جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

مانع تراشی تأمین اجتماعی لرستان برای عملیاتی کردن بیمه کشاورزان - نمایش محتوای خبر

 

 

مانع تراشی تأمین اجتماعی لرستان برای عملیاتی کردن بیمه کشاورزان

مانع تراشی تأمین اجتماعی لرستان برای عملیاتی کردن بیمه کشاورزان

محصولاتی که روی دست کشاورزان لرستانی ماند.

بیمه‌تأمین اجتماعی، یکی از مهم‌ترین مطالبات کشاورزان لرستانی است که تأمین اجتماعی لرستان با برداشت سلیقه‌ای خود از قانون مربوطه، مانع‌تراشی می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، به‌دنبال تصویب قانون بیمه کارگران کارگاه‌های کشاورزی در سال 90، کشاورزان لرستان خوشحال بودند که بالاخره می‌توانند آتیه‌ای داشته‌ باشند و در دهه‌های آخر زندگی دست از کار بکشند و استراحت کنند، اما با گذشت 5 سال از تصویب این قانون، همچنان کشاورزان لرستانی با مشکل بیمه مواجه هستند.

 

سازمان تأمین اجتماعی معتقد است که کشاورزان در تمام ایام سال کار نمیکنند، بنابراین فقط در اوقاتی که به کار مشغول اند بیمه می‌شوند، کشاورزان هم معترض‌اند که در فصل کار، ممکن است 18 ساعت در روز هم کار کنند و در شش ماه بعد نیز به‌طور کامل بیکار نیستند و باید اقدامات جانبی مربوط به کشاورزی خود را انجام دهند.

 

از طرفی کشاورزان معتقدند که سازمان تأمین اجتماعی به دستورالعمل مربوط به بیمه کارگران کشاورزی عمل نمی‌کند و فقط کشاورزانی را بیمه می‌کند که در کارگاه‌های مسقف مشغول به کار باشند ولی باغداران و کشاورزانی که زمین زراعی در فضای باز دارند را بیمه نمی‌کند، در حالیکه سایر استانها همه کشاورزان خود را بیمه کرده‌اند.

 

یک کارشناس حقوقی هم عملکرد تأمین اجتماعی را در بحث بیمه کشاورزان، نادرست و خلاف قانون دانست که در این رابطه گفت‌وگویی داشتیم با کامران ساروقی دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی  منابع طبیعی لرستان و رئیس نظام صنفی شهرستان دلفان که اظهار داشت: یکی از مهمترین دغدغه‌های کشاورزان لرستانی، بحث بیمه و آتیه آنهاست؛ متأسفانه سن بازنشستگی برای کشاورزان لرستانی، آغاز رنج‌ها و مشکلات است زیرا خود را پس از عمری تلاش و کوشش فردی پیر و از کار افتاده می‌بینند که هیچ حقوق و مزایا و حتی یک بیمه درمانی هم ندارد.

 

تصویب معافیت حق بیمه کارفرمایی برای کشاورزان

 

وی افزود: در سال 90 مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که کارگاه‌های تولیدی کشاورزی و زمین‌های کشاورزی که کمتر از پنج نفر بر روی آنها کار می‌کنند، مشمول معافیت حق بیمه کارفرمایی می‌شوند.

 

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی منابع طبیعی لرستان عنوان کرد: در مصوبه مجلس، مزارع و زمین‌های کشاورزی نیز جزو کارگاه‌های تولیدی محسوب می‌شوند و صاحبان زمین‌ها نیز کارفرما هستند؛ بنابراین بر اساس قانون، از پرداخت حق بیمه کارفرمایی معاف هستند.

 

وی بیان کرد: ردیف بودجه این مصوبه هم از محل اختصاص 20 درصد عوارض سبزیجات و میوه‌جات وارداتی کشور به بیمه تأمین اجتماعی کشاورزان است.

 

ساروقی تصریح کرد: استانهایی مثل آذربایجان شرقی، اصفهان، تهران و کرمانشاه با رایزنی‌هایی که با مسئولان بیمه تأمین اجتماعی انجام داده‌اند، از این قانون استفاده کردند و کشاورزان و کارگران کارکاه‌های کشاورزی را بیمه کردند ولی در استان لرستان ما دو سال است که پیگیر این موضوع هستیم اما متأسفانه مسئولان بیمه تآمین اجتماعی حاضر به همکاری با ما نیستند.

 

برداشت سلیقه‌ای تأمین اجتماعی از قانون بیمه کشاورزان

 

وی گفت: علت عدم همکاری آنها این است که کارگاه کشاورزی از نظر آنها یک مکان مسقف است، بنابراین مزارع و باغات کشاورزی استان را کارگاه کشاورزی تلقی نمی‌کنند در حالیکه این یک برداشت سلیقه‌ای و نادرست از قانون است.

 

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی  منابع طبیعی لرستان خاطرنشان کرد: هر جایی که محل فعالیت کشاورزی است، کارگاه کشاوری او محسوب می‌شود، یک باغدار یا کشاورز که نمی‌تواند باغ یا مزرعه خود را مسقف کند.

