جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

فضای کافی برای نگهداری متکدیان در بروجرد وجود ندارد - نمایش محتوای خبر

 

 

فضای کافی برای نگهداری متکدیان در بروجرد وجود ندارد

فضای کافی برای نگهداری متکدیان در بروجرد وجود ندارد

رئیس دادگستری بروجرد گفت: حاشیه شهرستان بروجرد به بارانداز جرائم و مکان امنی برای مجرمان تبدیل‌شده است و فضای کافی برای نگهداری متکدیان در بروجرد وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، حمیدرضا بوالحسنی در جمع خبرنگاران این شهرستان به مناسبت هفته قوه قضاییه اظهار داشت: با نظارت خاص بر روی برخی قسمت‌های شهر می‌توان وقوع جرائم در آن‌ها را کاهش داد.

وی بیان کرد: در حوزه تخلفات مالی بیش‌ترین آمار پرونده‌های ورودی به محاکم قضایی این شهرستان به علت وقوع رکود مالی شدید در مسائل اقتصادی و اختلاف در مطالبات مالی است.

رئیس دادگستری بروجرد به ضرورت برخورد قاطع با جرائم خشن که مخل آسایش و امنیت است اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون تعداد 378 سارق در زندان‌های این شهرستان دوره محکومیت خود را سپری می‌کنند که در اعمال مجازات آن‌ها سعی شده سنگین‌ترین مجازات برای آن‌ها در نظر گرفته شود تا جنبه بازدارندگی این‌گونه جرائم را در جامعه افزایش داد.

بوالحسنی به لزوم جمع‌آوری متکدیان از سطح شهر اشاره و عنوان کرد: با توجه به اینکه تکدی‌گری در قانون جرم محسوب می‌شود بنابراین متکدیان از سوی ضابطین دستگاه قضایی به عنوان مجرم شناخته‌شده و به زندان فرستاده می‌شوند اما باید دانست که مسئولیت جمع‌آوری آن‌ها با دستگاه قضایی نیست و متولیانی مانند بهزیستی، شهرداری و نیروی انتظامی موظف به جمع‌آوری آن‌ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: متکدیانی که به عنوان مجرم به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند در صورت احراز جرم و با توجه به قوانین موجود در راستای برخورد با تکدی گری، با این‌گونه افراد برخورد می‌شود.

رئیس دادگستری بروجرد گفت: این متکدیان پس از جمع‌آوری در بهزیستی نگهداری می‌شوند که البته با وجود کمبود امکانات موردنیاز برای نگهداری در مدت زمان اندکی دوباره به جامعه برگشته و کار خود را ادامه می‌دهند بنابراین برای رفع این ناهنجاری اجتماعی ضروری است با همکاری نهادهای متولی که مسئول نگهداری و بازگردانی متکدیان و معتادان هستند، چاره‌ای اساسی اندیشیده شود.

بوالحسنی عنوان کرد: عوامل متعددی به وقوع جرائم و در نتیجه تشکیل پرونده‌های قضایی می‌انجامد که از آن جمله می‌توان به سستی مشهود بنیان‌های اعتقادی در خانواده‌ها و درنهایت در جامعه اشاره کرد.

وی ورود وسایل ارتباط جمعی نظیر ماهواره‌ها به خانه‌ها را از دیگر دلایل افزایش وقوع جرائم مختلف دانست و افزود: گسترش و ورود فرهنگ غربی در خانواده‌های ایرانی به واسطه ماهواره‌ها علتی مهم در سست شدن اعتقادات و پایبندی به اصول اخلاقی است.

رئیس دادگستری بروجرد افزایش طلاق‌های توافقی در میان زوجین را از دیگر دلایل گسترش فرهنگ منحط غربی میان خانواده‌ها برشمرد و گفت: وقوع 888 فقره طلاق در سال گذشته آمار نگران‌کننده‌ای به نسبت 3 هزار و 413 فقره ازدواج ثبت‌شده در این شهرستان است.

بوالحسنی افزایش وقوع جرائم در این شهرستان را بسته به مؤلفه‌ای هم‌چون مهاجرپذیر بودن آن دانست و اظهار داشت: بیکاری حاکم بر این شهرستان خود دلیل دیگری بر افزایش جرائم مختلف است که موجب بر هم زدن نظم و امنیت حاکم بر اجتماع می‌شود.