جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

طرح بازیافت پسماند در بروجرد اجرایی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح بازیافت پسماند در بروجرد اجرایی می‌شود

طرح بازیافت پسماند در بروجرد اجرایی می‌شود

شهردار بروجرد گفت: طرح بازیافت پسماند به زودی در بروجرد اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، منوچهر یوسفی در صحن علنی شورای اسلامی شهر، اظهار داشت: نبود سند مالکیت محل دفن زباله‌ها در بروجرد سبب شده برخی از افراد ادعا کنند که مالکیت این زمین در دست شهرداری نیست.

وی با اشاره به پیگیری‌های شهرداری بروجرد مبنی بر اخذ سند مالکیت زمینه دفن زباله، افزود: امیدواریم امسال شهرداری موفق به دریافت سند مالکیت این زمین از اداره منابع طبیعی شود.

شهردار بروجرد عنوان کرد: پیگیری‌هایی از سوی اداره منابع طبیعی شهرستان و استان انجام‌شده و اعلام کرده‌اند که این زمین در مالکیت شهرداری است.

وی با اشاره به اینکه حدود 40 سال است که شهرداری بر روی محل دفن زباله‌ها مالکیت اکتسابی دارد، بیان کرد: زمین این مکان از سوی اداره منابع طبیعی به شهرداری واگذار شده اما سند مالکیتی به‌طور رسمی صادر نشده است.

یوسفی تصریح کرد: مالکیت این زمین در طول 40 سال در اختیار شهرداری بوده اما به دلایل مختلف شهرداری تاکنون موفق به ساماندهی این بخش نشده است.

وی بابیان اینکه پسماندها توسط انسان‌ها تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: ضروری است برای دفع اصولی پسماندها چاره‌اندیشی شود تا مانع انتشار آلودگی در منطقه دفع آن‌ها شود.

شهردار بروجرد با اشاره به اینکه انجام لایروبی در مدت‌زمان کوتاه غیرممکن است، گفت: محل دفن زباله این شهرستان به‌گونه‌ای نیست که به مکان دیگر انتقال داده شود چراکه روزانه 150 تن زباله شهری و روستایی در این منطقه تخلیه می‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت ساماندهی این منطقه، اظهار داشت: با راه‌اندازی سیستم بازیافت زباله در این شهرستان حدود 50 درصد از زباله‌های دفن شده در این منطقه بازیافت می‌شوند که این مهم در صورتی امکان‌پذیر است که تفکیک زباله از مبدأ به‌درستی انجام شود.

یوسفی انجام تفکیک زباله  تر از مبدأ و دفن زباله زیرخاک در مقصد را از اقدامات مهم در جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع زباله در محل دفن آن‌ها دانست و افزود: استفاده از دستگاه‌های مکانیزه بازیافت که در محل زباله را به کمپوست تبدیل می‌کنند و یا استفاده از دستگاه‌های متداول در دنیا بسیار مقرون و به‌صرفه‌تر و بهداشتی‌تر از دیگر راه‌ها است و در نهایت نتایج مطلوبی را به دنبال دارد.

وی از آغاز عملیات تفکیک زباله در این شهرستان خبرداد و بیان کرد: با انجام این کار محل  دفن زباله محصور می‌شود و از ورود افراد متفرقه به این مکان جلوگیری می‌شود.