جهش تولید | شنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

لزوم انگیزه دادن به جوانان برای ازدواج آسان و به‌هنگام - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم انگیزه دادن به جوانان برای ازدواج آسان و به‌هنگام

لزوم انگیزه دادن به جوانان برای ازدواج آسان و به‌هنگام

یک کارشناس خانواده گفت: بیش از ۱۰ دستگاه دولتی عضو کارگروه مشاوره و ازدواج هستند که از اواخر سالگذشته، بهزیستی سه جلسه کارگروه و دو جلسه اتاق فکر به‌منظور انگیزه‌دهی به جوانان برای ازدواج برگزار کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، ابتسام داشی در جمع خبرنگاران، افزود: آمار حضور بانوان در مرکز میان‌مدت اقامتی و مراکز درمان سرپایی اعتیاد بسیار کمتر از مردان است و این موضوع بدین معنا نیست که در استان زن معتاد وجود ندارد بلکه به دلایل فرهنگی موجود در جامعه از مراجعه به این مراکز خودداری می‌کنند.

وی اظهار کرد: دو مرکز اقامتی میان‌مدت بانوان با ظرفیت 50 نفر در استان وجود دارد که سالانه 35 نفر در این مراکز تحت درمان و مراقبت قرار می‌گیرند که عمده فعالیت‌های این مراکز ارتقاء سطح سلامت، ارائه خدمات درمانی مناسب و مشاوره و توانمندسازی بیماران است.

معاون فرهنگی و پژوهشی بهزیستی لرستان تصریح کرد: در حال حاضر 50 تیم فعال مشاوره در استان فعالیت دارند که در برنامه‌های ما تا پایان امسال افزایش این تعداد به 54 نفر است.

داشی اضافه کرد: آزمایش‌های ژنتیک و مشاوره قبل از ازدواج را باید جدی گرفت چرا که به‌دلیل نادیده گرفتن این دو موضوع مهم هم‌چنان شاهد تولد نوزادان دچار عقب‌ماندگی ذهنی و افزایش آمار طلاق هستیم در حالی‌که اقدامات پیشگیرانه خوبی برای این دو مسئله در نظر گرفته‌ شده است.

وی بیان کرد: سازمان بهزیستی لرستان با ۳۸ سمن همکاری دارد و مسئولان این سمن‌ها اکثراً بانوان هستند. استقبال بانوان در این‌گونه برنامه‌ها بسیار بیشتر از آقایان است.

این مسئول با اشاره به برگزاری جلسه مشاوره برای 6 هزار کارمند مجرد استان، خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد هماهنگی‌های لازم برای کارگاه آموزشی پیش از ازدواج این افراد انجام شده است که درصورت پیش رفتن به‌موقع کار به‌زودی شاهد برگزاری این کلاس‌ها هستیم.

داشی گفت: برگزاری مشاوره‌های قبل از ازدواج در خوابگاه‌ها، پادگان‌ها و دانشگاه‌ها سایر جوامع هدف ما هستند و اعتبارات و منابع لازم برای اجرای این طرح تأمین‌ شده و کارگاه‌های آموزشی آن مهر و آذرماه امسال برگزار می‌شوند.

وی با اشاره به اجرای طرح بشیر با همکاری دادگستری، افزود: امسال با اجرای این طرح شاهد ۱۸ درصد سازش مراجعان به دادگستری برای طلاق بودیم.

این کارشناس اظهار کرد: در سال ۹۱ جمعیت باشگاه حمایتی از بیماران مبتلا به ایدز بهزیستی ۸۸ نفر، سال ۹۲، ۱۵۰ نفر، سال ۹۳، ۲۰۰ نفر و امسال تاکنون ۲۴۹ نفر بوده است.