رونق تولید ملی | دوشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۸

مجتمع تحقیقات و فناوری در لرستان ایجاد می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

مجتمع تحقیقات و فناوری در لرستان ایجاد می‌شود

مجتمع تحقیقات و فناوری در لرستان ایجاد می‌شود

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان گفت: مجتمع تحقیقات و فناوری، سال ۹۴ در لرستان کلنگ زنی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سید علی نادر دهقانی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، با بیان اینکه اولین مجتمع استانی تحقیقات و فناوری کشور در لرستان ایجاد می‌شود، اظهار داشت: استان لرستان بعد از تهران به‌عنوان اولین استان کشور مجوز مجتمع تحقیقات و فناوری را اخذ کرده که در سال 94 این مجتمع کلنگ زنی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حدود 12 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت این مجتمع برآورد شده است، افزود: علاوه بر اشتغال‌زایی در این مجتمع، تبدیل فعالیت‌های جهاد دانشگاهی به فناوری و ایجاد محصول به اقتصاد استان کمک می‌کند.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان بابیان اینکه این مجتمع در حوزه‌های کشاورزی و مهندسی ژنتیک دام فعالیت می‌کند، عنوان کرد: معتقدیم با ایجاد این مجتمع، اگر ژنتیک دامی تغییر کند بهره‌وری بیشتر می‌شود چراکه با فناوری ژنتیک دام، دام‌ها اصلاح نژاد می‌شود.

وی بیان کرد: گیاهان دارویی در بیشتر موارد کشت، برداشت و بسته‌بندی ساده می‌شوند که در این زمینه تصویب‌شده فرآیند کشت تبدیل به دارو شود.

دهقانی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی یکی از نهادهای انقلاب اسلامی و محصول نیک‌اندیشی و جهت‌گیری درست نظام برای فعالیت‌های پژوهشی، فرهنگی جامعه دانشگاهی است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های این سازمان بایستی بر مبنای مزیت و ظرفیت‌هایی باشد، افزود: ظرفیت‌هایی که در استان وجود دارد بایستی بر اساس پژوهش و نگاه مدیریتی استان باشد و در پایان به دنبال نتیجه گرا بودن و برنامه‌ریزی‌هایی که نتیجه ملموس برای استان داشته باشد تا منجر به توسعه استان شود.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان عنوان کرد: جهاد دانشگاهی استان سعی دارد فعالیت‌هایی را پایه‌ریزی کند که به‌عنوان جهت‌گیری در استان مطرح و از نظر پژوهش، فرهنگ و اشتغال تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه مبنای فعالیت جهاد دانشگاهی مزیت گرا و نتیجه گرا بودن است، بیان کرد: سعی می‌شود سازمان و ساختارهایی در استان تشکیل، مدیریت و برنامه‌ریزی شود و هر سازمانی که تشکیل می‌شود بر اساس مبنا و تولید باشد.

دهقانی با بیان اینکه سعی می‌شود روی حوزه‌های متنوعی که در استان وجود دارد کار شود، تصریح کرد: باوجود اینکه فعالیت اصلی در محور پژوهش است فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه توسط سازمان‌های پژوهشی و نخبگان استان انجام می‌شود تا این فعالیت‌ها تبدیل به فناوری که قابل‌فروش باشد برسد و بتوانیم با فروش آن اقتصاد کشور را متحول کنیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای اساسی که در این سازمان انجام‌شده است بحث گیاهان دارویی است که فرآیند کشت و فراوری تبدیل به دارو شود که در استان این امر انجام می‌شود و خوشبختانه موفق عمل کرده است و تاکنون گونه‌های خاصی را در استان بومی کرده‌ایم.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان بابیان اینکه گیاه استویا به‌جای چغندرقند در استان کاشت می‌شود، گفت: این گیاه از آمریکای جنوبی وارد استان شده و در حال حاضر در شهرستان خرم‌آباد و پلدختر کشت می‌شود.

وی اظهار داشت: حوزه انرژی در استان مصرف بهینه و مدیریت نمی‌شود بنابراین در استان این موضوع پیگیر شده و مدیریت بهینه‌سازی مصرف انرژی ایجادشده که سعی می‌شود باصرفه جویی انرژی بهره‌وری استان بیشتر شود.