رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

عوارض شهرداری خرم‌آباد سال آینده ۵ درصد افزایش می‌یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

عوارض شهرداری خرم‌آباد سال آینده ۵ درصد افزایش می‌یابد

عوارض شهرداری خرم‌آباد سال آینده ۵ درصد افزایش می‌یابد

عضو شورای شهر خرم‌آباد گفت: در شورای شهر خرم‌آباد حداقل افزایش عوارض ۵ درصد نسبت به سال ۹۴ در نظر گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمدحسین پور شامگاه یکشنبه در جلسه بررسی و تصویب لایحه تجمیع عوارض سال 95 شهرداری خرم‌آباد که در تالار شورای شهر خرم‌آباد برگزار شد، بابیان اینکه در بحث لایحه تجمیع عوارض شهرداری خرم‌آباد در سال 95، از نظر کارشناسان آگاه به امور بهره گرفته‌شده است، اظهار داشت: در این راستا از تجربیات چندساله شورا نیز استفاده شد و معضلاتی که مردم با آن مواجه بودند موردبررسی قرار گرفت تا با رفع این مشکلات، مردم به پرداخت عوارض ترغیب شوند.

وی به مشارکتی بودن کار شهرداری اشاره کرد و افزود: هرچه مردم مشارکت بیشتری در بحث عوارض و رعایت ضوابط شهری داشته باشند، شهرداری نیز می‌تواند موفق باشد و به‌ تبع آن شورای شهر هم می‌تواند به وعده‌های خود عمل کند.

عضو شورای شهر خرم‌آباد عنوان کرد: در این لایحه عوارض بازدارنده سخت‌گیرانه‌تری برای شهروندانی که قوانین شهری را رعایت نمی‌کنند دیده‌شده و از طرفی برای کسانی هم که به نظم شهری اهمیت می‌دهند مشوق‌های خاصی در نظر گرفته‌شده است.

وی بیان کرد: برای شهروندانی که در سه ماه نخست سال عوارض پرداخت می‌کنند تخفیف بیشتری نسبت به ماه‌های بعدی در نظر گرفته‌شده تا با جذب این درآمدها خدمات بهتری و بیشتری به شهر ارائه شود.

حسین پور به رکود ناشی از تحریم در کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با هدایت مقام معظم رهبری و دولت، بحث برجام به نتیجه رسید و به ما این نوید را می‌دهد که ساخت‌وساز از حالت رکود خارج و اقتصاد رونق پیدا کند.

وی تصریح کرد: امسال با توجه به رکود، مشکلاتی در ساخت‌وساز وجود داشت که متأسفانه نظام‌مهندسی نیز یک‌باره عوارض را بالا برد و بحث بیمه ساخت‌وساز با مشکل مواجه شد و چون شهرداری هم بر اساس قانون مکلف بود ارباب‌رجوع  معرفی کند این خود سبب قانون‌گریزی مردم می‌شد که در نهایت مبلغ بیمه کردن ساخت‌وسازها کمی معقولانه شد.

عضو شورای شهر خرم‌آباد، اظهار داشت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان، درصد تورم و افزایش 30 درصدی اعتبارات عمرانی شهرداری، در این زمینه وظیفه شهردار سنگین شد بنابراین معقولانه بود تا عوارض شهرداری افزایش پیدا کند اما  با در نظر گرفتن واقعیت‌ها، در شورای شهر خرم‌آباد حداقل افزایش عوارض پنج درصد نسبت به سال 94 در نظر گرفته شد و از طرفی شهرداری و کارکنانی که لایحه تجمیع را بسته بودند تأکید داشتند تا افزایش 15 درصد تصویب شود.

وی افزود: در بحث افزایش میزان عوارض شهرداری در سال 95، بنا شد بین نظر پنج درصد شورای شهر و 15 درصد شهرداری خرم‌آباد میانگینی (10 درصد) در نظر گرفته شود که در نهایت مصوب شد تا تمام عوارض شهر خرم‌آباد نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش داشته باشد.

حسین پور بابیان اینکه بحث پیش‌فروش کردن قبور شهر خرم‌آباد نیز در این لایحه موردبررسی قرار گرفت، عنوان کرد: با توجه به کمبود زمین و به وجود آمدن مشکلاتی مانند ترافیک، در این لایحه پیش‌فروش قبور منع شد.

حسن آذری رئیس شورای شهر خرم‌آباد نیز در این جلسه، اظهار داشت: مشوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از مواردی است که در لایحه تجمیع عوارض شهرداری به آن پرداخته‌شده به‌طوری‌که مقررشده شهرداری خرم‌آباد برای تشویق سرمایه‌گذاری جهت احداث هتل، امکان گردشگری به اشخاص حقیقی و حقوقی ( به‌استثنای ارگان‌ها، نهادها و شرکت‌های وابسته به دولت) که جهت اخذ پروانه ساختمان و مجوز به شهرداری مراجعه می‌کنند، تخفیفات عوارض را در تمام طبقات اعمال کنند که البته این تخفیف منوط به ارائه موافقت‌نامه اصولی از سازمان میراث فرهنگی است.