جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

ظرفیت‌ پایگاه‌های فرهنگی مساجد لرستان برای غنی‌سازی اوقات فراغت استفاده می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

ظرفیت‌ پایگاه‌های فرهنگی مساجد لرستان برای غنی‌سازی اوقات فراغت استفاده می‌شود

ظرفیت‌ پایگاه‌های فرهنگی مساجد لرستان برای غنی‌سازی اوقات فراغت استفاده می‌شود

دبیر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد لرستان گفت: ظرفیت‌ پایگاه‌های فرهنگی مساجد لرستان برای غنی‌سازی اوقات فراغت استفاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علی موسوی در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن جلسات دبیرخانه کانون مساجد لرستان اظهار داشت: نقش اصحاب رسانه در انعکاس اخبار، اطلاعات و آگاه‌سازی مردم نقش مهمی است و قابل انکارنیست.

وی افزود: رسانه‌های غربی به شدت فعالیت می‌کنند و انعکاس فعالیت‌های کوچک مسئولان را که بر ضدشیعیان و مسلمانان باشد، با تمام قدرت انجام می‌دهند و با تمام قدرت از طریق فضای مجاری به دنبال پرکردن فضا هستند تا جایی برای فعالیت ما نباشد اما فعالیت اصحاب رسانه ما نیز قابل تقدیر است.

دبیر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد لرستان در رابطه با اوقات فراغت، بیان کرد: اوقات فراغت فرصتی است که نظام آموزشی ما تعطیل می‌شود و در دنیا نیز این کار مرسوم است که چند ماه از سال نظام آموزشی به دلیل آمادگی برای دوره بعد استراحت میکند ولی دلیل مناسبی نیست.

وی عنوان کرد: این اوقات فرصتی است که دانش‌آموزان و دانشجویان ما درس رسمی ندارند و نهادهایی مانند کانون‌های فرهنگی مساجد بایستی برای این اوقات برنامه‌ریزی کنند.

موسوی با بیان این‌که حدود 400 مرکز فرهنگی در مساجد در سطح استان وجود دارد، تصریح کرد: از وظایف این مراکز این است که در فصل تابستان فعالیت کنند و هدف این دبیرخانه برای این اوقات این است که به وسیله جذب کودکان و نوجوانان با تهاجم‌ها و برنامه‌های ضددینی دشمن  مبارزه کند و به دنبال جذب جوانان به وسیله برنامه‌های فرهنگی و هنری در مساجد باشند تا زمان آن‌ها به بطالت نگذرد و گرفتار گروه‌های ضددین نشوند.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه ما مردم به مسجد اطمینان خاصی دارند و همین طور نیز هست چراکه مسجد جایگاه آرامش همه ما در خوبی، بدی، مشکلات، زمان نیاز، بی نیازی، شادی و غم بهترین مأمن و نیز خانه خداوند است.

دبیر کانون های فرهنگی و هنری مساجد لرستان با اشاره به این‌که مساجد باید برنامه‌های خوبی را برای جذب جوانان ارائه دهد، گفت: مسجد متولیان زیادی از جمله اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات، بسیج، هلال احمر و نیروی انتظامی و بسیاری از ارگان‌هایی که می‌توانند فعالیت کنند، دارد چراکه اگر مسجد  یک صاحب یا متولی داشته باشد، محدود می‌شود و ما این را نمی‌خواهیم.

وی بیان کرد: مسجد پایگاه همه مردم، اقشار و خانه خداوند است و خداوند نیز متعلق به همه است و داشتن یک متولی برای مسجد از دید من رد شده است.

موسوی عنوان کرد: دبیرخانه کانون‌های فرهنگی مساجد در سه سال گذشته رتبه نخست اوقات و فراغت استان را از لحاظ کمیت و کیفیت کسب کرده که افتخاری برای مسجد به حساب می‌آید.

وی با بیان این‌که دبیرخانه کانون‌های فرهنگی مساجد سه برنامه را برای اوقات فراغت در نظر دارد، افزود: اولویت برنامه‌های ما برنامه‌های قرآنی شامل روخوانی، روان خوانی، ترتیل، صوت و طرح تلاوت نور است، پیامبر اکرم (ص) نیز دراین باره می‌فرماید: مسجد برای تفسیر، تدریس و تفهیم قرآن ساخته شده است.

دبیر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد لرستان با اشاره به این‌که دومین برنامه ما اصول عقاید و دین است، گفت: پرداختن به اصول دین سبب انجام بهتر و خوب فروع دین نیز می‌شود چراکه اگر خداوند، معاد، توحید و عدالت خداوند را به خوبی معرفی کنیم با تمام قدرت، ذوق، علاقه و با تمام ظرفیت خودعبادت می‌کنیم .

وی عنوان کرد: فرد کاهل در نماز در توحید خداشناسی و فرد ضعیف در ولایت در امام شناسی ضعیف است و نیز فردی که امید به آینده نداشته باشد در معاد ضعیف است چراکه تقویت مردم در اصول دین سبب تقویت در فروع دین می‌شود.

موسوی گفت: زمانی که دشمنان ما می‌گویند برای 300 سال آینده برنامه‌ریزی کرده‌ایم جوانان ما باید بگویند که ما برای ابدیت برنامه‌ریزی کرده‌ایم چراکه تا ابد زنده هستیم و تا ابدیت برنامه داریم.

وی با بیان این‌که سومین برنامه ما در مساجد پرداخت به مسائل و برنامه‌های ورزشی و هنری است، عنوان کرد: سه سال است که محور کار ما همین سه برنامه است و برای این‌که تندرستی در برنامه‌ها مدنظر است سومین برنامه ما پرداختن به ورزش‌های جسمی است.

دبیر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد لرستان با بیان این‌که 250 پایگاه فراغتی برای اوقات فراغت امسال در نظر گرفته‌ایم، تصریح کرد: برنامه‌های کانون فرهنگی مساجد برای خواهران و برادران از فردا 21 خرداد ماه شروع به کار می‌کند و تا 15 شهریورماه ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 17 هزار و 800 نفر در برنامه‌های فراغتی کانون‌های فرهنگی مساجد استان فعالیت کرده‌اند.