رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

ضرورت احیای تالاب‌های پلدختر - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت احیای تالاب‌های پلدختر

ضرورت احیای تالاب‌های پلدختر

فرماندار پلدختر گفت: احیای تالاب‌های پلدختر یکی از ضروریاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

قدرت‌الله ترابی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در پلدختر اظهار کرد: برخی تالاب‌های پلدختر از بین رفته یا در معرض خطر هستند که باید زمینه احیای آنها فراهم شود.

وی تصریح کرد: تالاب‌ها حیات زنده طبیعی و اکوسیستمی منحصر به‌فرد هستند، تالاب گری‌بلمک‌تیکی از تالاب‌های عظیم و منحصر به‌فرد پلدختر و تنظیم‌کننده آب سایر تالاب‌ها و منابع آب‌های زیرزمینی بخشی از جایدر است که احیای آنها می‌تواند به احیای چشمه‌ها، آب‌های زیرزمینی و تقویت منابع آب منجر شود.

فرماندار پلدختر گفت: به دنبال احیای تالاب گری‌بلمک هستیم، به طوری که در این زمینه مکاتباتی با معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده و در این راستا با پرداخت حق و حقوق مالکان اراضی کشاورزی مجاور آن امیدواریم با اختصاص اعتبار مناسب این امر محقق شود.

وی ادامه داد: تالاب‌ها سیستم‌های طبیعی بی‌همتا و یکی از شاهکارهای خلقت هستند که به دلیل داشتن ظرفیت‌های منحصر به‌فرد و گاهی ناشناخته از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

ترابی‌نژاد اضافه کرد: تالاب‌های پلدختر ظرفیت‌های زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی، زاد و ولد آبزیان، منبع انرژی لجنی و گیاهی، حیات‌وحش، حمل و نقل، شیلات، ذخیرگاه مواد ژنتیکی گیاهی و جانوری، جلب گردشگر و ده‌ها کارکرد متفاوت و موزون دیگر را به طور یک جا در خود دارد.

فرماندار پلدختر گفت: تالاب‌های پلدختر باید با برنامه‌ریزی حفظ شوند.