجر به این می‌شود که نرخ مهاجرت استان بیشتر شود بنابراین مدیریت ارشد استان باید تدبیری برای راه‌اندازی صنعت در بخش توسعه استان داشته باشد.