رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

ضعف فرهنگی جامعه مهم‌ترین چالش پیش‌روی معلولان بروجردی - نمایش محتوای خبر

 

 

ضعف فرهنگی جامعه مهم‌ترین چالش پیش‌روی معلولان بروجردی

ضعف فرهنگی جامعه مهم‌ترین چالش پیش‌روی معلولان بروجردی

اعتماد نکردن مسئولان ادارات دولتی و شرکت‌های خصوصی به منظور استخدام افراد معلول یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی معلولان بروجردی است.

 به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، معلولان به عنوان بخشی ‌از‌ اقشار جامعه حقوقی دارند‌ که نادیده گرفتن آنها از سوی مسئولان و مردم موجب می‌شود، داشته‌ها و‌ توانایی این افراد به انزوا کشیده شده و‌ کم‌رنگ جلوه کند‌، حال آنکه در ‌برخی از موارد این افراد قابلیت‌هایی دارند‌ که کمتر کسی‌ از‌ افراد سالم قادر‌ به انجام‌ آنها هستند.

این در‌ حالی است که نگرش جامعه در‌ مواجهه با این افراد با نقایصی همراه است‌ که گویای‌ ضعف فرهنگی موجود‌ در‌ این ‌حوزه است به گونه‌ای که در بعضی مواقع حتی شخصیت و موجودیت فرد معلول را‌ به چالش می‌کشاند.

بیکاری قریب به 50 درصد افراد معلول نه به معنای ناتوانی آنها در‌ انجام امور محوله در‌ حوزه‌ها و حرفه‌های خاص است، بلکه نشات گرفته ‌از ‌ذهن بیمار‌ جامعه در‌ دریافت توانایی و‌ استعداد ‌این ‌افراد است.

معلولیت گرچه در‌ ظاهر مشکلاتی را‌ برای ‌افراد معلول به وجود می‌آورد، ‌اما آنچه دردآور ‌و غیرقابل‌ تحمل است، نوع برخورد‌ افراد جامعه حتی هنگام کمک رساندن به ‌آنها است به گونه‌ای‌ که نگریستن به‌ دیده ترحم موجب می‌شود، ‌این افراد‌ در‌ صورت نیاز ‌از کسی ‌کمک نگیرد.

در‌ این میان‌ ارائه آموزش‌های‌ تحصیلی و حرفه‌ای به ‌این قشر ‌از جامعه اعم از معلولان جسمی-حرکتی، نابینایان، ناشنوایان و معلولان ذهنی‌ آموزش‌پذیر در‌ حکم پنجره‌ای ‌است که آنها‌ را به افق مفید بودن، تحرک و فعالیت کاری و‌ تحصیلی رهنمون می‌کند.

یک معلول بروجردی در این خصوص‌ گفت: اعتماد نکردن مسئولان ادارات دولتی و شرکت‌های خصوصی به منظور استخدام افراد معلول یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی ما‌ است به‌ گونه‌ای‌ که بعضا نمی‌توانیم هزینه‌های زندگی خود را تامین کرده و ‌تشکیل خانواده دهیم.

وی ادامه ‌داد:‌ ارائه آموزش‌هایی متناسب با نوع معلولیت معلولان می‌تواند ‌زمینه ‌اشتغال‌ آنها‌ را فراهم کند به صورتی‌ که این افراد‌ در محیط خانه نیز بتوانند ‌به ‌فعالیت کاری پرداخته و‌ از ‌این راه‌ ارتزاق ‌کنند.

مادر ‌یک معلول نابینا گفت: اگر چه مراکز آموزشی خاصی برای این افراد تعبیه شده است، تا ‌آنها به تحصیل بپردازند، اما ‌این مراکز نیز از استانداردهای لازم برخوردار‌ نیستند، بنابراین تلاش مسئولان در رفع این نقایص و‌ ایجاد همه تدابیر‌ و ملزومات لازم برای تحصیل آنها باید مدنظر ‌قرار گیرد.

مدیر آموزشگاه مهرورزان بروجرد گفت:‌ از جمله حقوق مادی و معنوی معلولان، شناسایی نیازهای این قشر در ‌جامعه است.