 

بهره‌گیری درست سایر استان‌ها از این قانون

 

وی اظهارداشت: پس چطور سایر استان‌های همجوار بر اساس این قانون، همه باغداران و کشاورزان خود را بیمه کرده‌اند، بدون اینکه بر مسقف بودن یا نبودن محل فعالیت آنها تأکید و یا حساسیتی داشته باشند؟ اما این موضوع فقط در استان لرستان اجرا نمی‌شود؟

 

ساروقی افزود:700 هزار نفر در کشور عضو نظام صنفی کشاورزی هستند که اگر دولت می‌توانست از محل خرید تضمینی محصولات کشاورزان، یک درصدش را به بیمه کشاورزان اختصاص دهد، همه این 700 هزار نفر بیمه می‌شدند.

 

شهناز حمزه‌لویی، مدیرکل تأمین اجتماعی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد بیان کرد: تعریف ما از کارگاه کشاورزی، ربطی به مسقف بودن یا نبودن ندارد، بلکه کارگاه مکانی است که دارای جواز باشد و صاحب ملک، به‌صورت حقیقی و حقوقی به تولید محصولات کشاورزی بپردازد.

 

معافیت حق بیمه کارفرمایی، فقط در فصل کار

 

وی گفت: معمولاً کشاورزان در تمام ایام سال کار نمی‌کنند، مثلاً شش ماه سال به فعالیت کشاورزی مشغولند و در شش ماه بعد بیکارند، بنابراین ما فقط در اوقاتی که کشاورز کار می‌کند او را بیمه میکنیم ولی بیمه شش ماهی که بیکار است اختیاری است.

 

حمزه‌لویی تصریح کرد: باغداران و کشاورزانی بیمه می‌شوند که به‌صورت مستمر و در تمام ایام سال مشغول کار باشند، از طرفی کشاورزان بحث بیمه روستایی را هم دارند.

 

وی اظهارداشت: ما در بحث بیمه کشاورزان بر اساس قانون و دستورالعمل اقدام می‌کنیم، نمی‌توانیم کاری را انجام دهیم که قانون به ما اجازه نداده است.

 

کامران ساروقی در واکنش به اظهارات مدیرکل تأمین اجتماعی لرستان، افزود: بحث بیمه عشایری و روستایی یک موضوع جداگانه‌ است و به یک سازمان دیگری مربوط است و ربطی به کارگران کشاورزی ندارد، انتظارداریم به وظیفه خود در قبال کارگران کشاورزی عمل کنند.

 

وی عنوان کرد: یک کشاورز حتی اگر فقط شش ماه هم کار کند، در آن مدت شش ماه، در هر روزش 18 ساعت کار می‌کند، یعنی سه برابر ساعت کاری یک کارمند فعالیت دارد، در حالی‌که شش ماه بعد هم کاملاً بیکار نیست و به امور جانبی کشاورزی می‌پردازد، بنابراین انصاف نیست که کشاورزان را با سایر اقشار مقایسه کنیم.

 

بیمه نبودن کشاورزان لرستانی

 

ساروقی دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی منابع طبیعی لرستان گفت: از بسیاری از کارگاه‌های کشاورزی شهرستان دلفان، کوهدشت، پلدختر و سلسله بازدید کرده‌ایم اما آنچه که مشاهده کردیم آن بود که کشاورزان مزرعه بیمه نشده بودند و فقط برخی از کارگران کارگاه‌هایی که به صورت مسقف بودند بیمه شده بودند و این نشان می‌دهد که تعبیر سازمان تأمین اجتماعی از کارگاه، یک مکان سرپوشیده است.

 

حمیدرضا کارگر، عضو هیئت علمی و مدیر گروه حقوق دانشگاه لرستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، اظهار داشت: بر اساس آیین‌نامه اجرایی بند 100 قانون بودجه سال 1390 کل کشور، کارگاه‌های کشاورزی تحت نظارت نظام صنفی کشاورزان که حداکثر 5 نفر کارگر دارند، در شمول قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایی هستند.

 

وی افزود: از نظر قانونگذار، آن دسته ازکارگاه‌های کشاورزی، مشمول قانون معافیت از سهم بیمه کارفرمایی هستند که چند شرط را داشته باشند: یعنی کارگاه کشاورزی باید مشمول نظام صنفی باشد، فعالیت آن در بخش کشاورزی باشد، پروانه فعالیت صنفی معتبر داشته باشد و در مرجع ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی و درج آن در روزنامه رسمی باشد.

 

این استاد دانشگاه عنوان کرد: در شرایط قانون مذکور، هیچ اشاره‌ای به مسقف بودن یا نبودن کارگاه‌ها نشده و تعریف کارگاه هم در سرپوشیده بودن آن خلاصه نمی‌شود کمااینکه عمده فعالیت کشاورزان در فضای باز است، بنابراین ایجاد محدودیت برای بیمه کشاورزان فقط به این دلیل که در فضای مسقف نیستند، غیرقانونی است.

 

وی بیان کرد: از طرفی قانونگذارهیچ اشاره‌ای به مقطعی و فصلی بودن بیمه کشاورزان نکرده، اقدام تأمین اجتماعی لرستان در پرداخت بیمه کشاورزان فقط در نیمی از سال، خلاف قانون است، زیرا کشاورزان حتی در خارج از فصل کشت هم مشغول عملیات اجرایی و آماده‌سازی زمین هستند.

 

کارگر گفت به‌زعم وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تأمین اجتماعی، منابعی که برای اجرای این قانون در نظر گرفته شده، محدود است که این موضوع ربطی به کشاورزان ندارد و تأمین اجتماعی لرستان بر اساس قانون، موظف است کارگران کارگاه‌های کشاورزی در لرستان که چهار شرط یاد شده را داشته باشند، را بیمه کند.

 

گزارش از نسیم کریمی صابر