رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

قانون ۳ درصد استخدام معلولان توسط ادارات بروجرد رعایت نمی‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

قانون ۳ درصد استخدام معلولان توسط ادارات بروجرد رعایت نمی‌شود

قانون ۳ درصد استخدام معلولان توسط ادارات بروجرد رعایت نمی‌شود

رئیس بهزیستی بروجرد گفت: قانون سه درصد استخدام معلولان با گذشت بیش از ۱۰ سال از ابلاغ آن توسط ادارات بروجرد رعایت نمی‌شود.

کرمرضا پیردایه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در بروجرد، با بیان اینکه قانون سهم سه درصد معلولان از استخدام‌ها توسط ادارات این شهرستان رعایت نمی‌شود، اظهار داشت: پس از گذشت 10 سال از ابلاغ قانون سهم سه درصدی معلولان از اشتغال در ادارات دولتی این قانون توسط ادارات بروجرد اجرا نمی‌شود.

وی با نامناسب خواندن وضعیت اشتغال معلولان در شهرستان بروجرد افزود: به رغم وجود توانمندی‌های فراوان در جامعه معلولان این شهرستان، ادارات دولتی زیر بار استخدام معلولان در مجموعه خود نمی‌روند و اجرای این قانون در بروجرد با مشکلاتی مواجه است.

رئیس بهزیستی بروجرد با بیان اینکه باید ساختار خدمات رسانی به معلولان اصلاح شود، عنوان کرد: هم اکنون بیش از 6 هزار معلول بینایی، شنوایی، جسمی حرکتی و معلولیت‌های چندگانه تحت پوشش خدمات بهزیستی این شهرستان قرار دارند که نیازمند حمایت جدی از سوی دستگاه‌های مرتب هستند.

وی با اشاره به موفقیت‌های جامعه معلولان این شهرستان در زمینه‌های مختلف گفت: شناخته نشدن استعداد و توانمندی‌های جامعه معلولان به ادارات متولی استخدام کار اشتغال آنها را با مشکل مواجه کرده است.

پیردایه از پرداخت تسهیلات خوداشتغالی و مشاغل خانگی به معلولان تحت پوشش این نهاد حمایتی خبرداد و بیان کرد: در این زمینه افرادی که دارای مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای باشند و یا اینکه بتوانند طرح و برنامه‌ای برای خوداشتغالی و مشاغل خانگی ارائه دهند مورد حمایت قرار گرفته و تسهیلات حمایتی دریافت می‌کنند.

وی افزود: تسهیلات مشاغل خانگی به ازای هر نفر از 4 تا 5 میلیون تومان و تسهیلات خوداشتغالی از 8 تا 15 میلیون تومان با سود 4 درصد و بازپرداخت 5 ساله به متقاضیان پرداخت می‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت تسهیل درروند پرداخت تسهیلات خوداشتغالی توسط بانک‌‌های عامل به مددجویان این نهاد حمایتی، افزود: برخی از بانک‌‌ها ارائه ضمانت بیش از دو نفر را شرط اصلی پرداخت این‌ گونه تسهیلات دانسته و از پرداخت آن سرباز زده‌اند درحالی که مددجویان نهادهای حمایتی توانایی لازم در ارائه ضامن معتبر بیش از یک نفر را ندارند بنابراین لازم است بانک‌‌ها نهایت همکاری را با متقاضیان معرفی شده از سوی بهزیستی در پرداخت تسهیلات ویژه آنها انجام دهند.