رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

طرح تفکیک زباله در لرستان انجام نمی‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح تفکیک زباله در لرستان انجام نمی‌شود

طرح تفکیک زباله در لرستان انجام نمی‌شود

معاون خدمات شهری شهرداری بروجرد گفت: مالکیت زمین سایت انباشت زباله در اختیار شهرداری بروجرد نیست بنابراین نمی‌توان اقدامی مؤثر در راستای اجرای طرح تفکیک زباله انجام داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، احمد عبدی زاده در کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر بروجرد، اظهار داشت: دفن بهداشتی و اصولی زباله‌ها نیازمند بهره‌گیری از راهکارهای نوین مدیریت پسماند در شهرستان بروجرد است.

وی با اشاره به این‌که تاکنون قوانین مربوط به مدیریت پسماند در بروجرد اجرا نشده است، افزود: وجود مشکلاتی در این زمینه مانعی برای تحقق این مهم در شهرستان بروجرد است.

معاون خدمات شهری شهردار بروجرد به دفن زباله‌های بیمارستانی در یک سیلوی مجزا اشاره و بیان کرد: هم اینک در سایت انباشت زباله‌های بروجرد یک سیلو به صورت مجزا برای زباله‌های بیمارستانی در نظر گرفته شده است که به دلیل خطراتی که این‌گونه زباله‌ها دارند دفن آن‌ها به صورت سنتی و با رعایت موازین ویژه‌ای در حال انجام است.

وی عنوان کرد: هم اکنون در شهرستان بروجرد به صورت روزانه بیش از 150 تن زباله با توجه به شرایط فصول مختلف سال تولید می‌شود که از مجموع این میزان بیش از هفت درصد زباله‌های بیمارستانی مربوط به دو بیمارستان و کلینیک‌های درمانی این شهرستان هستند.

عبدی‌زاده با اشاره به ضرورت راه‌اندازی خط تولید پردازش زباله در بروجرد، خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی این خط پردازش در بروجرد می‌توان از ظرفیت زباله‌های شهرهای اطراف برای تولید کمپوست بهره برد.

وی با اشاره به این‌که مدیریت پسماند به صورت یک قانون تبدیل شده است، افزود: در قانون مدیریت پسماند یکی از ضروریاتی که می‌تواند در تلطیف هوای شهرها و محیط زیست مؤثر باشد، راه‌اندازی خط مدیریت پسماند زباله در بروجرد است.

معاون خدمات شهری شهردار بروجرد گفت: هم اکنون در بروجرد سه تن زباله بیمارستانی تولید می‌شود که بر اساس ضوابط قانونی مراکز درمانی و بیمارستانی خود موظف به امحاء زباله‌های خود هستند.

وی اظهار داشت: همچنین بر اساس ضوابط قانونی کلیه اشخاص حقیقی و حقـوقی که مبادرت بـه تأسـیس مراکـز درمانی اعم از بیمارستان، درمانگاه و کلینیک می‌کنند، موظفنـد برنامه مدیریت اجرای پسماند را به اجرا گذارند.

عبدی‌زاده با تأکید بر لزوم تفکیک زباله از مبدأ، تصریح کرد: نخستین و اساسی‌ترین گام در راستای اجرای طرح جامع مدیریت پسماند در بروجرد، تفکیک زباله از مبدأ است.

وی با اشاره به این‌که تا کنون اقدامات زیادی در راستای تفکیک زباله انجام شده است، افزود: علاوه بر فرهنگ‌سازی در میان شهروندان، اجرای این عملیات نیازمند به کارگیری طرح تفکیک زباله از مبدأ است که نقش مهمی در سرعت بخشیدن به روند اجرای این عملیات دارد.