جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

محتوای آثار سینمایی در کشور نیازمند ارتقاء است - نمایش محتوای خبر

 

 

محتوای آثار سینمایی در کشور نیازمند ارتقاء است

محتوای آثار سینمایی در کشور نیازمند ارتقاء است

امام‌جمعه موقت خرم‌آباد گفت: رهاسازی فرهنگ، آثار نامطلوبی در جامعه دارد کما اینکه در بخش سینما و فیلم‌های داخلی در کشور بویژه اخیراً ضعف فیلم‌نامه و کم محتوا بودن دید‌ه می‌شود که باید درمان شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام قاسم متقی نیا، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان خرم‌آباد، اظهار داشت: بندگان خدا تقوا داشته باشید و بدانید خداوند با پرهیزگاران است و یکی از ویژگی‌های مهم تقوا این است که انسان خدا را دارد و چه سرمایه‌ای بالاتر از این است.

وی در رابطه با بحث تعلیم تربیت، افزود: در آیات 129 و 151 سوره بقره تأکید زیادی بر تلاوت آیات در تعلیم و تربیت آمده است کمااینکه خدایی بودن و خدامحور بودن تعلیم و تربیت از جمله تأثیرات آیات در این رابطه است.

امام‌جمعه موقت خرم‌آباد بابیان این سؤال که چه‌کار کنیم فرزندان ما باخدا باشند، عنوان کرد: در این رابطه در آیات آمده باتقوا باشید تا خداوند با شما باشد و در تعلیم و تربیت  فرزندان رضایت خدا و خدامحوری را نباید فراموش کرد کمااینکه تعلیم و تربیت بدون پیامبر و بریده از وحی نیز ناقص است.

وی با اشاره به اینکه در تعلیم و تربیت نقش مربی، الگو و اسوه نقشی مهمی است، بیان کرد: در تعلیم و تربیت قرآنی اولین مربی و الگوی شما پیامبر (ص) است و بیان‌گر این است که مربی باید حضورداشته باشد و اگر تربیت قرآنی نداشته باشیم فرزندان ما یا دشمن دنیای ما می‌شوند و یا دشمن دین می‌شوند.

متقی نیا خاطرنشان کرد: تربیت قرآنی از راه دور توسط مربی و معلم ممکن نیست چراکه معلم باید حضور داشته باشد و در پژوهش‌های امروزه در رابطه با مؤثرترین راه تعلیم و تربیت آمده که زمان هزینه شود و اگر معلم، استاد، خانواده و روحانی در این زمینه زمان هزینه کنند نتایج خوبی به دست می‌آید.

وی گفت: تلاوت قرآن مهم است و معنا و مفهوم تلاوت در این است که بخوانید و دقت کنید چراکه داروی شفابخش دردهای ما تلاوت قرآن است و در تعلیم و تربیت قرآنی یک اصل است و آن را نباید فراموش کنیم.

امام‌جمعه موقت خرم‌آباد بابیان اینکه ستون‌های تعلیم و تربیت قرآنی در آیات معرفی‌شده است، تصریح کرد: ستون اول تلاوت آیات، ستون دوم تعلیم کتاب قرآن، ستون سوم تعلیم حکمت و ستون چهارم تزکیه و خودسازی به‌عنوان چهاراصل مهم در تعلیم و تربیت قرآنی به شمار می‌روند.

وی اظهارداشت: در تعلیم و تربیت قرآنی پیوستگی در این چهارستون باید وجود داشته باشد چراکه در تربیت قرآنی استقرار و پیوستگی تلاوت قرآن، تعلیم، استفاده از قرآن و حکمت پیوستگی مهم است.

متقی نیا با اشاره به اینکه تلاوت، تعلیم کتاب و حکمت مقدمه است و هدف قرآن در تعلیم و تربیت تزکیه است، افزود: انسان رفت‌وروبی در اعمال، کردار و رفتار خود انجام دهد و سپس جان خود را شستشو دهد چراکه پاکیزگی هدف نهایی آن است.