ناهید نصراللهی با تاکید بر لزوم شناخت آسیب‌های این قشر از ‌جامعه، افزود:‌ کمک به تشکیل گروه‌های خودیار به منظور حمایت و توسعه خاص معلولان در‌ زمینه‌های مختلف یکی از‌ راهکارهای یاری رساندن به این قشر‌ از‌ جامعه است.

وی‌ عنوان داشت: ‌یکی ‌از مهم‌ترین اقدامات آموزشی در‌ جهت توانمندی‌سازی معلولان، آموزش اولیای‌ این دانش‌آموزان است، تا با پذیرفتن گوناگونی خلقت و پذیرش فرزندان خود به عنوان بخشی از جامعه، آنها را در ادامه زندگی یاری‌ کنند.

نصراللهی با اشاره به کمبود فضای آموزشی متناسب با تحصیل این دانش‌آموزان، تصریح‌ کرد: مهم‌ترین چالش در‌ این حوزه متناسب نبودن فضاهای آموزشی با معلولیت معلولان حرکتی است که موجب می‌شود در ‌تردد خود با مشکلاتی مواجه شده و نیازمند کمک دیگران در‌ استفاده از امکانات آموزشی باشند.

مدیر‌ آموزشگاه مهرورزان بروجرد بر لزوم همیاری مسئولان در جهت رفع نواقص تحصیلی این دانش‌آموزان خاص ‌تاکید و عنوان‌ کرد: ‌کمبود امکانات آموزشی واحدهای آموزشی مختص این معلولان و همچنین کمبود مربیان آموزش دیده در شهرستان بروجرد از‌ مشکلات شاخص این قشر محسوب می‌شود.

نصراللهی با مثبت ارزیابی کردن موفقیت‌های این دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی، آن را گامی‌رو به جلو در باورپذیری استعداد آنان خوانده و ادامه ‌داد: ارتباطات اجتماعی با معلولان باید همراه با احترام باشد‌ و از ‌ترحم به آنها پرهیز کرد، ‌زیرا آنچه توانایی این افراد را شکوفا می‌سازد، تشویق و ترغیب آنها در راستای آموزش حضور‌ در اجتماع در کنار دیگر هم‌سالان خود است.

وی اضافه‌ کرد:‌ این در حالی‌ است که متاسفانه به دلیل دید منفی خانواده‌ها و اقشار مختلف جامعه به این افراد، جایگاه آنها به عنوان عضوی از اجتماع همچنان لرزان بوده و ثبات کافی ندارد، به گونه‌ای که از کنار مشکلات این افراد با سهل‌انگاری و تغافل عبور‌ می‌کنیم.

در ادامه رئیس سازمان بهزیستی بروجرد گفت:‌ این نهاد در‌حد توان خدمات متنوعی به این قشر ‌از جامعه ارائه می‌دهد.

کرم‌رضا پیردایه با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته در زمینه نگهداری از معلولان ذهنی و حرکتی افزود: در مجموع شش واحد آموزشی روزانه و یک واحد آموزشی شبانه‌روزی جهت نگه‌داری‌ و آموزش معلولان در شهرستان بروجرد مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه‌ داد: ‌از این مجموع سه مرکز به افراد زیر 15 سال و سه مرکز دیگر به افراد بالای 15 سال آموزش می‌دهند.

پیردایه با اشاره به لزوم توجه به این قشر حساس در جامعه، تصریح‌ کرد: ‌در مراکز فنی و حرفه‌ای معلولان آموزش‌های مفیدی برای این افراد در نظر گرفته شده که از جمله آنها می‌توان به گچ‌بری، گلیم‌بافی، جاروبافی، حصیر‌بافی، گلدوزی اشاره‌ کرد.

این مسئول عنوان‌ کرد:‌ دو مرکز توان‌بخشی نیز به صورت اختصاصی پرورش گل‌های زینتی و آپارتمانی را افراد بالای 15 سال آموزش می‌دهند.

پیردایه از اختصاص یارانه ماهیانه برای این افراد خبر داد و‌ ادامه‌ داد: این یارانه 195 هزار تومانی به منظور توان‌بخشی این افراد و به صورت ماهیانه تخصیص داده شده است که صرف نگه‌داری و آموزش این افراد می‌شود.