رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

مسجد امام(ره) بروجرد، جلوه‌گر معماری و فرهنگ غنی بروجرد - نمایش محتوای خبر

 

 

مسجد امام(ره) بروجرد، جلوه‌گر معماری و فرهنگ غنی بروجرد

مسجد امام(ره) بروجرد، جلوه‌گر معماری و فرهنگ غنی بروجرد

مسجد امام خمینی(ره) بروجرد جلوه‌گر معماری و فرهنگ و تمدن غنی این شهرستان و نمادی بارز از ریشه دیرینه مذهب اسلام در این دیار است که با وسعت هفت هزار متر مربع در نزدیکی بازار قدیمی شهر قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، مسجد امام خمینی(ره) که در زمان خود مسجد جامع شهر بوده است، در مجاورت بازار اصلی بروجرد قرار دارد این اثر ماندگار در گذشته‌های دور و بنا به گفته کارشناسان میراث فرهنگی مسجد شاهی و مسجد سلطانی نام داشته و پس از پیروزی انقلاب بنام مبارک امام خمینی‌(ره) مزین شد.

در کتاب سیمای بروجرد نیز آمده که مسجد امام خمینی‌(ره) بروجرد بر روی خرابه‌های مسجدی قدیمی بنا شده و کار ساخت آن در اواخر دوره زندیه و اوایل حکومت قاجار پایان یافته است.

این اثر تاریخی از نظر بنا از نوع مساجد چهار ایوانی و از نظر پلان شبیه مسجد امام‌(ره) تهران و مسجد نبی(ص) قزوین می‌باشد، اما وسعت این مسجد از دو بنای یادشده بیشتر است.

ورودی‌های این بنا در پشت ایوان‌های شمالی، شرقی و غربی واقع شده که پس از عبور از یک هشتی و دالان‌های کناری به فضای حیاط راه می‌یابد.

مسجد دارای سه درب است که درب غربی به خیابان صفا، درب شمالی به خیابان جعفری و درب شرقی به بازار دواتگرها باز‌ می‌شود.

شبستان جنوبی مسجد که در زیر گنبد اصلی بنا واقع شده، دارای محرابی گچ‌کاری شده و مزین به کاشی‌کاری دوره قاجاری است و در طاق محراب‌هایی که در دو طرف شبستان واقع شده، آیاتی از قرآن‌کریم با خط ثلث چشم هر بیننده‌ای را مبهوت خود می‌کند.

در قسمت جنوبی ایوان غربی مسجد امام خمینی(ره) بروجرد شبستان زمستانی وجود دارد که حدود 1/5متر از کف حیاط اصلی پایین‌تر است.

عمده تزیینات این بنای تاریخی کاشی‌های خشتی با نقوش اسماء ائمه اطهار‌(ع) و نوشته‌هایی با خط کوفی‌(خطوط زاویه دار)، کتیبه‌های گچی منقش به احادیث پیامبر اکرم(ص)، از اره‌های سنگی با نقوش گیاهی و اسلیمی و تزئینات آجری است.

در سال 1293 هجری ـ قمری تعمیراتی در این بنای ارزشمند تاریخی انجام و تزئیناتی نیز به آن اضافه شده که از آن جمله می‌توان به یک درب منبت‌کاری که تاریخ 1293روی آن منقوش است و بر ورودی شمالی مسجد نصب شده، اشاره کرد.

همچنین وجود آیات و روایات گوناگون که روی درهای چوبی این بنای ارزشمند حک شده خود سندی محکم برای اثبات قدمت و پیشینه مذهبی و تاریخی شهرستان بروجرد است.

در ایوان غربی مسجد امام خمینی‌(ره) بروجرد نیز کتیبه‌ای تاریخی وجود دارد که در آن حکمی از حسام‌السلطنه حکمران وقت مشاهده می‌شود.

در طبقه فوقانی این بنای تاریخی و ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور در سه سمت شمالی، شرقی و غربی 16حجره وجود دارد که در گذشته طلاب در این مکان و در محضر مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی‌(ره) مرجع فقید شیعیان جهان اسلام طلب فیض و کسب علم کردند.

از آنجا که سه درب ورودی مسجد همیشه به‌روی نمازگزاران و شهروندان باز است و به‌نوعی راهی میان‌بر برای رسیدن به بازار قدیمی بروجرد است، دیدن این بنای تاریخی می‌تواند مسافران نوروزی و گردشگران را به نقطه تلاقی مذهب و اقتصاد دیرینه مردم بروجرد برساند.

امروز مسجد امام خمینی(ره) بروجرد علاوه بر میزبانی ادای فریضه نماز یومیه شهروندان به‌عنوان مصلای نماز جمعه شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد و مکانی برای تجمعات و مراسم مذهبی مهم شهرستان است.

بر اساس آمار موجود هم اکنون 165 بنای تاریخی شهرستان بروجرد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.