رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

طرح تحول نظام سلامت به صورت کامل اجرایی شود - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح تحول نظام سلامت به صورت کامل اجرایی شود

طرح تحول نظام سلامت به صورت کامل اجرایی شود

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: طرح تحول سلامت باید به‌صورت کامل و جامع اجرا و کارایی دفتر‌چه‌های بیمه درمان مردم بالابرده شود که نیازمند نظارت جدی مسئولان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید احمد میرعمادی در حاشیه بازدید از بیماران بیمارستان شهید مدنی خرم‌آباد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هفته سلامت فرصت مناسبی برای یادآوری ارزش و جایگاه نعمت سلامت است.

وی افزود: به همین منظور امروز برای عیادت از بیماران بستری در این مرکز حضور پیداکرده‌ایم تا هم قدردان تلاش‌های متولیان سلامت استان باشیم و هم از بیماران بستری در این مرکز عیادت نمائیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان از بخش‌های در حال بهسازی بیمارستان که از منابع هدفمندی یارانه‌ها و اعتبارات بسته حمایتی ارتقاء کیفیت هتلینگ برنامه تحول نظام سلامت در حال بازسازی هستند بازدید کرده و با ابراز خرسندی از اقدامات انجام‌شده زحمات متولیان سلامت در کشور و به‌ویژه در لرستان را بسیار ارزشمند و ستودنی برشمردند.

وی با تأکید بر امر نظارت و اهمیت آن در این جامعه، خاطرنشان کرد: اگر نظارت در طرح تحول سلامت و سیاست‌ها نباشد فایده‌ای ندارد بنابراین باید نظارت دقیق بر اجرای طرح تحول سلامت، نظارت بر داروها به‌ویژه داروهای وارداتی، نظارت بر درمان و نظارت بر پزشک مقیم انجام شود چراکه مسئله نظارت در امر پزشکی حائز اهمیت است.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به شعار هفته سلامت به نام «سلامت غذایی، امنیت غذایی» عنوان کرد: این‌یکی از مسائل مهم است چراکه تغذیه ما از حالت طبیعی به حالت شیمیایی و مصنوعی رفته است و بیشتر بیماری‌ها نیز ناشی از تغذیه ناسالم است درحالی‌که خداوند دستور داده که انسان بر طعام خود نگاه کند.

میرعمادی بابیان اینکه در هیچ جایی در دنیا به‌اندازه‌ای که اسلام به امر سلامت اهمیت داده نشده، گفت: بیشترین احادیث در بحث سلامت وجود دارد و اگر مجموعه آموزه‌های دینی امر سلامت را بخواهیم جمع‌آوری کنیم دایرة‌المعارفی در این موضوع جمع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امام علی (ع) فرموده سلامت و صحت برترین نعمت‌ها هستند، بیان کرد: در روایات آمده که سلامت و صحت نعمات پنهانی هستند که هرگاه موجود باشند فراموش و زمانی که آن‌ها را از دست دهیم به یاد می‌آوریم و در حدیثی دیگر اشاره‌شده که چیزی در زندگی نیست مگر در سایه سلامت و کلمه حسنه در قنوت ما نیز به معنای همان صحت و سلامت در دنیا است.

نماینده ولی‌فقیه در استان بابیان اینکه در دعاهای ماه به‌ویژه دعاهای ماه رجب به بحث سلامت تأکید داشته است، عنوان کرد: در دعای کمیل، تعقیبات نماز ظهر، صبح و عشاء نیز بحث سلامت آمده است و حتی در دعاهای روزانه ما نیز بر سلامت تأکید شده است.

وی گفت: چنین سفارش‌ها و توصیه‌هایی فقط در دین اسلام هم در جنبه ایجابی و هم در جنبه سلبی آمده است و قاعده کلی نیز در فقه داریم که هر آنچه سلامت انسان را به خطر بیندازد حرام است و باید سلامت را غنیمت بشماریم.

میرعمادی عنوان کرد: با قاطعیت می‌توان گفت که هیچ دینی به‌اندازه اسلام به امر سلامت تأکید و توصیه نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: سلامت را به‌عنوان پایه همه فعالیت‌ها، پیشرفت‌ها و توسعه‌ها می‌دانیم چراکه اگر سلامت نباشد توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی وجود ندارد و بر همین اساس یکی از دست‌آورد‌های انقلاب اسلامی پیشرفت‌های پزشکی بوده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان گفت: جمهوری اسلامی و ایران که در دنیا به‌عنوان یک نظام الگو مطرح است به خاطر همین پیشرفت‌های پزشکی است و علیرغم مشکلات اقتصادی فراوان کشور، هم ازلحاظ سلامت جسمی، روحی و روانی بالنده و سرزنده است بنابراین باید نگاه ما به بحث سلامت نگاهی جامع و کامل باشد

وی بابیان اینکه همه مسئولان اعم از مسئولان، مردم و خیران وظیفه مشارکت در امر سلامت رادارند عنوان کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری ما باید دغدغه مردم در امر سلامت را برطرف کنیم و مسئولین باید اهتمام ورزند تأمین هزینه درمان مردم و مراقبت‌های پزشکی به‌صورت جدی انجام شود.

میرعمادی در رابطه با طرح تحول سلامت، بیان کرد: این طرح کار خوبی است ولی باید به‌صورت کامل و جامع اجرا شود و کارایی دفتر‌چه‌های بیمه درمان مردم را بالا ببریم و کاری کنیم که بیمار حق انتخاب داشته باشد و این کار نشان از اثرگذاری این طرح است و اگر این طرح محدود شود کارایی خود را از دست می‌دهد.