رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

لرستان رتبه نخست کشور را از نظر ذخایر قیر طبیعی، تالک و کربنات کلسیم دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

لرستان رتبه نخست کشور را از نظر ذخایر قیر طبیعی، تالک و کربنات کلسیم دارد

لرستان رتبه نخست کشور را از نظر ذخایر قیر طبیعی، تالک و کربنات کلسیم دارد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان گفت: استان لرستان رتبه نخست کشور را ازلحاظ ذخایر قیر طبیعی، تالک و کربنات کلسیم و رتبه سوم کشور را ازنظر ذخایر دولومیت دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، محمدرضا صفی خانی ظهر امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان لرستان وجود دارد امروز دفتر منطقه‌ای صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی تحت عنوان منطقه غرب و جنوب کشور در استان لرستان افتتاح می‌شود.

وی بابیان اینکه استان لرستان رتبه نخست کشور را ازلحاظ ذخایر قیر طبیعی، تالک و کربنات کلسیم و رتبه سوم کشور را  ازنظر ذخایر دولومیت دارد افزود: شش درصد ذخایر مواد معدنی کشور در استان لرستان بهره‌برداری می‌شود که پیش‌بینی‌شده 20 درصد ذخایر معدنی را به‌ویژه در بحث سنگ‌های تزئینی داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان عنوان کرد: استان لرستان رتبه دهم تولیدات معدنی کشور و رتبه نهم را ازلحاظ تولیدات معدنی نسبت به سایر استان‌ها دارد که این اطلاعات در سامانه اقتصاد پیشرو ثبت و اطلاع‌رسانی شده است؛ این سامانه ملی است که می‌توان با مراجعه به آن اطلاعات دقیق‌تری در راستای منابع دریافت کرد.

وی بیان کرد: فعالیت‌های معدنی در استان لرستان نیاز به حمایت‌های جدی دارد که ایجاد این دفتر می‌تواند به بازسازی صنایع کمک کند و ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه معدن را به شکلی پایین بیاورد.

صفی خانی تصریح کرد: یکی از اهدافی که صندوق دارد این است که هر کس پروانه اکتشاف داشته باشد اگر به شکلی نتواند ذخایری در آنجا شناسایی کند با ضمانتی که صندوق و بیمه ایجاد می‌کند ضرر و زیان آن پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تسهیلاتی به معدن کاران برای فرآوری صنایع معدنی ارائه می‌شود به‌طوری‌که در حال حاضر چند تا از استان‌های کشور توانسته‌اند فرآوری معدنی را با استفاده از تسهیلات صندوق در استان‌ها شکل دهندکه باوجوداین دفتر به‌طورقطع می‌توانیم فرصت خوبی را در استان لرستان ایجاد کنیم.