رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

فعالان سیاسی و کاندیدها از تشویش اذهان عمومی بپرهیزند - نمایش محتوای خبر

 

 

فعالان سیاسی و کاندیدها از تشویش اذهان عمومی بپرهیزند

فعالان سیاسی و کاندیدها از تشویش اذهان عمومی بپرهیزند

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان لرستان گفت: فعالان سیاسی و کاندیداها مطالب شبهه‌ انگیز را مطرح نکرده و اذهان مردم را مشوش نکنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، تیمور سپهوند عصر روز یکشنبه در جلسه شورای اداری استان که در سالن اجتماعات استانداری لرستان برگزار شد، با بیان اینکه فرایند انتخابات از 21 آذرماه در استان لرستان آغاز شده است، اظهار داشت: کار تشکیل هیئت‌های اجرایی نیز شروع‌ و از طرف شورای نگهبان و وزارت کشور نیز تدابیر جدیدی برای این دوره از انتخابات، ابلاغ‌شده است.

وی افزود: دبیر شورای نگهبان و معاونانش در رابطه با الزامات برگزاری یک انتخابات سالم، نکته‌هایی را در جمع ناظران انتخابات مطرح کرده‌اند؛ اولین نکته، توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری پیرامون انتخابات است، از جمله این که مجریان و ناظران باید فضا را آرام نگه‌دارند، از حاشیه‌سازی دوری کنند، فعالان سیاسی و کاندیداها مطالب شبهه‌ انگیز را مطرح نکنند و اذهان مردم را مشوش نکنند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان لرستان عنوان کرد: مسئولان استان، فضای انتخابات را مدیریت کنند که مبادا، افرادی فرصت پیدا کنند و احساس نگرانی را در جامعه رواج دهند.

وی بابیان اینکه دومین نکته‌ای که باید موردتوجه توجه قرار بگیرد، توجه به قانون است، تصریح کرد: برای اجرای فرایند انتخابات، قانون‌گذار تعاریفی را تبیین کرده است که آن‌ها باید مبنای عمل ما قرار بگیرند که اگر این کار انجام بگیرد، بهترین انتخابات را در کشور برگزار می‌کنیم.

سپهوند بیان کرد: همه فرمانداران باید معتمدان خود را به ما معرفی کنند تا در فرایند انتخابات به کار گرفته شوند اما طبق قانون این معتمدان باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشند، از جمله این که التزام عملی به اسلام داشته باشند، معتقد و ملتزم به قانون باشند، سواد خواندن و نوشتن داشته باشند، معتقد و ملتزم به اصل ولایت‌فقیه و قانون اساسی باشند، حسن شهرت داشته و از عوامل تحکیم رژیم سابق و وابسته به گروه‌های غیرقانونی نباشند.

وی خاطرنشان کرد: در هیچ جای قانون وابستگی به جناح‌های چپ و راست به‌عنوان یک ویژگی برای ناظران و عوامل اجرایی انتخابات اشاره نشده است.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان لرستان با بیان اینکه سومین نکته‌ای که مورد نظر دبیر شورای نگهبان بوده، رعایت اصل اخلاق اسلامی است، گفت: مجریان و ناظران باید با کاندیداها و مردم با اخلاق حسنه برخورد کنند تا یک همراهی و همدلی خوب‌ شکل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در انتخابات دولت یازدهم نقاط ضعف و آسیب‌هایی را شناسایی کردیم، اظهار داشت: همه باید تلاش کنیم تا آن نقاط ضعف در انتخابات پیش رو تکرار نشود.

سپهوند افزود: نبود امکانات لازم در مراکز اخذ رأی، بی‌نظمی ناظران و مجریان، تأخیر در شروع کار، نبود آموزش‌های لازم برای مجریان و عدم همراهی و همکاری مدیران برای تأمین نیروی انسانی و امکانات، از مهم‌ترین آسیب‌هایی بود که در انتخابات گذشته در استان لرستان شناسایی‌شده است.

وی عنوان کرد: قانون برای ما ترسیم کرده که هر کس از مجرای شورای نگهبان تأییدیه گرفت ما ملزم به دفاع از حقوق او و مردم هستیم ولی با صراحت اعلام بی‌طرفی کرده و از هیچ جناح خاصی حمایت نمی‌کنیم.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان لرستان با بیان اینکه هیچ کاندیدایی نباید از سالن‌های ادارات که از پول بیت‌المال ساخته‌شده‌اند برای تبلیغات خود استفاده کند، بیان کرد: اگر کوچکترین تخلفی مردم از ناظران انتخابات مشاهده کردند، به‌طور مستند به ما گزارش دهند و مطمئن باشند که بدون هیچ اغماضی با آن‌ها برخورد می‌شود.