جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

قرار داد چهارخطه الشتر ـ فیروزآباد در نبود "اعتبار" فسخ شد‌ - نمایش محتوای خبر

 

 

قرار داد چهارخطه الشتر ـ فیروزآباد در نبود "اعتبار" فسخ شد‌

قرار داد چهارخطه الشتر ـ فیروزآباد در نبود "اعتبار" فسخ شد‌

محور الشتر- فیروزآباد در شهرستان سلسله یکی از محورهای پرتردد و حادثه خیز در این شهرستان محسوب می‌شود که نبود اعتبار مانع اجرای عملیات چهارخطه کردن این محور حیاتی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سلسله، توسعه زیرساخت‌های محورهای ارتباطی علاوه بر افزایش ضریب ایمنی وسایل نقیله و مسافران می‌تواند نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه یک منطقه ایفا کند.

سلسله، شهرستانی با بیش از 75 هزار نفر جمعیت و 266 روستا، به واسطه قرارگیری بر سر راه ارتباطی شهرستان‌های بروجرد و دلفان دارای بار ترانزیتی بالایی بوده و بخش فیروزآباد این شهرستان به واسطه قرارگیری در مسیر ارتباطی جاده نورآباد- خرم‌آباد و همچنین راه ارتباطی کرمانشاه و شهرهای غربی کشور همواره مسیری پرتردد و البته حادثه خیز در شهرستان سلسله محسوب می‌شود.

این مسیر علاوه بر اتصال شهر فیروزآباد و روستاهای تابعه به الشتر، تنها راه ارتباطی سلسله به استان‌های غربی محسوب می‌شود و به همین دلیل برای شهروندان شهرستان سلسله و نیز مسافران این محور همواره از اهمیت بسیار بالا و البته ویژه ای برخوردار بوده و هست.

حادثه خیز بودن جاده الشتر به فیروزآباد

جاده پرتردد الشتر به فیروزآباد به دلیل بار ترافیکی بالا و حادثه خیز بودن نزد اهالی شهرستان سلسله به "جاده مرگ" شهرت یافته چرا که به دلیل عرض کم و بار ترافیکی بالا همواره آبستن حوادث جانی و مالی فراوانی برای ترددکنندگان در این محور بوده است.

نقش ارتباطی محور الشتر به فیروزآباد برای اهالی شهرستان سلسله و مسافران این محور سبب شد تا عملیات اجرایی ساخت و ترمیم آن به صورت چهارخطه به عنوان یکی از نیازهای حیاتی در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی استان لرستان قرار گیرد.

محسن یوسفوند یکی از رانندگان الشتری که به عنوان مسافربر در این جاده مشغول به کار است ضمن انتقاد شدید از پیشرفت کند چهارخطه کردن این مسیر در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: متأسفانه علی‌رغم گذشت چندین سال از شروع عملیات اجرایی، این پروژه هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

طولانی شدن اجرای پروژه توسعه جاده الشتر- فیروزآباد

وی با بیان اینکه زمان طولانی اجرای پروژه توسعه جاده الشتر- فیروزآباد این مسیر را به قتلگاهی برای رانندگان و مسافران این محور تبدیل کرده است، عنوان کرد: چاله‌های  زیاد و مسیر ناهموار آن آسیب‌های زیادی به وسایل نقلیه مردم وارد می‌کند به گونه‌ای که رانندگان این مسیر همیشه باید جلوبندی وسیله نقیله خود را تعمیر کنند.

یوسفوند با انتقاد از کندی پیشرفت این پروژه و عوض کردن پیمانکاران متعدد برای ادامه فعالیت، گفت: از مسئولان مربوطه عاجزانه تقاضا داریم که مشکلات پیش روی این پروژه را برطرف کنند تا این محور به مسیری امن برای رانندگان و مسافران تبدیل شود.

جلیل امیری رئیس اداره راه و شهرسازی سلسله در این رابطه اظهار داشت: محور الشتر- فیروزآباد به طول 13 و هشت دهم کیلومتر در دو قطعه تعریف شده است.

نبود گاردریل و علائم ایمنی در  قطعه اول جاده الشتر- فیروزآباد

وی افزود: عملیات اجرایی قطعه اول این پروژه توسط شرکت جهاد نصر لرستان به اتمام رسیده و و عملیات آسفالت آن نیز توسط شرکت زاگرس راه نصر انجام شده است.

رئیس اداره راه و شهرسازی سلسله با اشاره به نبود گاردریل و علائم ایمنی در این قطعه، عنوان کرد: عملیات اجرایی قطعه دوم نیز از کیلومتر 7 ممیز 3 دهم کیلومتر تا 13 ممیز 8 دهم کیلومتر تا چند ماه پیش توسط شرکت آباد راهان در حال انجام بود.

وی با اشاره به پیشرفت 35 درصدی قطعه دوم این پروژه، بیان کرد: به علت نبود اعتبارات برای ادامه عملیات اجرایی، پیمانکار پروژه درخواست خاتمه پیمان داد.

توقف اجرای توسعه جاده الشتر- فیروزآباد به دلیل نبود اعتبار

امیری تصریح کرد: با توجه به اهمیتی که این محور در اتصال روستاهای بخش فیروزآباد با شهر الشتر  و همچنین استان‌های غربی و تأمین امنیت جانی و مالی شهروندان دارد ضروری است که مشکل تأمین اعتبار این پروژه برطرف شود.

قدرت الله فلاح نژاد  فرماندار سلسله در این زمینه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم گفت: طول محور الشتر – فیروزآباد 14 کیلومتر است که تا کنون هفت و نیم کیلومتر از این مسیر که در حوزه فیروزآباد است تکمیل شده و شش و نیم کیلومتر از آن که مربوط به حوزه الشتر بوده هنوز انجام نشده است.

فسخ قرارداد پیمانکار به دلیل نبود اعتبار

وی با اشاره به  نبود اعتبارات عنوان کرد: به دلیل نبود اعتبار تاکنون چند پیمانکار جابجا شده و اخیرا نیز قراداد این پروژه به دلیل عدم تأمین اعتبار لازم با پیمانکار آن فسخ شده است.

فرماندار سلسله با اشاره به کم عرض بودن جاده الشتر- فیروزآباد بیان کرد: البته اداره کل راه و شهرسازی استان به دنبال تغیر مشخصات فنی پروژه بوده که این مسئله پذیرفته نبوده و اصرار بر اجرای این چهارخطه با همان مشخصات اولیه است.

اجرای توسعه جاده الشتر- فیروزآباد نیازمند 150 میلیارد ریال اعتبار

فلاح نژاد با اشاره به صرف 140 میلیارد ریال هزینه برای اجرای قطعه اول چهارخطه الشتر - فیروزآباد،  گفت: برای اتمام و بهره‌برداری کامل از قطعه دوم آن به 150 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است.

وی با اشاره به طول انجامیدن این پروژه، افزود: در حال حاضر قطعه دوم چهار خطه الشتر- فیروز آباد دارای حدود  35 درصد پیشرفت فیزیکی است و تأمین اعتبار لازم برای بهره‌برداری از آن، از مطالبات عمده مردم شهرستان محسوب می‌شود.

بی شک بار ترانزیتی بالا و نقش مهمی که این محور حادثه خیز برای تأمین امنیت جانی مسافران و رانندگان این محور داشته و همچنین نقشی که در اتصال سلسله به استان‌های غربی کشور دارد، می‌طلبد که مسئولان مربوطه پیگیر برطرف کردن مشکلات اعتباری این پروژه حیاتی شهرستان سلسله باشند.