رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

مانور مقابله با بیماری «تب کریمه کنگو» در لرستان برگزار می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

مانور مقابله با بیماری «تب کریمه کنگو» در لرستان برگزار می‌شود

مانور مقابله با بیماری «تب کریمه کنگو» در لرستان برگزار می‌شود

مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: مانور مقابله با بیماری «تب کریمه کنگو» برای معرفی این بیماری و آمادگی دستگاه‌ها برای مقابله با شیوع احتمالی آن در لرستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، ابراهیم توکلی عصر روز دوشنبه در جلسه شورای پدافند غیرعامل استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: امروزه کشورهای زیاده‌خواه از جنگ  مستقیم دست برداشته و به جنگ نرم رو آورده‌اند و با رد این جنگ‌ها معمولاً اهداف اقتصادی، سلامتی و بهداشتی را دنبال کرده و باهدف قرار دادن سیاست‌های بین‌المللی کشورها، به تضعیف آن‌ها می‌پردازند.

وی افزود: جایگاه ایران در منطقه بسیار حساس است زیرا با کشورهایی همسایه است که هیچ‌کدام استقلال سیاسی ندارند  و زیر سلطه استکبار قرار دارند و این سبب شده که کشور ما همواره مورد تهدید باشد.

مدیرکل دامپزشکی لرستان بابیان اینکه دام‌پروری در کشور و به‌ویژه در استان لرستان از دیرباز اهمیت و جایگاه ویژهای داشته است، عنوان کرد: بر اساس آماری که از طرف سازمان‌های بین‌المللی ارائه‌شده، از مجموع هزار و 800 بیماری شناخته‌شده، 50 تا 60 درصد آن‌ها بین دام و انسان مشترک است.

وی بیان کرد: تاکنون 156 بیماری نوظهور شناسایی‌شده  که 114 مورد از آن‌ها  بین دام و انسان مشترک است بنابراین بحث سلامت دام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

توکلی بابیان اینکه استان لرستان با هفت استان کشور همسایه است و دام‌پروری نیز در این استان قدمت زیادی دارد، تصریح کرد: قاچاق دام و تردد غیرمجاز دام از استان‌های مجاور به لرستان می‌تواند سبب انتقال بیماری‌های دامی شود که لازم است با همکاری جدی نیروهای قضایی و انتظامی، این تردد دام‌ها قانونمند شده و تحت کنترل عوامل استانی باشد.

وی با بیان اینکه بیماری بسیار خطرناک«تب کریمه کنگو» امسال نیز در کشور بروز پیداکرده است، خاطرنشان کرد: این بیماری از مرزهای شرقی کشور واردشده که در صورت انتقال به انسان می‌تواند تا 50 درصد خطر مرگ را به همراه داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی خطرناک برای انسان است که در دام هیچ‌گونه علائمی ندارد به‌طوری‌که تشخیص این بیماری در دام آلوده حتی برای متخصصان نیز دشوار و هیچ تلفاتی نیز در دام‌های ایجاد نمی‌کند.

وی اظهار داشت: بیماری تب کریمه کنگو از طریق ترشحات دامی قابل‌انتقال به انسان است و حتی در هنگام ذبح اگر خونابه دام با مخاط انسان تماس پیدا کند نیز فرد آلوده می‌شود و  اگر اقدامات درمانی انجام نشود سبب تلفات انسانی می‌شود.

توکلی  افزود: با توجه به اهمیت بیماری تب کریمه کنگو، مانوری برای این بیماری در نظر گرفته‌شده  و همه دستگاه‌های مرتبط با این امر در این مانور دیده‌شده‌اند و هدف این است که از طریق این مانور نقاط ضعف استان در بحث مقابله احتمالی با این  بیماری شناسایی و برطرف شود، به‌طور مثال مشخص شود که ایراد کار کجاست که دام قاچاق و غیرمجاز به استان وارد می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر این بیماری به‌طور عمد یا غیر عمد در استان بروز کند، مقابله با آن نیازمند همکاری بین‌بخشی و حضور فعال دستگاه‌های اجرایی است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان با اشاره به عدم آگاهی مردم از بیماری تب کریمه کنگو، بیان کرد: بسیاری از تولیدکنندگان و بهره‌برداران حوزه دامی، به‌طور سنتی فعالیت می‌کنند  و اطلاعات کافی در رابطه با این بیماری ندارند بنابراین باید یک بسیج عمومی برای انتقال آموزش‌های لازم به مردم  و بهره‌برداران صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: بیماری تب کریمه کنگو جزو معدود بیماری‌هایی است که علاوه بر اینکه قابل‌انتقال از دام به استان است در میان انسان‌ها نیز مسری است، بنابراین باید از مصرف فرآورده‌های دامی آلوده خودداری شود.

توکلی گفت: با توجه به اینکه این بیماری در کشور بومی‌شده، سیاست‌ها بیشتر در راستای کنترل بیماری و پیشگیری است و در صورت مشاهده دام‌های آلوده نسبت به قرنطینه سازی و سم‌پاشی آن‌ها اقدام می‌شود، کما اینکه این بیماری از طریق کنه به دام یا انسان مبتلا می‌شود.