رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

قلعه فلک‌الافلاک یک موزه است - نمایش محتوای خبر

 

 

قلعه فلک‌الافلاک یک موزه است

قلعه فلک‌الافلاک یک موزه است

محمدرضا اسدی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، بیان کرد: قلعه فلک‌الافلاک مربوط به دوره ساسانیان است. احداث بنا بر فراز صخره‌های سنگی و اشراف کامل آن بر دره تاریخی خرم‌آباد و نیز چشمه پر آب گلستان از دامنه شمالی تپه از ویژگی‌های اصلی بنا به شمار می‌آیند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر نزدیکی بنا با غارهای پیش از تاریخ دره خرم‌آباد و دیگر آثار دوران تاریخی مانند سنگ نبشته، مناره آجری، آسیاب گبری، پل شاپوری و گرداب سنگی بیانگر پیوستگی تاریخی قلعه با آثار یاد شده است.

اسدی‌پور ادامه داد: در سال ۱۳۵۴ این بنا با راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی و مفرغ‌های لرستان به موزه تبدیل شد و هم اکنون نیز موزه فلک‌الافلاک درون ساختمان قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی لرستان ادامه داد: خود قلعه یک موزه است که باید آثار و اشیای تاریخی در آن را به بیرون انتقال داده و مورد مطالعه بیشتری قرار داد اما بخاطر اینکه شرایط مساعد نیست و آثار نیز باید مورد صیانت و نگهداری قرار گیرند این کار انجام نمی‌شود.

وی با بیان اینکه فعلا فضای خاصی برای راه اندازی موزه در نظر گرفته نشده است، افزود: در حال حاضر در قلعه علاوه بر مرمت و ساماندهی گنجینه دوم را نیز راه اندازی کردیم و حفاظت از این دژ با شکوه از اولویت‌های اصلی ما در اداره کل میراث فرهنگی است.