رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

صنوف آلاینده در بروجرد ساماندهی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

صنوف آلاینده در بروجرد ساماندهی می‌شود

صنوف آلاینده در بروجرد ساماندهی می‌شود

رئیس محیط‌ زیست بروجرد گفت: مشاغل مزاحم و صنوف آلاینده در سطح شهرستان بروجرد با استقرار در شهرک صنوف آلاینده ساماندهی می‌شود.

مصطفی مصطفی‌وند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد، اظهار داشت: راهبرد این اداره در خصوص پایش صنایع و محیط‌زیست طبیعی تدوین و پس‌ از آن اجرای برنامه‌های مدون و مؤثر به‌منظور کاهش اثرات فعالیت صنایع در محیط‌زیست طبیعی است.

وی با اشاره به تقسیم‌بندی انواع صنایع از منظر آلودگی‌های محیط‌زیستی افزود: برخی صنایع به دلیل نداشتن فعالیت‌های آلایندگی زیست‌ محیطی به‌عنوان صنایع سبز شناخته می‌شوند که هیچ‌گونه مشکلی را در راستای آلایندگی زیست‌محیطی به وجود نمی‌آورند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بروجرد با اشاره به اینکه درصد قابل‌توجهی از صنایع این شهرستان را صنایع زرد تشکیل می‌دهند، عنوان کرد: درصد آلایندگی این صنایع کم است اما نیازمند اصلاح و رفع آلایندگی است.

وی بیان کرد: تذکرات لازم به صاحبان این صنایع در مورد رفع آلایندگی فعالیت‌های ناشی از عملکرد آن‌ها با همکاری کارشناسان امر داده‌شده و تلاش می‌شود با آشنایی این صنایع درباره اقدامات مخرب زیست‌محیطی در فرصت داده‌شده به آن‌ها آلایندگی این صنایع رفع شده و در حد کنترل درآید.

مصطفی‌وند با اشاره به اخذ تعهدات لازم از صاحبان صنایع آلوده این شهرستان تصریح کرد: آلایندگی برخی صنایع در حد زیر استانداردها بوده که با ارائه مشاوره‌های لازم از سوی کارشناسان محیط‌زیست تلاش شده این آلایندگی‌ها با مشارکت صاحبان صنایع رفع شود.

وی به شناسایی هفت صنعت سبز در شهرستان بروجرد اشاره و خاطرنشان کرد: پس از بررسی‌های لازم مشخص شد فعالیت‌های زیست‌محیطی این صنایع در حد استانداردهای زیست‌محیطی و ملی بوده که برای دریافت گواهینامه صنعت سبز به سازمان محیط‌زیست معرفی‌شده‌اند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بروجرد گفت بیشتر صنایع آلاینده بروجرد صنایعی هستند که فاضلاب خروجی صنعتی آن‌ها باعث آلایندگی می‌شود و در رأس آن‌ها صنایع شن و ماسه و پس‌ازآن صنایع لبنی و کشتارگاهی دام و طیور قرار دارند.

وی اظهار داشت: برخی صنوف آلاینده که در سطح شهر مشغول به فعالیت هستند نیز آلایندگی زیست‌محیطی به وجود آورده که با اعمال تصمیم‌گیری‌های درست در خصوص مدیریت شهری با همکاری شهرداری بروجرد این صنوف به‌زودی به شهرک صنوف آلاینده منتقل می‌شوند.

مصطفی‌وند بابیان اینکه 50 درصد از صنوف آلاینده بروجرد ایجاد مزاحمت و آلودگی می‌کنند افزود: در حال حاضر عمده‌ترین صنوف آلاینده در شهرستان بروجرد که بیشترین مزاحمت را برای شهروندان ایجاد کرده‌اند جعبه سازی، نجاری، تعمیرگاه‌های وسایل نقلیه اعم از صافکاری، نقاشی و تعویض‌روغنی و صنایع جوشکاری و کابینت سازی هستند که تلاش می‌شود با انتقال آن‌ها به شهرک صنوف آلاینده بار آلودگی آن‌ها را کاهش داد.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون20 درصد از صنایع بزرگ، کوچک و متوسط شهرستان بروجرد دارای آلایندگی محرز محیط‌زیستی هستند، عنوان کرد: برخی از این صنایع به دلیل عدم مدیریت صحیح در مسائل و مشکلات مدیریتی مبادرت به آلودگی هوا و آب می‌کنند که این آلایندگی‌ها مستمر نبوده و مقطعی است.