رونق تولید ملی | دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

فروش زندگی به قیمت چند لحظه خوشی - نمایش محتوای خبر

 

 

فروش زندگی به قیمت چند لحظه خوشی

فروش زندگی به قیمت چند لحظه خوشی

ترسو و بچه نباش، بیا مصرف کن با مصرف تفننی مواد کسی معتاد نمیشود، هر چیز ارزش یکبار تجربه کردن را دارد... اینان واژههایی است که خیلیها را در دام اعتیاد انداخت.

آمارها حاکی از آن است که بسیاری از معتادان با یکبار مصرف مواد معتاد شدهاند و این بلای خانمانسوز گریبانگیر آنها شده است و عدهای هرگز نتوانستند از بند آن رها شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، اعتیاد یک بیماری اصلی، پیشرونده و كشنده است. این عارضه، نوعی ارتباط تسکین دهنده با یک مادۀ روانگردان یا تأثیرگذار بر ذهن و یا رفتاری که ما را در برابر ميل بیش از حد، ناتوان میکند، است.

اعتیاد به عنوان حالتیکه در آن بدن انسان برای انجام فعالیتهای عادی خود به یک ماده یا یک رفتار خاص وابسته میشود تعریف شده است.

زمانیکه ماده مورد نیاز در اختیار بدن قرار نمیگیرد یا انجام رفتاری که شخص معتاد بدان وابسته شده است امکانپذیر نیست، نتیجه کار بروز علائم خماری يا محروميت بوده، اعتیاد را میتوان اجبار به انجام کاری تعریف کرد که فرد از پیامدهای زیان‏بار آن آگاه است.

دبیر شورای مبارزه با موادمخدر لرستان در اینباره با مثبت ارزیابی کردن فعالیت شورای مبارزه با مواد مخدر استان لرستان و پیگیری مصوبات این شورا و همچنین تعامل با ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: لرستان در این زمینه از رتبه 27 به رتبه سوم کشوری دست یافت که جای تقدیر از اعضای این شورا را دارد.

آقامیرزایی به فعالیت این شورا در راستای جمع‌آوری معتادان در سطح شهر اشاره کرد و افزود: برخی از این معتادان مبتلا به بیماری‌های عفونی و پرخطری همچون ایدز و هپاتیت هستند لذا برای جمع‌آوری معتادان با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی اظهار کرد: تاکنون 30 زن معتاد خیابانی در خرم‌آباد جمع‌آوری و به مرکز ترک اعتیاد تحویل داده شده‌اند که 20 نفر آن‌ها شرایط بازگشت به زندگی را دارند و در این زمینه نیازمند کمک بهزیستی، کمیته امداد و شبکه بهداشت و درمان خرم‌آباد هستیم و می‌طلبد یک کمیته متشکل از این ادارات تشکیل شود.

این مقام مسئول تصریرح کرد: این بانوان اگر شرایط لازم را داشته باشند و برای ما اطمینان حاصل شود که شرایط لازم برای بازگشت به خانواده و زندگی را دارند، از این مرکز مرخص و تحویل خانواده‌هایشان داده می‌شوند اما لازم است اقدامات لازم برای بعد از ترخیص آن‌ها نیز لحاظ شود.

آقامیرزایی اضافه کرد: مرکز ترک اعتیاد بانوان خرم‌آباد ظرفیت پذیرش تا 100 نفر را دارد و می‌طلبد بهزیستی، کمیته امداد و شبکه بهداشت و درمان نیز شورای مبارزه با مواد مخدر را در این امر یاری دهند تا با تعیین تکلیف این بانوان، زمینه جمع‌آوری مابقی زنان معتاد خیابانی نیز فراهم شود.

وی از برگزاری یک کارگاه آموزشی با موضوع پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر ویژه معلمان پرورشی، مشاورین و معلمان آموزش و پرورش استان خبرداد و افزود: این کارگاه آموزشی طی شهریورماه امسال و برای 30 هزار نفر از معلمان برگزار می‌شود و در گام بعدی از این معلمان برای آموزش دانش‌آموزان استفاده خواهد شد.

