جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

مثنوی هفتاد مَنِ شهرداری بروجرد/ وقتی شهرداری کارد و شورای شهر پنیر می‌شود/ عقد قراردادهای دهان‌پرکن و معوقات ۶ ماهه کارگران - نمایش محتوای خبر

 

 

مثنوی هفتاد مَنِ شهرداری بروجرد/ وقتی شهرداری کارد و شورای شهر پنیر می‌شود/ عقد قراردادهای دهان‌پرکن و معوقات ۶ ماهه کارگران

مثنوی هفتاد مَنِ شهرداری بروجرد/ وقتی شهرداری کارد و شورای شهر پنیر می‌شود/ عقد قراردادهای دهان‌پرکن و معوقات ۶ ماهه کارگران

شهرداری بروجرد در نبود اعتبارات لازم برای پرداخت معوقات حقوقی ۵ ماه معطل‌مانده کارگران خود اقدام به عقد قراردادهای دهان‌پرکن عمرانی می‌کند و دراین‌بین تجمعات کارگری نصیب شورای شهر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، روند اعتراضات جامعه کارگری شهرداری بروجرد پس‌ازآنکه بازار وعده‌ووعیدهای مکرر مسئولان استانی و شهرستانی در پرداخت معوقات آن‌ها راه به‌جایی نبرد بار دیگر کارگران زحمتکش این نهاد را به اعتراض مقابل ساختمان شورای شهر کشاند تا با حضور این کارگران و خانواده‌های آن‌ها که با احتساب یک ماه اخیر 6 ماه ناقابل است حقوق نگرفته‌اند، فریاد استیفای حقوق خود را سر دهند.

پس‌ازاین تجمعات دنباله‌دار که به دلیل کثرت آن در سال‌های اخیر کمتر در کانون توجهات مسئولان قرارگرفته و دیگر نشست‌وبرخاست‌های جلسه‌ای شعارگونه‌ای برای رفع آن صورت نمی‌پذیرد، مسئولان شهرداری بروجرد بازهم در سکوت رسانه‌ای حاضر به پاسخگویی مشکلات به وجود آمده در این نهاد و عدم‌اصلاح آن‌ها نشدند.

عقد قراردادهای میلیاردی عمرانی در شهرداری بروجرد

اما آنچه در اعتراضات گسترده کارگران شهرداری بروجرد و اظهار نظرات شهروندان به چشم می‌خورد نارضایتی آن‌ها از بی‌توجهی شهرداری به پرداخت معوقات کارگران است که به‌موازات آن اقدام به عقد قرارداد با قرارگاه خاتم‌الانبیا در احداث پل‌های غیرهم‌سطح در شهرستان بروجرد کرده است.

البته به‌رغم اینکه اعتبارات عمرانی و اعتبار لازم برای پرداخت حقوق کارگران در شهرداری‌ها از یکدیگر جداست اما نباید فراموش کرد که در حال حاضر تنها راه درآمدی ناچیز شهرداری بروجرد که در سایه بی‌تدبیری شورا امروز به آب‌باریکه‌ای تبدیل‌شده است، درآمد حاصله از عوارض شهروندان است موضوعی که این روزها با کاهش ساخت‌وسازها و افزایش تعرفه‌ها، شهرداری بروجرد را از این منبع درآمد ناامید کرده است.

البته قرار بود و این قرار سال‌های اخیر است که منبع درآمدهای پایداری برای شهرداری تعریف شود اما حتی تعریف هم نشد تا با آغاز سال پایانی شورای اسلامی دوره ششم ناکارایی تصمیم‌گیری در این نهاد بازهم تکرار شده و اختلاف نظرات در شهرداری و شورا به ضرر کارگران این نهاد تمام شود.

وعده‌ای که در عمل ماند!

ناصر مرادی عضو شورای اسلامی شهر بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد با اشاره به تجمعات روزهای اخیر کارگران مقابل شورای شهر و اینکه هیچ‌گونه اقدامی برای تسهیل در روند پرداخت معوقات آن‌ها صورت نپذیرفته است، گفت: سال گذشته را شهرداری و شورای شهر با وعده اخذ تسهیلات میلیاردی از بانک ملی و پرداخت معوقات کارگران به اتمام رساند تا در ابتدای امسال پس از طی شدن روند طولانی‌مدت اخذ این تسهیلات بانک عامل کارشکنی کرده و زیر بار اعطای آن نرود و پس‌ازآن شهرداری برای اخذ این تسهیلات دست به دامن بانک‌های صادرات و شهر شود اما آنچه به نظر می‌رسد این بانک‌ها هم با تکرار بهانه‌های سابق قصد کارشکنی و عدم پرداخت این تسهیلات را دارند.

