رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

فعالیت بیست هزار کانون فرهنگی و هنری مسجد در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

فعالیت بیست هزار کانون فرهنگی و هنری مسجد در کشور

فعالیت بیست هزار کانون فرهنگی و هنری مسجد در کشور

معاون فرهنگی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: 20 هزار کانون فرهنگی و هنری مسجد در کشور فعالیت دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، مرتضی طاهریان در همایش تجلیل از فعالان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان لرستان در خرم‌آباد اظهار داشت: پس از اینکه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا نتوانست در عرصه نظامی توسط یکی از ایادی‌شان موفقیتی را کسب کند، جریان تهاجم فرهنگی را در دستور کار خود قرار داد.

وی با بیان اینکه استکبار با همه توان در مسیر جریان تهاجم فرهنگی حرکت‌های خود را آغاز کرد، افزود: رهبر فرزانه انقلاب مانند همیشه تذکرات به موقع خود را به دستگاه‌های فرهنگی مبنی بر اینکه دستگاه‌های فرهنگی باید اقدامات مناسبی انجام دهند را بیان فرمودند.

طاهریان اظهار داشت: در این راستا یکی از طرح‌هایی که به شورای عالی انقلاب فرهنگ ارائه و تصویب شد، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد بود.

معاون فرهنگی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، بیان کرد: طرح راه‌اندازی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در 18 اسفند سال 1371 در شورای عالی فرهنگی تصویب شد.

وی با بیان اینکه 22 سال از شکل‌گیری کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد می‌گذرد، گفت: امروز کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در شهرها، روستاها، مناطق محروم و حتی مناطق صفر مرزی در حال فعالیت هستند.

*فعالیت نزدیک 20 هزار کانون فرهنگی و هنری مسجد در کشور

طاهریان یادآور شد: هم‌اکنون نزدیک 20 هزار کانون فرهنگی و هنری مسجد در سراسر کشور راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: از مهم‌ترین اهداف کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، احیای کارکردهای مسجد است.

این مسئول با بیان اینکه مساجد کارکردهای مختلفی دارد، خاطرنشان کرد: کارکردهای عبادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی از کارکردهای مساجد است.

طاهریان تصریح کرد: هر عرصه‌ای که با محوریت مسجد انجام شده است و مسجدی‌ها در آن عرصه حضور فعال داشته‌اند، موجب موفقیت و نشاط، همراه با پویایی آن عرصه و فعالیت‌ها شده است.

وی عنوان داشت: جریان جنگ تحمیلی و پیروزی انقلاب بهترین گواه برای کارکرد مساجد است.

*شاخص‌های اقتصاد مسجدی و اقتصاد مقاومتی با هم هم‌خوانی دارند

معاون فرهنگی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، انقلاب اسلامی ایران را انقلاب مسجد در همه عرصه‌ها خواند و گفت: در عرصه اقتصاد مقاومتی نیز طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، اگر بخواهیم حرکت رو به جلو داشته باشیم، باید مسجدی حرکت کنیم.

طاهریان با بیان اینکه خیلی از شاخص‌های اقتصاد مسجدی و اقتصاد مقاومتی با هم هم‌خوانی دارند، ادامه داد: اقتصاد مسجدی متکی بر مردم است.

وی تاکید کرد: برای موفقیت در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز باید به استعدادهای درونی و توانمندی‌های مردم توجه شود.

این مسئول با بیان اینکه مسجد در هر عرصه‌ای که ورود پیدا کرد، اثر خیر و برکت داشته است، خاطرنشان کرد: در جریان مقابله با هجمه‌های فرهنگی هم مسجد می‌تواند فعالیت موثری داشته باشد.

وی با تاکید بر ضرورت احیای کارکردهای مساجد، بیان کرد: کارکردهای مساجد که احیاء شود نشاط و شادابی مسجد هم بیشتر می‌شود و مسجد می‌تواند پاسخ‌گوی نیازهای مردم باشد.

طاهریان در ادامه بیان کرد: امروز اگر عرصه فرهنگی مساجد فعال و پویاست به لطف الهی و در سایه زحمات ائمه جماعت مساجد و فعالان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد است.

گفتنی است، در این مراسم از 50 نفر از فعالان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان لرستان تجلیل شد.