دبیر شورای مبارزه با موادمخدر لرستان در ادامه از تعطیلی مراکز غیرمجاز ترک اعتیاد در شهر خرم‌آباد خبر داد و اظهار کرد: تمامی مراکز غیرمجاز ترک اعتیاد سطح شهرستان خرم‌آباد تا 15 شهریورماه پلمپ می‌شود.

آقامیرزایی بیان کرد: تاکنون 14 مرکز ترک اعتیاد غیرمجاز در خرم‌آباد شناسایی شده که ظرف هفته آینده این 14 مرکز پلمپ و معتادان پذیرش شده در آن‌ها نیز به مراکز مجاز ترک اعتیاد داده خواهند شد.

وی خواستار اطلاع‌رسانی به خانواده‌های افراد معتاد برای استفاده از مراکز مجاز ترک اعتیاد شد و گفت: متاسفانه برخی از مراکز ترک اعتیاد با هدف سوءاستفاده و انجام کارهای خلاف راه‌اندازی شده‌اند.

دبیر شورای مبارزه با موادمخدر از جمع‌آوری تمامی معتادان خرم‌آباد تا پایان شهریورماه امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: اقدامات شورای مبارزه با مواد مخدر در زمینه جمع‌آوری معتادان سطح شهر قابل تقدیر است.

آقامیرزایی با اشاره به اینکه در این مرحله فقط جمع‌آوری معتادان خیابانی و ولگرد را در دستور کار شورا داریم و جمع‌آوری متکدیان وظیفه سازمان‌های دیگر مثل بهزیستی است، تصریح کرد: متکدیانی که در خرم‌آباد، بروجرد و پل‌دختر مشاهده می‌کنیم غیر لر هستند و از شهرها و استان‌های دیگر آمده‌اند و نکته حائز اهمیت این است که کار شورای مبارزه با مواد مخدر نظارت است و اجرا کار شهرداری و نیروی انتظامی است.

فرماندار خرم‌آباد نیز با بیان اینکه برخورد با معتادان و متکدیان به دو شکل است و دو مرکز جداگانه برای آن در نظر گرفته شده است، گفت: در حال حاضر بحث ما روی موضوع جمع‌آوری معتادان است.

خجستهپور افزود: مراکز ترک اعتیاد سطح شهر خرم‌آباد که به‌صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند به‌زودی تعطیل خواهند شد تا خانواده‌هایی که درگیر افراد معتاد هستند با آرامش خاطر معتادان خود را به مراکز مجاز برای ترک اعتیاد تحویل دهند.

وی اظهار کرد: با توجه به تلاش‌هایی که برای بازگشت بانوان معتاد به خانواده و زندگی توسط شورای مبارزه با مواد مخدر استان انجام گرفته نیاز است این بانوان مورد حمایت دستگاه‌های حمایتی قرار بگیرند تا دوباره آلوده به اعتیاد نشوند و علاوه بر این آموزش‌های لازم نیز به خانواده‌های این زنان داده شود و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و بحث کارآفرینی برای این بانوان نیز مدنظر قرار بگیرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به اینکه نسل نوجوان ما در معرض تهدید مواد مخدر قرار دارند لازم است آموزش‌های لازم در زمینه مهارت‌های زندگی و پیشگیری از اعتیاد به دانش‌آموزان ارائه شود که در این راستا آموزش معلمان و مربیان پرورشی و مشاورین آموزش و پرورش در دستور کار شورای مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته است.

خجستهپور اضافه کرد: با توجه به خطراتی که ممکن است افرادی‌که در زمینه جمع‌آوری معتادان سطح شهر فعالیت می‌کنند را تهدید کند لذا لازم است آموزش‌های لازم در زمینه نحوه جمع‌آوری و برخورد با این معتادان به این افراد داده شود.