جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

فعال‌سازی ۱۹۲ واحد صنعتی استان لرستان نیازمند ۴۰۵ میلیارد تومان اعتبار است - نمایش محتوای خبر

 

 

فعال‌سازی ۱۹۲ واحد صنعتی استان لرستان نیازمند ۴۰۵ میلیارد تومان اعتبار است

فعال‌سازی ۱۹۲ واحد صنعتی استان لرستان نیازمند ۴۰۵ میلیارد تومان اعتبار است

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان لرستان گفت: فعال‌سازی ۱۹۲ واحد صنعتی راکد، نیمه فعال و پروژه‌هایی با پیشرفت بالا در برنامه اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی شده تا با تزریق حدود ۴۰۵ میلیارد تومان اعتبار بتوانیم این‌ واحدها را فعال کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمدرضا صفی خانی ظهر روز سه شنبه در کارگروه اشتغال شهرستان خرم‌آباد که در سالن جلسات فرمانداری خرم‌آباد برگزار شد به کاهش 25 درصدی سرمایه‌گذاری در کشور در چند سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: در بحث صنعت با توجه به آمار مراجع رسمی ما در استان رشد منفی داشتیم و باوجوداینکه لرستان، استان پرظرفیتی است و توان بالایی  دارد اما رشد سرمایه‌گذاری در استان مطلوب نبوده است.

وی افزود: ازنظر میزان ارزش‌افزوده در بخش صنعت و معدن، استان لرستان سال 93 در رده 29 کشور قرار گرفت که با توجه به توانایی و ظرفیت‌ها، استان می‌تواند با ایجاد ثروت، سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال مؤثر حرف اول را بزند جای تأسف و تاثر دارد درحالی‌که در بحث جذب منابع، شاید منابع کمی در زمینهٔ تسهیلات تکلیفی و تعریفی نداشتیم.

رئیس صنعت معدن تجارت استان لرستان عنوان کرد: به برنامه استراتژیک بخش صنعت معدن تجارت استان  برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال پایدار در استان اشاره کرد و گفت: برای تحقق این در ابتدای امر ظرفیت‌های بالقوه استان شناسایی شد که در این راستا 18 طرح صنعتی بزرگ در استان شکل‌گرفته که دارای پیشرفت‌های فیزیکی مختلفی هستند.

وی خاطرنشان کرد: اگر این 18 طرح صنعتی بزرگ استان به نتیجه برسند و فعال شوند حدود شش هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان ایجاد می‌شود در حالی که ارزش‌افزوده بخش صنعت که اکنون دو هزار و 200 میلیارد تومان است واقعاً قابل‌توجه نیست.

صفی‌خانی اظهار داشت: نخستین هدف‌گذاری ما در برنامه اقتصاد مقاومتی و در برنامه استراتژیک صنعت معدن، این است که پیشرفت فیزیکی این واحدهای صنعتی را بیشتر و عملیات اجرایی آن‌ها را تسریع کنیم.

وی به فعال‌سازی چند واحد صنعتی در شهرستان خرم‌آباد اشاره کرد و افزود: برنامه عملیاتی این واحدها در دست انجام است و انتظار داریم در دو سال آینده شاهد بهره‌برداری و بالا رفتن پیشرفت فیزیکی برخی از این واحدها باشیم.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان لرستان با اشاره به ظرفیت‌های راکد و نیمه فعال استان لرستان عنوان کرد: با تزریق منابع و تغییر تکنولوژی می‌توانم مجدداً این ظرفیت‌ها را به گردش صنعتی استان برگردانیم و بتوانیم این فعالیت‌ها را افزایش ظرفیت بدهیم.

وی بیان کرد: امسال 192 واحد صنعتی راکد، نیمه فعال استان و طرح‌هایی که بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند در برنامه اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی شدند تا با تزریق حدود 405 میلیارد تومان بتوانیم این‌ها را  فعال کنیم.