جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

طرح انتقال آب کاکارضا به شهر خرم‌آباد بر روی مدار وعده‌های مسوولان - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح انتقال آب کاکارضا به شهر خرم‌آباد بر روی مدار وعده‌های مسوولان

طرح انتقال آب کاکارضا به شهر خرم‌آباد بر روی مدار وعده‌های مسوولان

وعده های جاری شدن آب در تونل انتقال آب کاکارضا که با بهره برداری از این طرح آب آشامیدنی مورد نیاز شهرخرم آباد تا سال 1420 تأمین می شود .

بنابراین گزارش هم اکنون آب شرب شهر خرم آباد از محل چهار چشمه این شهر که منبعی پایدار به شمار نمی رود تامین می شود، موضوعی که با توجه به شدت گرفتن خشکسالی ها، مشکلات زیادی برای مردم در پی داشت.

خرم آباد مرکز لرستان نیازمند تامین منبع پایدار آب برای افق ۲۰ ساله خود است، موضوعی که با اجرای طرح انتقال آب کاکارضا به خرم آباد رنگ عملیاتی به خود گرفت، حال برای محقق شدن این مطالبه دیرینه مردم، باید متولیان امر تلاش جدی تر از خود نشان دهند تا هر چه سریعتر این پروژه به بهره برداری برسد.

با احداث سد مخزنی و بندهای انحرافی در بستر و مسیر رودخانه کاکارضا علاوه بر تامین ۵7 میلیون مترمکعب آب مصرفی خانگی و صنعتی شهرستان خرم آباد، بخش عمده ای از اراضی کشاورزی دیم این شهرستان به کشت آبی تبدیل خواهد شد.

به این منظور عملیات ساخت طرح بزرگ انتقال آب کاکارضا به شهر خرم آباد برای تأمین یکصد و هفده میلیون متر مکعب آب آشامیدنی صنعت و کشاورزی خرم آباد در سال 1383 آغاز شد.

به گفته کروموند مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان لرستان، کار تست و شستشوی قطعه اول و تونل اول این پروژه انجام شده و خوشبختانه هیچ مشکلی در تست وجود نداشت.

سیفی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: از این طرح بزرگ پروژه بند و تونل به طول 3 هزار و یکصد و یازده متر با ظرفیت 15 متر مکعب در ثانیه و سامانه انتقال به طول 16 کیلومتر تکمیل شده است.

کرموند مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان در این خصوص گفت: تاکنون حدود 90 میلیارد تومان هزینه شده و پیش بینی می شود برای مرحله اول هنوز به 30 میلیارد تومان دیگر برای پرداخت دیون و تکمیل طرح نیاز است .

این در حالیست که مرحله نخست این طرح قرار بود بهمن ماه سال94 افتتاح شود اما به علت کمبود اعتبار این افتتاح به تأخیر افتاده است .

بازوند استاندار گفت: نیمه اول سال 95 این طرح به بهره برداری می رسد که یکی از خواسته های دیرینه مردم است و آب بسیار خوبی جایگزین آب چشمه ها و چاهها می شود.

بازوند افزود: مشاور طرح با رویکردی که در بحث گردشگری دیده این طرح را طراحی کرده و امکان این وجود دارد که به یک قطب گردشگری نیز تبدیل شود .

انتقال آب از رودخانه کاکارضا به شهر خرم آباد به صورت ثقلی از ویژگیهای بارز این طرح ملی است .

یاراحمدی مشاور طرح گفت: این منطقه حدود 400 متر از بلندترین نقطه شهر خرم آباد بلندتر است در نتیجه کلیه سیستمهای مکانیکال، هیدورمکانیکال و پمپاژهای داخل شهر با بهره برداری از این طرح حذف خواهند شد.

این طرح علاوه بر تأمین 60 میلیون متر مکعبی آب آشامیدنی و صنعت خرم آباد قرار است با اجرای دو سد 57 میلیون مترمکعب آب بخش کشاورزی به میزان 7 هزار و سیصد هکتار را نیز تأمین کند.

با این تفاسیر طرح انتقال آب کاکارضا به خرم آباد قرار است آب آشامیدنی و بخش صنعت شهر400 هزار نفری خرم آباد را تا افق 1420 تأمین کند.