وی با اشاره به اینکه در آیات قرآن تدبر و تفکر کنید، عنوان کرد: برای اینکه به هدف تعلیم و تربیت قرآنی برسیم، اعتماد به خداوند، کتاب خداوند و حکمت خداوند مهم است چراکه برای راهنمایی، هدایت و تربیت لازم است و ازاین‌روش‌های تجربه‌شده که با آیات قرآن هم سواست و بعضی از دانش‌هایی که از مسیر قرآن به دست نیامده ولی محکم و علمی است باید استفاده و اعتماد شود چراکه قرآن در بخش اعتماد به حکمت این را تأیید می‌کند.

امام‌جمعه موقت خرم‌آباد بیان کرد: خانواده‌های کربلایی، شهدای انقلاب و شهدای دفاع مقدس نیز محصول تعلیم و تربیت قرآنی خانواده‌های قرآنی بودند.

وی با اشاره به مناسبت‌های این هفته، اظهار داشت: سالروز شهادت امام محمدتقی(ع)، سالروز شهادت سید محمد خیابانی و شهید محراب آیت‌الله مدنی که حق زیادی بر گردن استان دارد و ارتحال مرحوم آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی را تسلیت عرض می‌کنم.

متقی نیا بابیان اینکه امام جواد (ع) شبکه وسیعی از ارتباطات در دنیای اسلام تشکیل داده بود و از این طریق همبستگی خوبی بین شیعیان و مسلمانان به وجود آورد، عنوان کرد: اگر کسی در مسائل سیاسی و اجتماعی می‌بیند که دیگران کار منکری انجام می‌دهند با سکوت خود و لبخند خود همراهی می‌کند در آن کار شریک است چراکه ممکن است این کار قبیح گسترش پیدا کند.

وی در رابطه با مناسبت ازدواج امام علی (ع) و فاطمه زهرا (س) بیان کرد: این ازدواج مبارک در آسمان‌ها تأییدشده بود و زندگی امام علی (ع) و فاطمه زهرا (س) به‌عنوان الگو و اسوه است ازاین‌رو بهترین کار این است که ازدواج‌ها را آسان بگیریم چراکه نیاز جامعه امروز ما ازدواج به هنگام و ساده است.

امام‌جمعه موقت خرم‌آباد در رابطه با دلیل به تأخیر افتادن امر ازدواج،گفت: دلیل  به تأخیر افتادن ازدواج این است که در زندگی و ازدواج از سادگی فاصله گرفته‌ایم و افراد به دلیل اینکه دیگران ساده نگرفته‌اند را دلیل کار خود می‌دانند ولی راه درمان دردهای ازدواج‌های دیرهنگام این است که الگو گیری از امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) داشته باشیم.

وی افزود: در ازدواج‌ها باید رنگ خدایی و نشانه‌ای از خدا در آن باشد درحالی‌که کارهایی که در مراسم‌های عقد و عروسی امروزه انجام می‌شود رضایت خدا در آن نیست و دومین کار سادگی و سازگاری در ازدواج است که موجب محبت در زندگی و جمع برکات الهی می‌شود و از واجباتی است که استحکام در خانواده و ایجاد صمیمیت می‌کند.

متقی نیا در رابطه با مطالبات مقام معظم رهبری، تصریح کرد: لزوم عملیاتی کردن فرمایشات و مطالبات مقام معظم رهبری از مردم، مسئولان و سران قوه‌ها نیازمند پیگیری است و پیشنهاد می‌دهم برای پیگیری و عملیاتی کردن مطالبات مقام معظم رهبری در استان گروه‌های تشکیل دهیم و امری لازم است چراکه راه نجات ما در این است.

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری فرمود راه‌های تقویت درونی و راه‌های اقتدار ملی در این است که اقتصاد قوی، علم پیشرفته و روحیه انقلابی گری حفظ شود و اگر بخواهیم از انقلاب و نظام دفاع کنیم روحیه انقلابی را باید حفظ کنیم.

