رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

طاق فروریخته کشکان مرمت می شود. - نمایش محتوای خبر

 

 

طاق فروریخته کشکان مرمت می شود.

طاق فروریخته کشکان مرمت می شود.

به گزارش خبرگزاری صداو سیما، مدیرکل میرث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت:در پی فروریختن یکی از طاق های پل تاریخی کشکان در پنجم اردیبهشت ماه جاری، عملیات باز زنده سازی این طاق به زودی، به صورت اضطراری آغاز می شود.

سلیمانی گفت: با توجه به اهمییت موضوع ، کار بررسی و بازدید میدانی با قید فوریت آغاز شده و دستور بررسی و مطالعه ی این طاق به معاونت میراث فرهنگی داده شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گفت: طاق فرو ریخته کشکان از الحاقات به این بنا و مربوط به عهد قاجار بود که در پی بارندگی های سیل آسای اخیر فروریخت.

معاون میراث فرهنگی لرستان هم گفت: طاق مورد نظر بخش باقیمانده ای از طاق احداث شده در تعمیرات دوره قاجار بود که به شکلی نامتناسب و با مصالح نامرغوب بر روی دهانه سوم ضلع جنوبی پل ساخته شده بود.

مهندس اسدی گفت: یکی از لنگه های این طاق در سنوات گذشته شکسته شده بود و از لحاظ سازه ای دیگر قدرت باربری نداشت و می بایست به جای مرمت، باز زنده سازی سبکی و تاریخی می شد.

وی گفت: حال با عنایت به تهیه طرح مرمت جامع، مستندنگاری و لیزر اسکن پل مذکور، باز زنده سازی بخش میانی طاق فرو ریخته ، در دستور کار اضطراری این معاونت قرارگرفته است.

پل کشکان که در متون تاریخی از آن کژکی نام برده شده از پل های دوران ساسانی است و کاربرد آن اتصال راه باستانی شهر شاپور خواست به مناطق غرب استان لرستان و سپس کرمانشاه بوده است.

طول این پل حدود 320 متر وعرض هر یک از دو چشمه شرقی آن بیش از 23 متر است.

پل کشکان دارای 12طاق پل بوده که سه طاق آن تخریب شده است.

ارتفاع پل در بالاترین نقطه 26 متر و در کوتاهترین نقطه 10 متر است.

پل تاریخی کشکان که از آن به عنوان عظیم ترین پل تاریخی ایران یاد شده است، در سال 1318 با شماره 335در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.