رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

لزوم شکل‌گیری قانون تشکل‌های غیردولتی در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم شکل‌گیری قانون تشکل‌های غیردولتی در کشور

لزوم شکل‌گیری قانون تشکل‌های غیردولتی در کشور

معاون پژوهشگاه علوم انسانی کشور گفت: امید است در مجلس شاهد شکل‌گیری قانون تشکل‌های غیردولتی باشیم، زیرا تاکنون قانونی برای این تشکل‌ها تعریف‌ نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، ظهر روز دوشنبه اشرف بروجردی در همایش نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در «همدلی و هم‌زبانی، دولت و ملت» که در سالن شهید آوینی اداره کل ارشاد استان لرستان برگزار شد، اظهار داشت: رویکردی که در دولت اصلاحات  برای شکل‌گیری  تشکل‌های غیردولتی وجود داشت دو هدف عمده را دنبال می‌کرد.

وی افزود: اولین هدفی که در شکل‌گیری تشکل‌های مردم‌نهاد دنبال می‌شد این بود که توزیع قدرت انجام بگیرد، و این سازمان‌ها کمک کنند تا تمرکز قدرت که آغاز فساد در بین مجموعه‌هاست، از بین برود.

معاون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بابیان اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌کنند تا مردم در اداره کشور تصمیم‌ساز باشند، عنوان کرد: بر اساس تأکید روایات دینی ما، امانت باید به اهلش سپرده شود  و کدام امانت بالاتر از سرپرستی و هدایت مردم است.

وی تصریح کرد: تأکید بر تمرکز قدرت، سبب می‌شود که امانت در دست اهلش قرار نگیرد  و برای حفظ این امانت باید زمینه مشارکت مردم فراهم شود.

بروجردی خاطرنشان کرد: دومین هدف و رویکردی که از تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد دنبال می‌شود، افزایش مشارکت‌های مردمی و نقش‌آفرینی آن‌هاست.

وی بابیان اینکه باید خطوط مشترک را بر باورهای انفرادی مقدم بدانیم، گفت: نبی مکرم اسلام نیز در زمان حکومت خود بر خطوط مشترکی که با آیین‌های دیگر داشت، تأکید می‌کرد.

معاون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همدلی را هم‌زبانی دانست و افزود: برای رسیدن به فصل مشترک نیاز به هم‌زبانی است به‌ط وری‌که قدرت گفتگو، بیان مسئله و قدرت ارائه منطق را داشته باشیم و این گام نخست دستیابی به توسعه و رشد و تعالی است.

وی عنوان کرد:  تجربه ثابت کرده است که هرگاه مردم  پای صندوق رأی رفتند، خروجی آن صندوق‌ها سالم‌تر به دست مردم رسید و احتمال تقلب کاهش پیدا می‌کرد.

بروجردی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم نمایندگان مجلس بلندگوی مردم بوده و با آن‌ها همراه باشند، باید از حق خود استفاده کنیم، پای صندوق‌های رأی‌ برویم  و آرای خود را با عقلانیت به صندوق‌ها بیندازیم.

وی خاطرنشان کرد: انتخابات مجلس، انتخاباتی است که ممکن است قومیت‌گرایی و طایفه‌گرایی در آن بروز کند اما باید سعی کنیم که عقلانیت را حاکم کرده و با نگاه توسعه‌ای  برای پیش رفت و اعتلای جامعه تلاش کنیم و سازمان‌های مردم‌نهاد در تحقق این مهم نقش دارند.

معاون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اسلامی بابیان اینکه تشکل‌های غیردولتی کار سازمان‌یافته و مشارکتی را به ما می‌آموزند، گفت: متأسفانه در زمان حاضر قانونی برای سازمان‌های مردم‌نهاد وجود ندارد و در گذشته هم نبوده و به یک آیین‌نامه اکتفا شده که امید است در مجلس بعد شاهد شکل‌گیری قانون  تشکل‌های غیردولتی باشیم.

وی افزود: در استان لرستان افراد فرهیخته زیادی وجود دارند که امروز ناشناخته هستند که امید است فرصتی فراهم شود تا با کمک این افراد، ایرانی آباد سرافراز داشته باشیم.