رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

طرح جامع مدیریت پسماند بروجرد اجرایی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح جامع مدیریت پسماند بروجرد اجرایی می‌شود

طرح جامع مدیریت پسماند بروجرد اجرایی می‌شود

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بروجرد گفت: طرح جامع مدیریت پسماند با تفکیک زباله از مبدأ در بروجرد اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، مرتضی محمدی صبح امروز در صحن رسمی شورای شهر بروجرد اظهار داشت: با توجه به ضرورت جمع‌آوری زباله و تفکیک آن از مبدأ امکانات لازم به منظور اجرای این طرح در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

وی افزود: در این طرح سه رنگ متفاوت پلاستیک زباله برای جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی و قابل بازیافت، نان خشک و زباله‌های معمولی در اختیار شهروندان قرارگرفته تا با تفکیک زباله از درب منازل اجرای این طرح آغاز شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بروجرد عنوان کرد: اجرای این طرح به شرکتی که در این زمینه طرح‌های موفقی در سطح کشور اجرا کرده است واگذار می‌شود و این شرکت هم‌زمان با آغاز آن فرهنگ‌سازی این طرح را در سطح شهر انجام می‌دهد.

رئیس کمیسیون اقتصاد مقاومتی شورای شهر بروجرد در این جلسه بیان کرد: در شهرهای با جمعیت بالای 200 هزار نفر این مهم از ضروریات پیش روی مدیریت شهری است که باید با دقت بیشتری به آن پرداخته شود.

وی با اشاره به اجرای این طرح در سال‌های گذشته، تصریح کرد: طرح تفکیک زباله پیش‌ از این در قالب طرح‌های مختلف از جمله قرار دادن جایگاه‌های ویژه جمع‌آوری زباله‌های تر و خشک در سطح شهر اجرا شد که به دلیل عدم اطلاع‌رسانی‌های صحیح به شهروندان در ابتدای کار متوقف شد.

اشرف چگنی رئیس کمیسیون اقتصاد مقاومتی شورای شهر بروجرد نیز در این جلسه، اظهار داشت: تفکیک زباله‌ها از مبدأ علاوه بر کاهش حجم آن‌ها به استفاده بهینه از زباله‌های قابل بازیافت کمک کرده و می‌تواند به‌عنوان منبع درآمدی برای شهرداری محسوب شود.

وی با بیان برنامه‌های آتی به منظور اجرای طرح تفکیک زباله در شهرستان بروجرد، افزود: مهم‌ترین مراکز تولید زباله رستوران‌ها، خوابگاه‌ها و مراکز عمده ارائه‌دهنده خدمات غذایی است بنابر این ضرورت دارد با اطلاع‌رسانی به این مراکز کار تفکیک زباله از مبدأ را از این مراکز آغاز کرد.

چگنی با تأکید بر ضرورت استقرار دستگاه زباله‌سوز در سایت دفن زباله این شهرستان، تصریح کرد: ضرورت دارد شهرداری با تمام توان خود نسبت به حل معضل زباله‌های شهری بروجرد اقدام کرده و با استقرار دستگاه زباله‌سوز در سایت دفن زباله از حجم آن‌ها بکاهد.

طرح تفکیک زباله از مبدأ در بروجرد اجرا می‌شود

احمد عبدی زاده در این جلسه با اشاره به‌ ضرورت تفکیک زباله از مبدأ اظهار داشت: تفکیک زباله از مبدأ یکی از حلقه‌های مفقوده و اثرگذار در جمع‌آوری زباله‌های سطح شهر است که تاکنون توجه کافی به این مهم نشده است.

وی با اشاره به اجرای این طرح در دوره‌های پیشین در شهرستان بروجرد، افزود: اجرای این طرح به دلیل داشتن نواقصی در سال‌های گذشته متوقف شد و نتوانست بازخورد مناسبی در میان شهروندان داشته باشد.

معاون خدمات شهری شهرداری بروجرد از انعقاد قراردادی با یکی از شرکت‌های خصوصی در جمع‌آوری زباله و تفکیک آن از سطح شهر خبر داد و عنوان کرد: در روزهای اخیر با یکی از شرکت‌های فعال در این زمینه که اقدام به جمع‌آوری زباله و تفکیک آن از مبدأ و بازیافت زباله‌های قابل‌استفاده می‌کند، رایزنی‌هایی صورت گرفته که در صورت توافق نهایی این شرکت انجام عملیات تفکیک زباله از مبدأ در بروجرد را آغاز می‌کند.

وی بیان کرد: این شرکت که تاکنون تجربیات موفقی در کارنامه خود داشته که قرار است با نظارت شهرداری بروجرد اقدام به فرهنگ‌سازی و ارائه امکانات لازم به منظور تفکیک زباله در سطح شهر کرده و هزینه‌های خود را از این راه کسب کند.

عبدی زاده تصریح کرد: روزانه در شهرستان بروجرد بیش از 160 تُن زباله تولید می‌شود که در صورت تفکیک آن از مبدأ و بازیافت آن علاوه بر صرفه اقتصادی از حجم زباله‌های انباشت شده در سایت دفن زباله کاسته می‌شود.

وی با اشاره به بهره‌برداری از سایت جدید دفن زباله شهرستان بروجرد، خاطرنشان کرد: در این سایت به‌ صورت اصولی و کاملاً بهداشتی اقدام به تخلیه و پس‌ از آن دفن زباله می‌شود که به‌ صورت کارشناسی شده زمین تسطیح و با خاک تمیز پوشانده می‌شود و مشکلات سایت قبلی دفن زباله را ندارد.

معاون خدمات شهری شهرداری بروجرد گفت: سایت پیشین دفن زباله با همکاری سازمان فضای سبز شهرداری بروجرد پس از تسطیح و آماده‌سازی درختکاری شده و به بهره‌برداری می‌رسد تا آلودگی منتشرشده در این منطقه به‌صورت کامل از بین رود.