جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

ظرفیت مداحان برای توسعه وقف‌های جدید در خرم‌آباد استفاده شود - نمایش محتوای خبر

 

 

ظرفیت مداحان برای توسعه وقف‌های جدید در خرم‌آباد استفاده شود

ظرفیت مداحان برای توسعه وقف‌های جدید در خرم‌آباد استفاده شود

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خرم‌آباد گفت: باید از ظرفیت مداحان برای توسعه وقف‌های جدید در خرم‌آباد استفاده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مسلم رضایی در همایش ساماندهی مداحان و قاریان مساجد خرم آباد و دوره چگنی گفت: امروز مهم ترین رویکرد و برنامه این مجموعه استفاده از ظرفیت مداحان و قاریان و شاعران آیینی برای معرفی و توسعه فرهنگ وقف در جامعه است.

رضایی در این جلسه که ظهر امروز در حسینیه حبیب ابن مظاهر خرم آباد برگزار شد، افزود: لازم است که مداحان و قاریان قرآن در جلسات و محافل مختلف به معرفی و ترویج فرهنگ وقف و به ویژه وقف های جدید بپردازند.

وی ادامه داد: در استان لرستان و به ویژه شهر خرم آباد وقف های قرآنی زیادی وجود ندارد و هنوز وقف در این زمینه به صورت کلی در جامعه معرفی و فرهنگ سازی نشده است.

وی گفت: اگر وقف های جدید و به ویژه وقف قرانی در جامعه فراگیر شود، سایر افراد واقف نیز در این زمینه مشارکت می کنند و نه تنها فرهنگ قرآنی و وقف های جدید فراگیر می شود، بلکه تاثیرات مثبتی در اجرای طرح ها و برنامه های قرآنی هم خواهد داشت.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خرم آباد گفت: برخی از محافل و جلسات قرآنی حتی مسئولان و اعضای این محافل که بسیار گسترده و تاثیرگذار هستند، توان تهیه هدیه قرآنی برای افراد را ندارند که این مسئله ضرورت ترویج وقف های جدید و به ویژه وقف های قرآنی را بیشتر می کند.

وی در بخش دیگری از سخناش به ضرورت حضور خواهران در هیئت امنای مساجد و هیئت های مذهبی و غیره اشاره و اظهار کرد: استفاده از ظرفیت خواهران برای ترویج وقف و مدیریت مساجد و بقاع متبرکه امری موثر و مطلوب خواهد بود.

رضایی افزود: برای احیا وقف و توسعه وقف های جدید باید از ظرفیت بانوان به خوبی استفاده کرد زیرا هم اکنون در مراکزی مانند مهدیه مرتضوی و حسینیه حبیب ابن مظاهر جلسات قرآنی باشکوه و منسجمی برگزار می شود که می توان از حضور گسترده بانوان در این مجالس برای ترویج فرهنگ وقف استفاده کرد.

وی ادامه داد: در بحث بیمه خادمان مساجد نیز تفاهم نامه ای از طرف اوقاف و امور خیریه با تامین اجتماعی منعقد شده است و ماهانه مبلغ ۶۰۰ هزار تومان به خادمان پرداخت می شود.

رضایی اظهار کرد: خادمان می توانند بخشی از این مبلغ را به عنوان حق بیمه به تامین اجتماعی پرداخت کنند که اگر این مبلغ پرداخت نشود بحث بیمه آنها با مشکل مواجه می شود.