امام‌جمعه موقت خرم‌آباد عنوان کرد: در برخی از مکان‌ها جوانان انقلابی و متدینی که دارای روحیه انقلابی هستند اعتراض می‌کنند چراکه نهی از منکر، حساسیت نسبت به آرمان‌های انقلاب باید بیشتر از گذشته شود چراکه این‌ها است که دشمن را مأیوس می‌کند.

وی با اشاره به اینکه توجه به نقشه دشمن و تهدیدهای دشمن از مطالبات مقام معظم رهبری است، خاطرنشان کرد: ضمن اینکه ما بانشاط و روحیه به آینده نظام امیدواریم از سویی دیگر باید هدف اصلی دشمن را بشناسیم چراکه طراحی دشمن یک هندسه است و داخل آن نفوذ دشمن در نظام ماست و دانشگاه‌ها، رسانه‌ها و مراکز تصمیم گیر مراکز نفوذ دشمن است البته دشمن با پرچم و شعارهای شناخته‌شده نمی‌آید ولی به‌صورت تدریجی وارد می‌شود.

متقی نیا افزود: در زمینهٔ انتخابات ما نیز باید توجه جدی به مسئله ورود نرم و مطالعه شده تدریجی دشمن داشته باشیم چراکه انتخابات مظهر کامل حضور مردم، نظام جمهوری اسلامی به معنای واقعی یک نظام مردم‌سالار و آرای مردم حق‌الناس است که برای حفظ حق‌الناس نیز باید کارهایی انجام شود، بصیرت راجع به مراکز تصمیم گیر و تصمیم‌ساز داشته تا در داخل آن نفوذی پیدا نشود.

امام‌جمعه موقت خرم‌آباد بابیان اینکه نظارت موثر شورای نگهبان از مواردی است که حق‌الناس را حفظ می‌کند، عنوان کرد: این نظارت باید مؤثر باشد که حق‌الناس حفظ شود، هم بصیرت انتخاب‌کنندگان و هم دقت و نظارت شورای نگهبان و مجریان از مطالبات مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره به اینکه دیگر مطالبه مقام معظم رهبری بحث فعالیت جدید شورای عالی فضای مجازی است، تصریح کرد: نمایندگان مجلس، مسئولین دادگستری و استاندار و مدیران دولتی در ارتباط با مبارزه هوشمندانه در زمینه مجازی که علاوه بر تهدید جامعه یک فرصت نیز هست در استان باید سیاست‌گذاری و مدیریت کلان آن مشخص و برنامه‌ریزی شود بنابراین باید تصمیمات لازم برای فضای مجازی گرفته و نظارت و رصد کارآمد در این فضا انجام شود.

متقی نیا با اشاره به‌روز سینما، افزود: رهاسازی فرهنگ اثرات نامطلوبی در جامعه دارد و در بخش سینما و فیلم‌های داخلی در کشور به‌ویژه اخیراً ضعف فیلم‌نامه و کم محتوا بودن دید‌ه می‌شود که باید درمان شود.

وی بیان کرد: کمک به دانش‌آموزان کم‌بضاعت در آستانه مهر توصیه می‌شود و از مسئولانی که طرح ساماندهی کارگران فصلی را درست کردند تشکر می‌کنیم و انشاءالله به بیمه و خدمات کارگران رسیدگی شود.

امام‌جمعه موقت خرم‌آباد در رابطه با تشکل مجمع بسیج در استان، خاطرنشان کرد: هویت بسیج حرکت با آگاهی و آمیخته با عقلانیت بر مبنای دیدن افق‌های دوردست است و برای اولین بار در طرحی جدید با مشارکت حداکثر دانشمندان بسیجی، ارتقاء کادر بسیج و استفاده از ظرفیت حداکثری بسیج انتخابات مجمع بسیج لرستان صورت گرفت و اعضا آن مشخص شد.