رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

ضریب نفوذ غربالگری در استان لرستان به ۹۰ درصد رسید - نمایش محتوای خبر

 

 

ضریب نفوذ غربالگری در استان لرستان به ۹۰ درصد رسید

ضریب نفوذ غربالگری در استان لرستان به ۹۰ درصد رسید

مدیرکل بهزیستی استان لرستان گفت: ضریب نفوذ غربالگری در استان در شش ماهه نخست امسال به ۹۰ درصد رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان لرستان اسد اله حیدری مدیرکل بهزیستی لرستان ر آیین گرامیداشت روز جهانی ناشنوا و روز عصای سفید که با حضور مدیران بهزیستی و جمع کثیری از ناشنوایان، نابینایان در خرم‌آباد برگزار شد ضمن تبریک روز ناشنوایان و روز عصای سفید اظهارداشت: به طور یقین توانمندی‌هایی در معلولان به‌ویژه ناشنوایان و نابینایان وجود دارد که در افراد به‌ظاهر سالم وجود ندارد و مصداق عینی آن قاریان ممتاز نابینا، ورزشکاران معلول، هنرمندان و نخبگان معلول هستند که در سطح کشوری و جهانی می‌درخشند.

وی به وجود حدود هفت هزار نفر ناشنوا در استان اشاره کرد و افزود: در زمینه آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی به افراد جامعه خواستار همکاری صداوسیما و رسانه‌ها هستیم.

مدیرکل بهزیستی لرستان عنوان کرد: در شش ماهه اول سال 95 ضریب نفوذ غربالگری در استان به 90 درصد رسیده که امیدواریم در آینده، پوشش 100 درصدی داشته باشیم.

وی به اهمیت مشارکت‌های اجتماعی در برنامه‌های غربالگری و پیشگیری از معلولیت‌ها اشاره و گفت: عموماً هیچ کاری از طریق دستگاه‌های دولتی 100 درصد انجام نمی‌شود اما با مشارکت‌های اجتماعی می‌توان به این اهداف رسید و هم‌اکنون  در استان چهار کانون ناشنوایان و سه مرکز خانواده و کودک در استان خدمات شنیداری، گفتاری  و خدمات دیگر همچون کاشت حلزون، خدمات توان‌بخشی به جامعه هدف خود ارائه می‌کنند.

حیدری تصریح کرد: با توجه به اینکه 80 درصد از معلولیت‌های بینایی قابل‌پیشگیری است و عواملی نظیر بیماری‌های ژنتیک، تنبلی چشم ، عیوب انکساری دخیل هستند اما گاهی عدم اطلاع و سهل‌انگاری خانواده‌ها سبب بروز معلولیت‌ها در کودکان آن‌ها می شود که باید با اطلاع‌رسانی از بروز این‌گونه معلولیت‌ها پیشگیری کنیم.

وی با اشاره به ضریب 58 درصد غربالگری بینایی در استان اظهارداشت: در سال 95 این آمار به 74 درصد رسیده که امیدواریم در آینده این آمار نیز افزایش یابد از طرفی ریاست سازمان بهزیستی کشور با امضاء تفاهم‌نامه برنامه ششم درصدد است که غربالگری بینایی را در سطح کشور اجباری کند.

مدیرکل بهزیستی لرستان  افزود: خوشبختانه سال گذشته 48 هزار متر از پیاده‌روهای خرم‌آباد مناسب‌سازی و با بریل مشخص‌شده و امسال نیز 28 هزار متر را در دست اقدام است و از مسئولان انتظار داریم معلولان را در بحث خدمات اجتماعی و در زمینهٔ‌های مختلف به‌ویژه کتابخانه، پارک و مناسب‌سازی اماکن عمومی ویژه معلولان و افراد ناتوان یاری کنند.

آغاز طرح ملی وارنیش فلوراید در 2 هزار و 756 مدارس ابتدایی لرستان

گودرز کریمی فر مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان از اجرای طرح ارتقای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان در دو هزار و 756 مدرس ابتدایی استان به‌منظور پیشگیری اصولی از پوسیدگی‌های دندانی و وارنیش فلوراید تراپی آنان در سال تحصیلی جدید خبر داد.

وی افزود: طرح ارتقای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان دوره ابتدایی که 179 هزار و 339 دانش‌آموز  پایه اول تا ششم ابتدایی را پوشش می‌دهد، شامل سه هدف اصلی آموزش، پیشگیری و درمان است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان با اشاره به اجرای این طرح  در دو هزارو 756 آموزشگاه ابتدایی افزود: در روستاها نیروهای بهداشتی آموزش‌دیده و در شهرها مربیان بهداشت مدارس و کاردان‌های بهداشت دهان و دندان  دانشگاه علوم پزشکی کار فلوراید تراپی دانش‌آموزان را انجام می‌دهند.

وی عنوان کرد: در مدت اجرای طرح والدین، معلمان و دانش‌آموزان آموزش می‌بینند و در بحث پیشگیری نیز ایجاد شناسنامه الکترونیک سلامت دهان و دندان دانش‌آموز هدف مهم بعدی محسوب شده و بدین ترتیب جزئیات نیازهای درمانی وی جهت اتخاذ تصمیمات بعدی ثبت می‌شود.

کریمی فر بیان کرد: در بحث درمان که محور اصلی از هدف سوم این طرح محسوب می‌شود دانش‌آموزان جهت ترمیم دندان‌های پوشیده به مراکز دندان‌پزشکی معرفی می‌شوند.

وی تصریح کرد: با «فلوراید تراپی» می‌توان از پوسیدگی دندان‌ها تا 40 درصد جلوگیری کرد، زیرا  فلوراید در استخوان‌ها و دندان‌های در حال رشد کودکان جمع شده  و مینای دندان‌ها را قبل از پیدایش مقاوم می‌کند.