وی بابیان اینکه نمی‌توان با اخذ تسهیلات بانکی اقدام به پرداخت حقوق کارگران کرد، افزود: باید منبع درآمدی برای بازپرداخت اقساط این‌گونه تسهیلات میلیاردی وجود داشته باشد حال‌آنکه اگر شهرداری بروجرد چنین منبع درآمدی داشته باشد به دنبال اخذ وام نمی‌رفت.

این عضو شورای شهر بروجرد تصریح کرد: در شرایطی که شهرداری با بحران درآمدهای مالی مواجه است عقد قرارداد با قرارگاه خاتم‌الانبیا برای احداث پل غیرهم‌سطح چه ضرورتی دارد؟ آیا انجام چنین اقدامات عمرانی از واجبات شهر محسوب می‌شود و یا پرداخت معوقات پنج‌ماهه کارگران شهرداری؟

سایه بی‌تدبیری در اقدامات عمرانی

وی در ادامه با اشاره به اقدامات عمرانی غیر کارشناسانه که پس از مدتی منجر به شکست در پروژه‌های عمرانی می‌شود عنوان کرد: چرا بودجه اعتبارات عمرانی شهرداری صرف احداث پروژه‌هایی نظیر زیرگذر میدان قیام می‌شود که اینک پس از گذشت چند سال از آن به غیر کارشناسانه بودن احداث آن صحه گذاشته و در جست‌وجوی راهی برای پر کردن آن باشند.

مرادی به بدهی در حال افزایش شهرداری به تأمین اجتماعی اشاره و بیان کرد: بدهی 32 میلیاردی شهرداری بروجرد به تأمین اجتماعی و عدم پرداخت حق بیمه کارگرانی که در انتظار بازنشستگی هستند از واجبات مغفول مانده در شهرداری بروجرد است.

وی با طرح پرسشی به توانمندی شهردار درزمینهٔ مدیریت مسئولیت‌های محوله پرداخت و خاطرنشان کرد: اگر شخص شهردار توانایی مدیریت و تجمیع مسئولیت‌های محوله را ندارد نباید شورای شهر از وی دفاع کند اما در صورت نگهداری و دفاع از شخص شهردار چرا راهکار و یا مصوبه‌ای برای برون‌رفت شهرداری از وضعیت فعلی توسط شورای شهر ارائه نمی‌شود.

فروش بی‌ضابطه املاک برای برون‌رفت از بحران

عضو شورای شهر بروجرد نبود درامد پایدار در کنار بی‌تدبیری برای تولید این درآمد را عامل تشدید بحران در شهرداری دانست و افزود: اگر شعار ما حرکت به‌سوی درامد پایدار است چرا باید مغازه‌ها و سهم شهرداری در فاز دو میدان قیام با تحمیل فشار در راستای فروش آن اقدام شود درحالی‌که با نگه‌داشتن این سرمایه‌ها می‌توان از آن‌ها در راستای ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری استفاده کرد.

وی با اشاره به فروش برخی املاک شهرداری برای تأمین اعتبار موردنیاز خود در یک سال گذشته گفت: شهرداری بروجرد در حال حاضر تنها اقدامی که انجام می‌دهد فروش املاک متعلق به این نهاد است درحالی‌که با اصلاح مدیریت و ایجاد تغییر و تحول در آن می‌توان به‌جای مشارکت با دیگران و ارائه سهمی از اقدامات عمرانی شهر به پیمانکاران، خود نسبت به انجام این امور اقدام و سود حاصل از آن را نصیب مجموعه خود کند.

این اولین بار و آخرین باری نبوده که کارگران شهرداری بروجرد در اعتراض به بی‌توجهی مدیران این نهاد در پرداخت حقوق خود دست به تجمع می‌زنند اما شهرداری هم تنها نهادی نیست که در شهرستان بروجرد کارگرانی ناراضی دارد بلکه این رویه در دیگر صنایع شهرستان بروجرد به‌وفور به چشم می‌خورد و کسی از مسئولان حاضر به پاسخگویی نیست.