رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

مراسم بزرگداشت زنده‌یاد «سقایی» در خرم‌آباد برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

مراسم بزرگداشت زنده‌یاد «سقایی» در خرم‌آباد برگزار شد

مراسم بزرگداشت زنده‌یاد «سقایی» در خرم‌آباد برگزار شد

مراسم پنجمین سالگرد درگذشت استاد رضا سقایی اسطوره‌ آواز لرستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، بزرگداشت پنجمین سالگرد درگذشت استاد رضا سقایی اسطوره‌ آواز لرستان دوم مردادماه با حضور جمعی از مردم لرستان در کنار مزار این هنرمند برگزار شد.

استاد «رضا سقایی» هنرمند و خواننده‌ خوش‌صدای لرستانی 20 فروردین سال 1318 در محله قدیمی پشت بازار شهر خرم‌آباد متولد شد.

این اسطوره و سمبل واقعی موسیقی لرستان مدتی نزد استاد «اسماعیل مهرتاش» درس‌های آواز و خواندن آواز ایرانی را فراگرفت و اولین ترانه خود را به نام «آن نگاه مست تو» به زبان لری به اجرا گذاشت.

این خواننده لرستانی در آغاز سال‌های دهه 40 با صدای گرم و دل‌نشین خود ترانه‌های «گندم خر» و «کفش طلا» را اجرا و موسیقی زیبای لری را در عرصه هنری ایران به زیبایی معرفی کرد.

استاد رضا سقایی در طول سال‌های زندگی و فعالیت هنری‌اش با هنرمندانی چون «علی‌اکبر شکارچی»، «مجتبی میرزاده» همکاری داشت.

«دالکه»، «تفنگ»، «دایه دایه»، « موتورچی»، «زندگی بی چشم تو درد و عذابه»، «قدم خیر» و «شب غم» ازجمله ترانه‌های بود که پس تنظیم و بازسازی استاد مجتبی میرزاده در سال 56 به زیبایی هر چه تمام‌تر توسط استاد سقایی اجرا و به موسیقی ماندگاری در ایران تبدیل شد.

سال 1386 نیز ترانه «دایه دایه وقته جنگه» با تنظیم استاد میرزاده نوازنده و موسیقی‌دان مطرح کرمانشاهی و با صدای استاد «رضا سقایی» به عنوان آثار فاخر و ماندگار 100 سال اخیر موسیقی ملی ایران ثبت شد.

استاد «رضا سقایی» سرانجام 27 تیرماه سال 1389 پس از یک دوره طولانی بیماری بر اثر مشکل نارسایی تنفسی در پی سکته مغزی در سن 71 سالگی در بیمارستان ساسان تهران دار فانی در وداع گفت و دوم مرداد با حضور جمعی از مسئولان دولتی استان لرستان، مردم، اهالی موسیقی و دوستداران وی تشییع و در قطعه هنرمندان آرامستان خرم‌آباد به خاک سپرده شد.