رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

طرح ترویج مصرف «نان ‌سالم» در استان لرستان اجرا می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح ترویج مصرف «نان ‌سالم» در استان لرستان اجرا می‌شود

طرح ترویج مصرف «نان ‌سالم» در استان لرستان اجرا می‌شود

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی لرستان با اشاره به‌ضرورت رعایت استانداردها در افزودن سبوس گندم به آرد نانوایی‌ها، گفت:طرح ترویج مصرف «نان ‌سالم» در لرستان اجرا می‌شود.

مهدی ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: باوجوداینکه تمام مواد مغذی گندم در سبوس آن نهفته است، ولی متأسفانه آرد نان مصرفی ما فاقد سبوس است، یعنی از آردی که برای تهیه نان استفاده می‌شود، فقط نشاسته آن باقی‌مانده، چون پوسته گندم که قسمت باارزش گندم محسوب می‌شود، جداشده است.

وی با اشاره به‌ضرورت رعایت استانداردها در افزودن سبوس گندم به آرد نانوایی‌ها، افزود: سبوس موجود در نان‌ها کمتر از حد استاندارد است و مردم ما از این ماده مغذی که سرشار از ویتامین‌ها و موادمعدنی است محروم‌اند.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی لرستان عنوان کرد: بنا داریم که مصرف نان سبوس‌دار را در استان لرستان ترویج کنیم که این طرح تحت عنوان «نان سالم» اجرا می‌شود.

وی با اشاره به لزوم همکاری همه دستگاه‌های اجرایی در اجرای طرح نان سالم در استان، تصریح کرد: اجرای این طرح هم به نفع دولت و هم تولیدکننده و مصرف‌کننده است.

ملکی با بیان اینکه اجرای این طرح مستلزم فرهنگ‌سازی است، خاطرنشان کرد: باید مصرف نان سالم در لرستان به یک مطالبه عمومی تبدیل شود و این نیازمند اطلاع‌رسانی و ایجاد زیرساخت‌هااست.

وی بابیان اینکه افزودن سبوس به نان‌ها سبب تیره شدن نان می‌شود که مردم نباید از این بابت نگران باشند، گفت: افزودن سبوس به آرد هیچ تأثیری در قیمت نان ندارد و نانوایی‌ها حق ندارند که نان‌های سبوس‌دار را باقیمت بیشتری به مردم عرضه کنند.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی لرستان  با بیان اینکه آردها را بر اساس میزان سبوسی که از آن‌ها جدا می‌شود، به چهار نوع تقسیم می‌شوند، افزود: چهار نوع آرد، شامل آرد هفت درصد یا سنگک، آرد 13 درصد یا لواش، آرد 15 درصد یا تافتون و آرد 18 درصد یا بربری است.

وی افزود: آرد هفت درصد که به آرد سنگک معروف است، یعنی آردی که هفت درصد سبوس آن جداشده باشد، ولی نانوایی‌ها این استاندارد را رعایت نمی‌کنند و بیش از 7 درصد سبوس آن را جدا می‌کنند و برای سایر نان‌ها هم وضعیت به همین شکل است که در طرح نان سالم باید این مقادیر را رعایت کنند.