جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

لایحه حیوان‌آزاری به زودی در کمیسیون دولت تدوین می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

لایحه حیوان‌آزاری به زودی در کمیسیون دولت تدوین می‌شود

لایحه حیوان‌آزاری به زودی در کمیسیون دولت تدوین می‌شود

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان محیط زیست کشور گفت:لایحه حیوان‌آزاری به زودی در کمیسیون دولت مصوب می‌شود که در صورت تصویب این لایحه، بحث حیوان آزاری تا حد زیادی منتفی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حمید خرازیان ظهر امروز در حاشیه اولین سمینار ملی تخصصی حیات وحش و تنوع زیستی زاگرس مرکزی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان حفاظت از محیط زیست بحث تکثیر و پرورش گونه را با هدف احیا جمعیت گونه مهم می‌داند و در مواردی نیز هدف آن معرفی مجدد گونه به زیستگاه است.

وی با بیان اینکه تنها زیستگاه مادری گوزن زرد مناطق دز و کرخه در استان خوزستان است، افزود: اکنون برنامه عمل گوزن زرد در حال اجرا است و مقرر شده زیستگاه‌های مستعد برای این گونه را در کشور شناسایی کنیم که در این راستا اقداماتی صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم گونه گوزن زرد را طی سال‌های آتی در مراکز تکثیر و پرورش به تعداد مشخصی برسانیم.

وی بیان کرد: تاکنون سازمان محیط زیست قبول نمی‌کرد در بحث تکثیر و پرورش هو بره اشخاص حقیقی و حقوقی پای کار آیند و این در حالیست که اکنون این قانون برداشته و گفته شد هرکس بتواند اهداف سازمان را در چهارچوب دستورالعمل‌های تعیین شده تأمین کند، می‌تواند این کار را انجام دهد.

خرازیان با بیان اینکه نگاه ما به حیات وحش نگاه حفاظتی است، گفت: لایحه حیوان‌آزاری به زودی در کمیسیون دولت مصوب می‌شود که در صورت تصویب این لایحه، بحث حیوان آزاری تا حد زیادی منتفی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:در بحث حیوان آزاری مشاهده شده افرادی که حامی حیوانات هستند شامل طیف‌های بسیار متعددی هستند، به طوری که تاکنون در رابطه با کشتار سگ سیاست واحدی اتخاذ نشده است.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با اشاره به اینکه اولین اولویت محیط زیست حفاظت است، اظهار داشت: حمایت همه جانبه سازمان محیط زیست از بحث جلوگیری از حیوان آزاری وجود دارد که با این کار بسیاری از مشکلات حیوان آزاری حل می‌شود.

وی افزود: جز یک یا دو مورد از باغ وحش‌هایی که در کشور ما وجود دارد باقی باغ وحش ها فرسنگ‌ها با استاندارد فاصله دارند.

خرازیان باغ‌های وحش را فرصتی برای کشور دانست و عنوان کرد: باید به سمتی برویم که باغ‌های وحش‌مان به استانداردهای روز دنیا نزدیک باشد و در این راستا شرایط نگهداری باید صحیح باشد.

وی بیان کرد: اکنون با نظارت مستمر اداره کل محیط زیست و ادارات کل دامپزشکی استان‌ها، باغ وحش‌هایی که مجوز ندارند و یا استانداردها را رعایت نمی‌کنند بسته می شوند.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با تأکید بر اینکه باید باغ وحش‌ها را حمایت کرد، گفت: با این کار می‌توان چند باغ وحش استاندارد در کشور داشت.

خرازیان با بیان اینکه تنوع زیستی گونه‌های جانوری در استان لرستان بیش از 25 درصد است، تصریح کرد: بحث برنامه مدیریت سمندر لرستانی طی دو ماه آینده نهایی می‌شود و در این زمینه اعتبار نیز اختصاص می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم مطالعاتی در بحث مشخص کردن نقاط حادثه خیز جاده‌ها داشته باشیم که با استفاده از اطلاعات موجود تمهیدات مد نظر را به وزارت راه ابلاغ کنیم.