مستند اهل سوگ

مجموعه مستند 'اهل سوگ' كه نخستین قسمت از سه گانه داریوش یاری است و به آداب و رسوم و آیین های ایرانی می پردازد، با این چشم انداز ساخته شده و به صورت تامینی به مناسبت ایام محرم از شبکه افلاک لرستان پخ ش می شود .

این مستند قصد دارد آیین های عزاداری و سوگواری ایرانیان را در نقاط مختلف كشور پوشش دهد و اتفاقا در هر قسمت با انتخاب موضوعی كه بین آیین ها مشترك است به تصویر این شباهت ها و یگانگی ها و حتی تفاوت ها و شاید بهتر است بگوییم تنوع ها برسد.

'اهل سوگ' از دو بخش كارشناس محور و همچنین تصویر و روایت استفاده می كند؛ نكته قابل توجه در ساخت این مستند همكاری بیش از 20 گروه مستندساز در شهرهای مختلف كشور است كه برای نخستین بار تصاویری ناب و دیدنی از آیین های عزاداری و سوگواری شهرهای مختلف تهیه كرده و به عنوان مواد خام و مستند در خدمت مجموعه قرار داده اند.

حضور كارشناسان متخصص در زمینه های مختلف فرهنگی، ادبی، تاریخی و مردم شناسی و ... به قدرت علمی اثر افزوده است؛ آن هم وقتی كه در هر زمینه بیش از یك كارشناس و پژوهشگر به ارایه اطلاعات می پردازند.

از اتفاقات خوب دیگر در 'اهل سوگ' تقسیم بندی جذاب موضوعی آن است و این كه هر قسمت سعی دارد از عنوان موضوعی آن قسمت در نوع تدوین و صداگذاری استفاده كند.

Loading the player...
سال تولید: 1397
عوامل تولید:

.