رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

محیط زیست حذف کیسه‌های پلاستیکی را دنبال می‌کند/جمعیت بیکار هجمه‌ای برای طبیعت است - نمایش محتوای خبر

 

 

محیط زیست حذف کیسه‌های پلاستیکی را دنبال می‌کند/جمعیت بیکار هجمه‌ای برای طبیعت است

محیط زیست حذف کیسه‌های پلاستیکی را دنبال می‌کند/جمعیت بیکار هجمه‌ای برای طبیعت است

معاون سازمان حفاظت از محیط‌زیست جمعیت بیکار را هجمه‌ای برای طبیعت دانست و گفت: هرچند توسعه نیز هجمه‌ای برای طبیعت است اما ما در محیط‌زیست ابزار مناسب این توسعه را مدیریت می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سعید متصدی ظهر روز چهارشنبه در نشست با مدیران محیط‌زیست کشور که در سالن اجتماعات استانداری لرستان برگزار شد به ظرفیت‌های استان لرستان اشاره کرد و گفت: استان لرستان استعدادهای خوبی برای توسعه دارد، توسعه‌ای که همگام با محیط‌زیست باشد بنابراین این استان باوجود منابع طبیعی و استراتژی‌های می‌تواند به قطب توسعه مناسب تبدیل شود.

وی جمعیت بیکار را هجمه‌ای برای طبیعت دانست و افزود: هرچند توسعه نیز هجمه‌ای برای طبیعت است اما ما در محیط‌زیست ابزار مناسب این توسعه را مدیریت می‌کنیم که در این راستا یکی از استانداردهای محیط‌زیست، ضوابط و دستورالعمل‌های زیست‌محیطی است.

معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست عنوان کرد: در نوع توسعه نیز اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای استفاده از منابع گوناگون داشته باشیم می‌توانیم طبیعت بیشتری را حفظ کنیم.

وی بیان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا امروز از صنایعی که ارزش‌افزوده بالا و آلودگی پایینی دارند استفاده می‌کنند بنابراین امروز می‌بینیم که صنایع خام در کشورهای پیشرفته کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد چراکه این صنایع سرمایه‌های نسل فعلی و آینده را بیش از نیاز مصرف می‌کنند.

متصدی تصریح کرد: امروز بسیاری از کشورهای دنیا از مواهب الهی به‌ عنوان منابع ماندگار نگاه می‌کنند و در خیلی از کشورهای دنیا باوجوداینکه منبع اولیه نفت، معدن و خاک باارزش ندارند اما توانسته‌اند با توسعه گردشگری درآمد بیشتری نسبت به کشور ما داشته باشند.

وی در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران استان نیز در پاسخ به سؤالی مبنی آلودگی هوا  و عدم ردیف اعتباری برای کارمندان استان در این زمینه، اظهار داشت: تلاش سازمان حفاظت محیط‌زیست در بحث  مربوط به کارشناسی، حمایت و پشتیبانی در این است تا بتوانم حمایت اساسی  از بحث کارشناسی داشته باشیم و کارشناسان ما نقش و وظایف خود را ایفا کنند ازاین‌رو  بر اساس مکاتباتی که با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داشتیم  توانستیم در برخی از مواقع هزینه‌های کارشناسی را جبران کنیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر علت عدم تخصیص اعتبار به استان لرستانی که به‌ طور میانگین 90 روز در طول سال روز آلوده دارد گفت: در ارتباط با  آلودگی  هوا کلان‌شهرها خیلی بیشتر آلودگی دارند اما امتیاز خاصی در این زمینه نمی‌گیرند و به‌ هیچ‌وجه بودجه‌ای تحت عنوان آلودگی آب‌وهوا ندارند.

متصدی بیان کرد: در بحث سلامت در هر مکانی که استانداردهای ما بیش از  استانداردهای تعیین شده کشوری باشد با توجه به آن شرایط ما اقدامات  پیشگیرانه و هشدار را انجام می‌دهیم بنابراین اگر آلودگی‌ها بیش‌ازحد  مطلوب باشد اقدامات پیشگیرانه و هشداری انجام می‌شود.

وی حذف کیسه‌های پلاستیکی را یکی از سیاست‌های معاونت محیط‌زیست انسانی در سال 95 برشمرد و افزود: با استفاده از اهرم‌های قانونی و مدل‌های اقتصادی مناسب و مشارکت مردم باید بتوانیم این حرکت را در کشور نهادینه کنیم.