جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

فرهنگ مهارت‌آموزی در جامعه ترویج شود - نمایش محتوای خبر

 

 

فرهنگ مهارت‌آموزی در جامعه ترویج شود

فرهنگ مهارت‌آموزی در جامعه ترویج شود

رئیس مرکز فنی‌و‌حرفه‌ای شهرستان پلدختر گفت: آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای باید جایگاه والای خود را پیدا کند چرا که رفع مشکل بیکاری نیازمند ترویج فرهنگ مهارت‌گرایی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، قیصر دانشگر ظهر روز شنبه در جمع مردم شهرستان پلدختر در مسجد جامع این شهرستان با بیان اینکه فنی‌و‌حرفه‌ای حلقه مفقوده اشتغال پایدار است، اظهار داشت: ناآشنایی با مهارت‌های عملی، مانع جذب دانش‌آموختگان در بازار می‌شود و رسالت آموزشی فنی‌و‌حرفه‌ای، خدمتی هدفدار به جامعه است.

وی ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی جوانان جویای کار را از اهداف آموزش های فنی‌و‌حرفه‌ای دانست و افزود: شرایط برای کاهش بیکاری با مهارت‌آموزی فراهم می‌شود و مهارت نیروی انسانی با توسعه کشور رابطه مستقیم دارد.

رئیس مرکز فنی‌و‌حرفه‌ای شهرستان پلدختر ترویج فرهنگ فراگیری آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای در شهرستان را ضروری دانست و بیان کرد: برخی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای ورود به بازار کار تجربه کافی ندارند، به همین منظور تلاش می‌شود تا زمینه برای آموزش این افراد و توانمندسازی آنان جهت حضور در بازار کار فراهم شود.

وی عنوان کرد: سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای اهداف بسیار بزرگی دارد که در این راستا آموزش حرفه‌های مهارتی جوانان جویای کار و متقاضیان آموزش‌های مهارتی را در سراسر کشور به صورت رایگان ارائه می‌کند.

دانشگر تصریح کرد: این آموزش‌ها برای متقاضیان است تا بتوانند از مهارت کافی برخوردار شده و جذب بازار کار شوند یا برای خود شغلی پایدار ایجاد نمایند.

رئیس فنی‌و‌حرفه‌ای شهرستان پلدختر خاطرنشان کرد: ایجاد فرهنگ کارآفرینی و تولید در بین مردم به‌ویژه جوانان به جای روحیه کارمندی از دیگر اهداف سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای است.

وی ایجاد شغل مولد و پایدار از طریق مهارت‌آموزی را یکی دیگر از اهداف این سازمان دانست و گفت: باتوجه به فرموده مقام معظم رهبری که آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای باید توسعه یابد، همین امر نشانه مهم بودن و عظیم بودن رسالت فنی‌و‌حرفه‌ای است.

دانشگر افزود: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری درمورد توجه به ظرفیت‌ها و امکانات جهت رشد و بالندگی کمی و کیفی تولید و در نتیجه رشد اقتصادی و پویایی بازار کار و تکیه بر نیروهای توانمند و متخصص داخلی به نظر می‌رسد که نقش سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای به عنوان تنها متولی آموزش‌های غیررسمی گام‌های مهمی را در عرصه آموزش برداشته است.

وی اظهار داشت : سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای این افتخار را دارد که در به ثمر رساندن بسیاری از برنامه‌ها و اهداف خود نقش مهمی در عرصه مهیاسازی نیروی کار ماهر و تحقق برنامه اشتغال داشته باشد.

رئیس فنی‌و‌حرفه‌ای شهرستان پلدختر رسالت اصلی سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای را ایجاد زمینه و آماده سازی بستر مناسب جهت آموزش افراد جویای کار و فاقد آموزش‌های مهارتی دانست و عنوان کرد: این آموزش‌ها در شاخه‌ها، خدمات و کشاورزی توسط مراکز آموزشی فنی‌و‌حرفه‌ای به هنرجویان به صورت رایگان ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: در سطح شهرستان 12 آموزشگاه مشغول فعالیت و خدمات و ارائه آموزش به شهرستان هستند و در رشته‌های طراحی دوخت ، مراقبت و زیبایی و فناوری اطلاعات و قالی‌بافی توسط این آموزشگاه‌ها آموزش داده می‌شود.

دانشگر تصریح کرد: برگزاری آزمون‌های ادواری، صنعت ساختمان و هماهنگ و تفاهم‌نامه که طی هشت مرحله در سال 93 و سه مرحله در سال 94 برگزار شده، از دیگر اقداماتی است که طی یکسال گذشته در مرکز فنی‌و‌حرفه‌ای شهرستان پلدختر انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: خرید هشت دستگاه کولر گازی و دو پنل جهت کارگاه‌های آموزشی از دیگر اقدامات این مرکز در شهرستان است.

رئیس فنی‌ و‌ حرفه‌ای شهرستان پلدختر گفت: در مورد آمار و اطلاعات آموزشی که به افراد و جویندگان کار فاقد مهارت این آمار و ارقام در سامانه سه پورتال مرکز ثبت شده است.

وی تصریح کرد: در بحث آموزشگاه‌ها و آموزش مرکز در طی یکسال گذشته به تعداد یک هزار و 280 نفر دوره و تعداد 333 هزار و 893 نفر ساعت ثبت پورتال شده و به این تعداد آموزش به مراجعه‌کنندگان ارائه شده است.

دانشگر خاطرنشان کرد: این مرکز تعامل و همکاری کامل با کلیه ادارات شهرستان به‌ویژه کمیته امداد امام (ره) ،اداره کار، سازمان تأمین اجتماعی، بهزیستی وآموزش و پرورش دارد و بر اساس تفاهم‌نامه اقدام به آموزش افراد زیرپوشش کمیته امداد امام (ره) می‌کند.

رئیس فنی‌و‌حرفه‌ای شهرستان پلدختر اظهار داشت: از دیگر اقدامات در حال انجام تفاهم‌نامه همکاری با حوزه علمیه الزهرا (س) شهرستان پلدختر جهت آموزش طلبه‌های این حوزه است که در روزهای آینده انجام می‌شود.