رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

محصولات آب بَر در خارج کشور کشت می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

محصولات آب بَر در خارج کشور کشت می‌شود

محصولات آب بَر در خارج کشور کشت می‌شود

معاون رئیس‌جمهور گفت: کشت فرا مرزی بدین شکل است که اراضی سایر کشورها خریداری و در آنجا اقدام به کشت محصولات آب بَر می‌شود سپس تولیدات به داخل کشور وارد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از الیگودرز، محمد شریعتمداری در مراسم آبگیری سد حوضیان الیگودرز، اظهار داشت: در حال حاضر شش میلیون مترمکعب آب پشت دیواره سد حوضیان جمع شده که امید است تا پایان سال به ظرفیت کامل که 30 میلیون مترمکعب است برسد.

وی افزود: برخلاف روش‌های گذشته که ابتدا سد افتتاح می‌شد ولی تکمیل شبکه‌های انتقال آن تا مدت‌ها پس‌ از آن معطل می‌ماند و سد عمدتا به حوضچه بخارآب تبدیل می‌شد امروزه همزمان با افتتاح سدها، انتقال آب نیز راه‌اندازی می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور بابیان اینکه با افتتاح سد حوضیان سه هزار هکتار از اراضی دیم این شهرستان را آبی می‌کند، عنوان کرد: دولت تدبیر وامید که در حماسه سیاسی 24 خرداد روی کارآمد درصد د ارائه هر چه‌بهتر خدمات به مردم است.

وی در رابطه با بحث اشتغال‌زایی در لرستان تصریح کرد: برای حمایت وجوب سرمایه‌گذار ورفع مشکلات بیکاری استان لرستان همه تلاش خود را  به کار می‌گیریم.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: استاندار لرستان نیز با تلاش شبانه‌روزی پای‌کار بوده خواستار رفع مشکلات مردم استان است.

وی در رابطه با ایجاد فرمانداری ویژه شهرستان الیگودرز، گفت: تشکیل فرمانداری ویژه این شهرستان سبب می‌شود که از شرایط بهتری برخوردار شود بنابراین با اجرای این طرح موافق هستم.

معاون رئیس‌جمهور اظهار داشت: در شهرستان الیگودرز نقاطی وجود دارد که باید بر اساس تصمیمات کشوری ارتقا یابد که امیدواریم این طرح به تصویب مقامات ملی برسد.

وی با اشاره به انتقال آب الیگودرز به استان‌های قم و اراک، افزود: با انتقال آب به‌تبع مشکلات که برای مردم الیگودرز ایجاد شده بنابراین پیگیری‌های لازم برای تأمین اعتبار سد ده جانی در دستور کار قرار می‌دهیم.

شریعتمداری با بیان اینکه مسئله آب در کشور یک مسئله عمومی است، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استان لرستان این است که نسبت به سایر استان‌های کشور از وضعیت آبی مطلوبی برخوردار است.

وی بیان کرد: جمع‌شدن شش میلیون مترمکعب آب از فروردین امسال در پشت سد حوضیان تا به امروز بیانگر این هم است.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: درگذشته به این موضوع اشاره می‌شد که 11 هزار مترمکعب آب از استان لرستان خارج می‌شد که با بهره‌برداری از طرح‌های آبی استان این رقم کاهش پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: تأکید دولت در مسئله آب یک حرکت همه‌جانبه است که این امر در همه دنیا نیز موردتوجه است کمااینکه در دنیا 75 درصد از آب‌های به مصرف کشاورزی  و 25 درصد دیگر به سایر مصارف می‌رسد.

شریعتمداری گفت: در کشور ایران 90 درصد آب‌های به مصرف کشاورزی می‌رسد که این ضرورت اصلاح الگوی کشت استفاده از روش‌های آبیاری نوین را دوچندان می‌کند.

وی با اشاره به مصرف مجازی در برخی از کالاهای کشور، تصریح کرد: در تولید برخی از کالاها مانند ظروف پلاستیکی آب زیادی مصرف می‌شود که بااین‌وجود با صادرات این کالاها آب کشور به‌صورت مجازی صادر می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور افزود: بنابراین باید سعی کنیم به صادرات کالاهایی پرداخته شود که آب کمتر در آن‌ها استفاده‌شده و در عوض کالاهایی وارد کنیم که آب بیشتری در آن‌ها استفاده‌شده است.

وی تصریح کرد: میزان مصرف آب کشور در منابع آب‌های داخلی و از قبیل آب‌های زیرزمینی و یا نحوه مصرف آب‌های سطحی وروان آب‌ها نسبت به دنیا بیشتر است.

شریعتمداری گفت: میزان آب مصرفی در ایران در زمینهٔ شرب، کشاورزی وصنعت دو برابر استاندارد جهانی است پس باید باصرفه جویی را در دستور کار قرار دهیم.

وی کشت فرا مرزی را یکی دیگر از سیاست‌های دولت برشمرد و عنوان کرد:کشت فرا مرزی بدین شکل است که اراضی سایر کشورها خریداری و در آنجا اقدام به کشت محصولات آب بَر می‌شود سپس تولیدات به داخل کشور وارد می‌شود بنابراین اینم طرح نقش مهمی در کنترل مصرف آبی وحفظ منابع آبی کشور دارد.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به‌ضرورت جلوگیری از آب‌های شیرین به شور، تصریح کرد: با حفظ حق آبه تالاب‌ها باید در خروج آب‌های کشور به سمت آب‌های شور جلوگیری کنیم حتی سطح آب‌های سطحی که سفره‌های زیرزمینی را تهدیدمیکند بیشتر باید موردتوجه قرار گیرد.