رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

ماهی های قرمز سفره عید خرم آبادی ها به ضیافت دریاچه ماهی رفتند - نمایش محتوای خبر

 

 

ماهی های قرمز سفره عید خرم آبادی ها به ضیافت دریاچه ماهی رفتند

ماهی های قرمز سفره عید خرم آبادی ها به ضیافت دریاچه ماهی رفتند

جشنواره رهاسازی ماهی قرمز با حضور مردم خرم آباد در محل پارک زیباکنار و دریاچه ماهی شهر خرم آباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، طی پنج سال گذشته خرم آباد شاهد برگزاری جشنواره آزاد سازی ماهی های قرمز سفره هفت سین بوده که علاوه بر مزایای زیست محیطی این حرکت زمینه نشاط و شادابی مردم را فراهم کرده است.

این در حالیست که پیش از این به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب در خصوص جمع آوری ماهی های قرمز سفره هفت سین در این استان تعداد زیادی از این ماهیها پس از پایان تعطیلات نوروزی یا در تنگ های بلور سفره هفت سین تلف می شوند و یا توسط مردم به رودخانه های نزدیک شهر منتقل می شوند که این امر خود مخاطرات زیست محیطی را به همراه دارد.

این امر موجب شده است که مسئولان محیط زیست استان لرستان بارها نسبت به رهاسازی ماهی ها قرمز در رودخانه های شهرها هشدار دهند و اعلام کنند که هرگونه رهاسازی ماهی قرمز و تزئینی در منابع آبی و رودخانه های طبیعی ممنوع است چرا که ممکن است وجود این ماهی ها منابع زیستی را در معرض خطر آلودگی قرار دهند.

متولیان امر معتقدند که اینگونه ماهی ها غیر بومی هستند و وجود آنها ممکن است باعث تغییراتی در اکوسیستم های منطقه شوند و تعادل اکوسیستم ها را به خطر بیندازند.

شهردار خرم آباد صبح پنج شنبه در این رابطه به خبرنگاران گفت: دوازدهم فروردين ماه امسال همزمان با روز جمهوري اسلامي ايران جشنواره رهاسازي ماهي هاي سفره هفت سين در درياچه ماهی پارک زیباکنار شهر خرم آباد برگزار شد.

یحیی عیدی بیرانوند ادامه داد: در سالهای گذشته شهر خرم آباد شاهد برگزاری چند مرحله جشنواره آزاد سازی ماهی های قرمز سفره هفت سین بود که علاوه بر مزایای زیست محیطی، این حرکت موجب گردهمایی مردم و ایجاد فضایی مفرح و با نشاط در شهر می شود.

وی عنوان کرد: در این جشنواره، شهروندان ماهی‌های باقی‌مانده سفر هفت‌سین خود را در دریاچه های مختلف شهر از جمله "دریاچه ماهی" مجموعه زیباکنار رها و با این کار زندگی دوباره ای را به ماهی های قرمزهدیه می کنند.